Banaś chce odwołania wiceprezesa NIK. Zawiadomił prokuraturę

Polska
Banaś chce odwołania wiceprezesa NIK. Zawiadomił prokuraturę
Polsat News
Marian Banaś chce odwołania wiceprezesa NIK

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli Tadeusza Dziubę i wniosek o jego odwołanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek skierował w czwartek prezes NIK Marian Banaś.

Na Twitterze NIK podano, że Marian Banaś, "stojąc na straży niezależności kontrolerów NIK" skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego, który mówi o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

 

 

Ponadto - poinformowała NIK - Banaś skierował też wniosek do Elżbiety Witek o odwołanie Dziuby z funkcji wiceprezesa NIK.

 

Wiceprezes od ubiegłego roku

 

Tadeusz Dziuba funkcję wiceprezesa NIK pełni od listopada ubiegłego roku. Dziuba był posłem sejmu kontraktowego w latach 1989-1991 i posłem Sejmu VII i VIII kadencji, a w latach 2005-2007 pełnił funkcję wojewody wielkopolskiego.

 

ZOBACZ: Marian Banaś ogranicza kompetencje wiceprezesów Najwyższej Izby Kontroli

 

W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu i do 1993 r. pracował na tej uczelni. W 1980 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W latach 1993-2000 był wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu, w latach 2000-2001 był wicedyrektorem Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury NIK, a w latach 2001-2005 ponownie pełnił funkcję wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu. 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie