Policzyli tatrzańskie kozice. Jest ich więcej niż rok temu

Polska
Policzyli tatrzańskie kozice. Jest ich więcej niż rok temu
TPN/Stanisław Wierzbanowski
Akcja liczenia kozic odbywa się dwa razy w roku

972 kozice bytują w całych Tatrach – przyrodnicy z polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego we wtorek podsumowali wyniki letniego liczenia tych chronionych zwierząt. W porównaniu z ubiegłorocznym liczeniem nastąpił nieznaczny wzrost liczebności kozic o 22 osobniki – poinformowały władze słowackiego parku (TANAP).

- Tym razem nie padły rekordy liczebności kozic, ale jesteśmy zadowoleni z wyniku, ponieważ odnotowaliśmy, że blisko szesnaście procent z populacji to tegoroczne młode kozice. Oznacza to najwyższy wzrost młodej populacji w ciągu ostatnich czterech lat - skomentował zoolog słowackiego TANAP Józef Hybler.

 

ZOBACZ: Remont drogi nad Morskie Oko. Zamknięto szlak

 

W słowackiej części Tatr naliczono 643 kozice, z czego 97 młodych, a w polskiej części parku narodowego 329, z czego 62 to urodzone wiosną kozice.

 

 

Akcja liczenia kozic odbywała się 10 lipca przy słonecznej pogodzie. Przyrodnicy w trakcie akcji zaobserwowali również inne ciekawe zjawiska przyrodnicze, np. atak orła na świstaka w rejonie Hrubej Kopy w Tatrach Zachodnich czy niedźwiedzia schodzącego z Żabiego Wierchu Jaworowego w Tatrach Wysokich.

 

ZOBACZ: Setki susłów uratowanych przed utonięciem. Wolontariusze pracowali godzinami

 

Akcja liczenia kozic odbywa się dwa razy w roku - latem, kiedy przyrodnicy mogą rozpoznać przychówek kozic oraz jesienią, kiedy organizowane jest dwudniowe liczenie weryfikacyjne. Wspólne akcje liczenia kozic po obu stronach Tatr są prowadzone od 1957 r. To najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie