Gmina wygrała wóz za frekwencję. Teraz strażacy mają kontrolę z NIK

Polska
Gmina wygrała wóz za frekwencję. Teraz strażacy mają kontrolę z NIK
polsatnews.pl
Nowe wozy prezentowane przez MSWiA; zdj. ilustracyjne

Gmina Cisna otrzymała promesy na zakup wozu strażackiego za najwyższą frekwencję w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Po tym jak ogłoszono wyniki wyborów, które wygrał w Cisnej Rafał Trzaskowski, do siedziby straży weszli kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli.

Gmina Cisna leży w powiecie leskim w województwie podkarpackim. Frekwencyjną rywalizację wygrała w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Zgodnie z regulaminem konkursu ogłoszonego przez MSWiA gminne OSP otrzymało promesę na zakup nowego wozu strażackiego.

 

Zbiegi okoliczności

 

W gminie wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Tzraskowski. Ogłoszenie wyników wyborów prezydenckich i jednocześnie rekordowej frekwencji zbiegło się jednak w czasie z rozpoczęciem audytu przez Najwyższą Izbę Kontroli.

 

"Ochotnicza Straż Pożarna w Cisnej wygrała wóz strażacki, teraz ma kontrolę NIK-u?? Czy ktoś wierzy w zbieg okoliczności?" - napisała na Twitterze europosłanka PO Elżbieta Łukacijewska.

 

 

Kontrolerzy sprawdzają funkcjonowanie Powiatowej Straży Pożarnej w podkarpackim Lesku - ustaliły "Super Nowości". Weryfikacja obejmuje także dwie z podległych jej jedenastu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Pracownicy NIK sprawdzają właśnie strażaków z Cisnej oraz OSP w Średniej Wsi.

 

ZOBACZ: "Bitwa o wozy". Wiadomo, kto otrzyma nagrodę za frekwencję

 

- Faktycznie terminy wyborów i kontroli się zbiegły, ale nie łączyłbym tych faktów - powiedział Jacek Dydek, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lesku.

 

Dodał, że "nie mieszamy się w politykę. Naszym zadaniem jest ratowanie ludziom życia, a dzięki nowemu wozowi będziemy to mogli robić jeszcze szybciej".

 

ZOBACZ: "Bitwa o Wozy". Samochód dla gminy bez OSP

 

Komendant zaznaczył, że to pierwsza taka kontrola w jego jednostkach.

 

Rutynowe kontrole NIK

 

- Kontrola jest bardzo precyzyjna. Staramy się udzielać pracownikowi NIK wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące działalności naszej jednostki jak i kontrolowanych jednostek ochotniczych straży pożarnych w Cisnej i Średniej Wsi - zaznaczył komendant.

NIK odpowiada, że to rutynowe działanie, wykonywane w ramach wcześniejszego planu.

 

ZOBACZ: Kolejny dyrektor w NIK straci posadę? Banaś złożył wniosek

 

- Jest ona realizowana w ramach kontroli planowej ujętej w planie pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2020 r. pod nazwą Funkcjonowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - wyjaśnił Andrzej Trojanowski , rzecznik Najwyższej Izby Kontroli.

 

Jak wytłumaczył Kontrola przeprowadzana jest w celu weryfikacji czy obowiązujące w Polsce rozwiązania i sposób organizacji są odpowiednie i wystarczające. Kontrolerzy oceniają także, czy sprzęt jaki posiadają strażacy umożliwia i  wykonywanie obowiązków.

 

ZOBACZ: Druga tura "Bitwy o wozy". Za frekwencję ministerstwo rozda 49 pojazdów strażackich

 

Kontrolę przeprowadza Delegatura NIK w Rzeszowie i jak twierdzi rzecznik, instytucje do kontroli zostały tam wytypowane. Ze względu na to, że kontrolo jeszcze trwa, rzecznik nie udziela szczegółowych informacji.

 

"Nie widzę żadnego związku"

 

Wójt Gminy Cisna, Renata Szczepańska, także sądzi, że nie ma związku między kontrolą NIK a wygraniem wozu. - To nieporozumienie - powiedziała wójt.

 

Gmina otrzymała już promesę na zakup wozu. Dofinansowanie wynosi 800 tysięcy złoty i jest ważne do 20 grudnia. Wójt tłumaczyła, że "gdyby nie rządowe dofinansowanie, nie byłoby nas stać na zakup takiego samochodu. Bardzo się cieszymy, że się udało i jesteśmy wdzięczni mieszkańcom za mobilizację i tak liczne uczestnictwo w wyborach".

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu: ostateczne decyzje ws. rekonstrukcji jesienią

 

Urząd Gminy nie obawia się kontroli, jak mówi Szczepańska "jestem spokojna zarówno o wynik tej kontroli, jak i zakup samochodu dla strażaków ochotników z Cisnej".

laf/hlk/ polsatnews.pl, supernowosci24.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie