Rozpoczęły się obchody Bożego Narodzenia. Procesja mimo pandemii

Świat
Rozpoczęły się obchody Bożego Narodzenia. Procesja mimo pandemii
Pixabay

Niedziela jest dniem obchodów Bożego Narodzenia w miejscowości Vagna w Piemoncie na północy Włoch. Tradycja ta ma kilkaset lat. Zwyczaj wprowadzono, by mieszkańcy tych stron pracujący daleko mogli świętować z rodzinami po przyjeździe na wakacje do domu.

To najbardziej oryginalne Boże Narodzenie obchodzone jest w osadzie koło miasta Domodossola zawsze w drugą niedzielę lipca.

 

Święto Dzieciątka, jak nazywa się ta uroczystość, organizuje miejscowa parafia San Brizio. Zwyczaj jego celebrowania upowszechnił w XV wieku święty Bernardyn z Sieny.

 

Śpiewają kolędy i idą na procesję

 

Władze kościelne w tym rejonie doliny Ossola zgodziły się na te wyjątkowe obchody po to, by mogli uczestniczyć w nich wszyscy mieszkańcy tamtych stron, emigrujący na większość roku za pracą. Kiedy wracali na lato do domu, mogli świętować ze swymi rodzinami.

 

ZOBACZ: Nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego

 

Tradycja tych trzydniowych świąt przetrwała do czasów obecnych. Nie jest inaczej w roku pandemii, gdy już odbyły się pierwsze uroczystości.

 

Ich kulminacją jest niedzielna msza, podczas której śpiewane są kolędy. Stałym elementem obchodów jest procesja religijna, która przechodzi ulicami miejscowości z figurką Dzieciątka Jezus, wyrzeźbioną w 1730 roku przez miejscowego artystę.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie