Kolejny dyrektor w NIK straci posadę? Banaś złożył wniosek

Polska
Kolejny dyrektor w NIK straci posadę? Banaś złożył wniosek
Polsat News
Prezes Naczelnej Izby Kontroli Marian Banaś

Prezes Naczelnej Izby Kontroli Marian Banaś złożył w piątek do marszałek Sejmu wniosek o odwołanie dyrektora generalnego NIK Andrzeja Stycznia - poinformowała na Twitterze Najwyższa Izba Kontroli.

"W piątek 17.07 br. Prezes NIK Marian Banaś złożył do marszałek Sejmu wniosek o odwołanie dyrektora generalnego NIK Andrzeja Stycznia" – podała NIK.

 

 

"Masowa wymiana dyrektorów"

 

Jak napisała w poniedziałek "Rzeczpospolita", prezes NIK masowo wymienia dyrektorów Izby. Zwróciła też uwagę, że na 16 dyrektorów departamentów i biur centrali Najwyższej Izby Kontroli wymienionych zostało 13. Teraz – zdaniem "Rz" – prezes Izby najwyraźniej zamierza obsadzić swoimi ludźmi Kolegium NIK.

 

ZOBACZ: Banaś chce odwołania wiceprezesa NIK. Zawiadomił prokuraturę

 

"Ma ku temu okazję: do września musi się ukonstytuować nowe Kolegium NIK, bo części obecnych członków kończy się trzyletnia kadencja" – napisano w dzienniku.

 

"Rz" przypominała, że Kolegium NIK jest najistotniejszym gremium Izby – "od niego zależy ostateczna treść wszystkich protokołów pokontrolnych (rozpatruje uwagi i zastrzeżenia), plan kontroli, daje absolutorium dla Rady Ministrów".

 

Kontroli pracy Kempy

 

Kolegium – jak zauważył dziennik – będzie też decydować o ostatecznym kształcie kontroli pracy Beaty Kempy, która jako minister przez półtora roku zajmowała się pomocą humanitarną poza granicami Polski. Gazeta powołuje się na doniesienia portalu Onet, wedle których jeden z wiceprezesów Izby, były poseł PiS Tadeusz Dziuba miał naciskać na kontrolerów, by wyniki tej kontroli były pozytywne.

 

"Prawdziwa niezależność członków Kolegium NIK gwarantuje przejrzystość i rzetelność przeprowadzanych kontroli, które w dużej mierze dotyczą oceny polityków na szczytach władzy" – podkreśliła w poniedziałek "Rzeczpospolita".

pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie