Odwołano bankiet noblowski. Pierwszy raz od 64 lat

Świat
Odwołano bankiet noblowski. Pierwszy raz od 64 lat
commons.wikimedia.org/Solis Invicti/CC BY 2.0
Tradycyjny bankiet noblowski został w tym roku odwołany.

W związku z epidemią koronawirusa 10 grudnia w Sztokholmie nie odbędzie się tradycyjny bankiet noblowski - poinformowała we wtorek Fundacja Noblowska. Ogłoszenie laureatów nagród Nobla ma się odbyć bez przeszkód na początku października. Ostatni raz wydarzenie to zostało odwołane w 1956 r. na znak protestu przeciwko inwazji Związku Radzieckiego na Węgry.

Tradycyjna uroczystość nie odbyła się również podczas pierwszej i drugiej wojny światowej – przypomina Reuters.

 

"Trudno zachować odstęp"

 

Według prezesa Fundacji Noblowskiej Larsa Heikenstena organizacja bankietu dla 1 250 gości w Sali Błękitnej sztokholmskiego Ratusza "nie będzie w tym roku możliwa".

 

 

W Szwecji obowiązuje zakaz organizacji zgromadzeń powyżej 50 osób. Nie jest jasne, czy do grudnia limit ten zostanie zniesiony, ale przesądziły inne przesłanki.

 

"Podczas bankietu noblowskiego trudno zachować odstęp, a po drugie nie jesteśmy pewni, czy laureaci oraz towarzyszące im osoby będą mogli przyjechać do Szwecji" - podkreślił Heikensten.

 

Inne uroczystości noblowskie zostaną ograniczone lub tak jak koncert ku czci noblistów odbędą się bez udziału publiczności. Nie wiadomo na razie, w jaki sposób zorganizowane zostanie wręczenie złotych noblowskich medali oraz dyplomów. Ceremonia zazwyczaj ma miejsce w sztokholmskiej filharmonii z udziałem 1,5 tys. gości. "To będzie wyglądało inaczej" - uściślił jedynie Heikensten.

 

Trzy możliwe scenariusze

 

Według Urzędu Zdrowia Publicznego w Szwecji obserwuje się obecnie "pozytywny malejący trend", jeśli chodzi o rozwój epidemii. W ciągu ostatniej doby odnotowano siedem ofiar śmiertelnych Covid-19, łączny bilans to 5 646. We wtorek poinformowano o 118 nowych przypadkach zakażeń. Dotychczas koronawirusa zdiagnozowano w Szwecji u 78 166 osób.

 

Szwedzcy eksperci na zlecenie rządu przygotowali trzy możliwe scenariusze dalszego przebiegu pandemii w Szwecji. W pierwszej opcji liczba nowych zakażeń Covid-19 będzie nadal maleć do jesieni. Według drugiego scenariusza jesienią nastąpi nagły wzrost zachorowań, po czym liczba infekcji szybko zmaleje. Trzecia możliwość to mający nastąpić jesienią wzrost zachorowań, a równomiernie rosnący trend będzie się utrzymywać do przyszłego roku.

 

Raport nie rozstrzyga prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnego scenariusza, a jak poinformowano, ma jedynie pomóc władzom w przygotowywaniu dalszej strategii ograniczenia epidemii.

ms/hlk/ PAP, nytimes.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie