Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/JAGADEESH NV
Prezydent USA ostrzega: prawdopodobnie będzie gorzej, zanim zrobi się lepiej

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek o 380 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Nie żyje 6 kolejnych osób. Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wzrosła do 41 tys. 162, a zmarłych - do 1642 pacjentów. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Praska stacja sanitarno-epidemiologiczna poinformowała w środę, że po czerwcowej imprezie w klubie nocnym pozytywny wynik testu na koronawirusa miało ponad 50 osób, które tam się bawiły. Według mediów w imprezie uczestniczyli m.in. piłkarze z trzech stołecznych klubów.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. piqsels/zdjęcie ilustracyjne

Rząd Czarnogóry w środę znów ogłosił stan epidemii koronawirusa w kraju, przywrócone zostały niektóre ograniczenia społeczne. To efekt ponownego wzrostu nowych zakażeń wirusem SARS CoV-2.

Ze względu na CCOVID-19 członkowie zarządu powiatu żywieckiego otrzymali decyzję o konieczności przejścia na kwarantannę – oświadczył w środę wieczorem rzecznik starosty żywieckiego Dariusz Szatanik. Zarząd liczy pięć osób.

Siedem osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia Francji. W sumie od początku pandemii w tym kraju na Covid-19 zmarły 30 172 osoby.

Jedna z gwiazd koszykarskiej ligi NBA i Houston Rockest Russell Westbrook ogłosił, że badania wykazały, iż jest wolny od koronawirusa, co pozwoliło mu na przeprowadzenie w środę pierwszego treningu z zespołem przygotowującym się w Orlando do wznowienia sezonu 2019/20.

Od wtorku do środy w Hiszpanii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 1357 osób. W tym samym czasie w Portugalii potwierdzono 252 nowe infekcje.

W Indiach w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 37 tys. nowych zakażeń koronawirusem, co skłoniło hinduistów do odwołania tradycyjnej pielgrzymki Amarnath Yatra - podaje w środę Reuters.

Pandemia koronawirusa spotęgowała masowy głód, jaki panuje w Jemenie, kraju od wielu lat ogarniętym wyniszczająca wojna domową - alarmują w organizacje humanitarne. ONZ apeluje o wsparcie finansowe w celu zorganizowania dodatkowych akcji humanitarnych dla Jemeńczyków.

W zeszłym tygodniu 987 kolejnych osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - ogłosił holenderski Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To dwa razy więcej niż tydzień wcześniej.

Dziewięć osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 282 nowe zakażenia koronawirusem - podało w środę ministerstwo zdrowia. Bilans zmarłych wynosi 35 082. W porównaniu z wtorkiem spadła liczba zgonów, a wzrosła - zakażeń; było ich wtedy 129.

 

Jeden z piłkarzy FC Basel jest zakażony koronawirusem - poinformował szwajcarski klub, który przygotowuje się do sierpniowej rywalizacji w Lidze Europy. Badania wszystkich innych zawodników, sztabu i pracowników dały wyniki negatywne.

W Kalifornii zdiagnozowano do środy najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem w USA; jest ich ponad 409 tys. - informuje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Śmiertelność Covid-19 jest tam jednak dziewięciokrotnie niższa niż w Nowym Jorku - zauważa Associated Press.

Liczba zakażeń koronawirusem w całej Afryce przekroczyła 750 tys. - podała w środę agencja Reutera na podstawie własnych wyliczeń i danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na kontynencie afrykańskim na Covid-19 zmarło do tej pory 15 721 osób.

Służby medyczne w Japonii zgłosiły w środę 795 nowych zakażeń koronawirusem, a władze Hongkongu - 113 nowych infekcji. W obu przypadkach są to najwyższe dobowe przyrosty odnotowane od początku pandemii – podkreślają miejscowe media.

Rząd USA zapłaci 1,95 mld dolarów za 100 mln dawek przyszłej szczepionki na koronawirusa, nad którą w kooperacji pracują dwa laboratoria: niemiecki Biontech i amerykański Pfizer - poinformowano w środę we wspólnym komunikacie obu firm.

Ukraiński rząd przedłużył w środę do 31 sierpnia tzw. kwarantannę adaptacyjną, wprowadzoną w związku z epidemią koronawirusa, oraz zmienił zasady wzmacniania jej w regionach w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej.

W czerwcu i lipcu poznański sanepid przeprowadził łącznie 44 kontrole po skargach mieszkańców dotyczących uchybień związanych z prewencją zakażeń SARS-CoV-2. Inspektorzy ukarali mandatem jeden salon fryzjerski i zamknęli jedno przedszkole.

Zmarł pacjent oddziału psychogeriatrii szpitala Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie (woj. mazowieckie), który po stwierdzeniu zakażenia koronawirusem został przeniesiony do placówki dedykowanej do leczenia tego schorzenia.

„Cierpienie i śmierć tylu osób dało nam lekcję kruchości” – to słowa z ogłoszonego w środę w Watykanie dokumentu Papieskiej Akademii Życia na temat pandemii koronawirusa. Wszyscy są wystawieni na ryzyko, ale niektórzy prowadzą „cyniczną grę” oskarżeń - podkreślono.

Przewodniczący bielskiej rady miejskiej Janusz Okrzesik zakaził się wirusem SARS-CoV-2. W środę powiedział, że rozpoznał u siebie objawy COVID-19 i postanowił się poddać testowi. Wynik był pozytywny.

Jedne z najsilniejszych jak dotąd przeciwciał, neutralizujących koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowano od pacjentów, którzy przebyli COVID-19 – wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma „Nature”. Mogą one pomóc zarówno w leczeniu, jak i zapobieganiu infekcji.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rumunii wzrosła o rekordowe 1 030 przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował rząd w środę. W całym kraju potwierdzono ponad 40 tys. infekcji od wybuchu pandemii pod koniec lutego, a 2 101 chorych zmarło.

Rząd przedłużył tzw. stan gotowości obowiązujący od 15 maja o kolejne 30 dni, do połowy sierpnia.

Rząd Hiszpanii rozpoczął w środę przekazywanie pieniędzy władzom wspólnot autonomicznych w ramach wartego 6 mld euro funduszu pomocowego w związku z Covid-19. Środki przeznaczone są na pokrycie wydatków służby zdrowia; najwięcej trafi do Madrytu i Katalonii.

Budżety wspólnot autonomicznych Madrytu oraz Katalonii zasili odpowiednio 1,5 mld euro i 1,24 mld euro z rządowego bezzwrotnego funduszu.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Indonezji zmarło 139 chorych i był to największy dzienny bilans zgonów od początku pandemii w tym państwie - podało w środę ministerstwo zdrowia w Dżakarcie. 

Władze Indonezji, która jest najbardziej dotkniętym pandemią krajem regionu Azji Południowo-Wschodniej, przekazały, że potwierdzono także 1882 nowe zakażenia koronawirusem.

Drugim najciężej dotkniętym pandemią krajem w regionie są Filipiny. Siódmy dzień z rzędu wykryto tam ponad 1000 nowych infekcji.

20 osób zainfekowanych koronawirusem i ponad 260 osób poddanych kwarantannie - to efekt wesela, które odbyło się na początku lipca w Starachowicach w Świętokrzyskiem.

Badania uczestników wesela rozpoczęto w ubiegły piątek. Zakażenie stwierdzono u 20 spośród 62 przebadanych weselników, wszyscy to mieszkańcy powiatu ostrowieckiego.

Więcej informacji tutaj.

Badania pod kątem przeciwciał koronawirusa przeprowadzone na małą skalę w mieście Daegu, pierwszym dużym ognisku pandemii Covid-19 w Korei Płd., sugerują, że zakażonych mogło być tam nawet 27 razy więcej osób niż potwierdzono – podała w środę agencja Reutera.

Wyniki sugerują, że w skali całego 2,5-milionowego miasta zakażonych mogło być ponad 185 tys. osób. Tymczasem według oficjalnych danych, do 6 czerwca w Daegu odnotowano w ten sposób 6 886 przypadków zakażenia.

Nawet dwa tysiące osób z zagranicy - głównie z Ukrainy i Białorusi, którzy przyjeżdżają do pracy sezonowej przy zbiorze borówki amerykańskiej w Podlaskiem, będzie przebadanych na koronawirusa w ramach prowadzonej akcji z udziałem sanepidu, wojsk obrony terytorialnej, urzędu wojewódzkiego i KRUS.

Czytaj więcej: Wielkie testowanie na koronawirusa na Podlasiu. Przebadają dwa tysiące pracowników

17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w środę wśród sezonowych pracowników z Ukrainy, zatrudnionych w gospodarstwie rolnym w woj. warmińsko-mazurskim. To rekordowy dobowy przyrost zakażeń w tym regionie od początku pandemii.

Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan ocenił w środę, że rozwój pandemii koronawirusa na Bałkanach i w Europie Południowej jest niepokojący. Przyspiesza też rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 w Afryce - ostrzegł.

U kolejnych trzech osób z Dziennego Domu Pomocy w Radomiu przy ul. Wyścigowej zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem. Placówka nadal pozostaje nieczynna. Na wyniki badań czekają 34 osoby – poinformowała w środę rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim.

W związku z epidemią koronawirusa 10 grudnia w Sztokholmie nie odbędzie się tradycyjny bankiet noblowski - poinformowała we wtorek Fundacja Noblowska. Ogłoszenie laureatów nagród Nobla ma się odbyć bez przeszkód na początku października. Ostatni raz wydarzenie to zostało odwołane w 1956 r. na znak protestu przeciwko inwazji Związku Radzieckiego na Węgry.

Czytaj więcej: Odwołano bankiet noblowski. Pierwszy raz od 64 lat

Koronawirus w krakowskim sanepidzie

U sześciu pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie potwierdzono koronawirusa - przekazała w środę rzecznik wojewódzkiego sanepidu Dominika Łatak-Glonek. Jak dodała, w kwarantannie przebywa z kolei 14 osób.

Czytaj więcej: Koronawirus w krakowskim sanepidzie

(Google Maps)

Władze Japonii rozpoczęły w środę kampanię mającą na celu ożywienie krajowej branży turystycznej, która mocno ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Kampania wywołuje ostrą krytykę, ponieważ liczba zakażeń w kraju nadal rośnie. Gubernator Tokio Yuriko Koike powiedziała w środę dziennikarzom, że spodziewa się tego dnia potwierdzenia ok. 230-240 nowych zakażeń. Oznacza to, że łączny bilans infekcji wykrytych w japońskiej stolicy przekroczy 10 tys. - podała publiczna stacja NHK.

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że w kraju jest aktualnie rekordowa liczba 5046 aktywnych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 212 infekcji, co jest największym dziennym wzrostem od 28 czerwca.

Zmarło kolejnych 6 zakażonych

380 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce

Władze Tajlandii poinformowały w środę, że utrzymają obowiązujący w kraju z powodu epidemii koronawirusa stan wyjątkowy do końca sierpnia. Decyzję podjęto mimo braku lokalnych infekcji SARS-CoV-2 od prawie dwóch miesięcy.

Do tej pory wyzdrowiało już 31 139 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu koronawirusa przebywają 1 644 osoby; pod respiratorem jest 73 chorych – poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.

W czwartek grupa wyleczonych z COVID-19 górników przyjedzie do Warszawy, by w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA oddać osocze pomocne przy leczeniu innych chorych. Dawcy zostaną też przebadani przez lekarzy ze stołecznej placówki.

Dziewiętnaście zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, nie było natomiast nowych zgonów na Covid-19 – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Trener piłkarzy Liverpoolu Juergen Klopp i lokalna policja zaapelowali do fanów tego zespołu, by w środę wieczorem, gdy na stadionie Anfield odbędzie się oficjalna koronacja mistrza Anglii, pozostali i świętowali w domach.

"Obiecuję, że przy pierwszej okazji, kiedy to będzie możliwe i stosowne, zorganizujemy fetę i wspólnie będziemy świętować. A teraz zostańcie w domach. Wiem, że to dla was wyzwanie, ale ten klub stawiał już czoła większym" - zwrócił się Klopp do kibiców.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 829 zakażeń koronawirusem, 16 chorych na Covid-19 zmarło, a 973 osoby wyzdrowiały - podano w środę na stronie internetowej Centrum Monitoringu Rozprzestrzeniania się Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w środę 15 milionów - wynika z bilansu agencji Reutera. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 616 tys. osób.

Więcej: Ponad 15 milionów przypadków Covid-19 na świecie

(PAP/EPA/Orlando Barria)

Pandemia sprawiła, że problemy finansowe odczuwa co dziesiąty Polak - wynika z raportu Santander Consumer Banku. W najgorszej sytuacji są seniorzy - prawie 40 proc wskazań.

Czytaj więcej: Co dziesiąty Polak odczuwa problemy finansowe w związku z pandemią

W australijskim stanie Wiktoria odnotowano w ciągu ostatniej doby rekordową liczbę 484 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w środę premier tego australijskiego stanu Daniel Andrews. W ciągu ostatniej doby zmarło tam dwóch 90-latków.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 454 nowe infekcje koronawirusem - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha w Berlinie (RKI). Zmarło pięć kolejnych osób, u których zdiagnozowano Covid-19.

Od początku epidemii koronawirusa w Meksyku zmarło ponad 40,4 tys. osób - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby zmarło 915 osób. Liczba wszystkich zakażonych wynosi 356 255; w ciągu doby wykryto 6859 nowych zakażeń.

Prawdopodobnie będzie gorzej, zanim zrobi się lepiej - ostrzegł we wtorek prezydent Donald Trump na konferencji prasowej dotyczącej koronawirusa. Format ten wznowiono po trzech miesiącach przerwy i gwałtownym wzroście w wykrywanych w USA zakażeniach od czerwca.

Od czwartku na plażach w Long Beach na Long Island (USA) obowiązywać będzie godzina policyjna. Wprowadza się ją ze względu na nieprzestrzeganie restrykcji związanych z Covid-19. Możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń sygnalizował wcześniej gubernator Andrew Cuomo.

Plaże będą zamykane o godz. 20. Na promenadach nad oceanem będzie można natomiast spacerować do 21. Godzina policyjna będzie obowiązywać od czwartku.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie