Koronawirus w Polsce. Prawie 400 nowych zakażeń

Polska
Koronawirus w Polsce. Prawie 400 nowych zakażeń
PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca

"Mamy 399 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Nie żyje 9 kolejnych osób. Liczba zakażeń w Polsce wzrosła do 40 782. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 1 636 pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że najwięcej zakażeń jest na Śląsku, w Małopolsce i na Mazowszu.

 

Najwięcej nowych zakażeń na Śląsku

 

"Mamy 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (140), małopolskiego (62), mazowieckiego (59), świętokrzyskiego (29), łódzkiego (27), wielkopolskiego (23), pomorskiego (15), lubuskiego (9), warmińsko-mazurskiego (9), podkarpackiego (8), zachodniopomorskiego (7), opolskiego (4), dolnośląskiego (3), lubelskiego (2) i podlaskiego (2)" - poinformowało ministerstwo.

 

Zmarło dziewięcioro chorych

 

Resort poinformował o śmierci kolejnych dziewięciu osób zakażonych SARS-Cov-2. Zmarli to 81- i 86-letnia kobieta z Tychów, 89-latek z Tomaszowa Mazowieckiego, 88-latka z Łodzi, 86-letnia chora z Warszawy, która była mieszkanką woj. łódzkiego, 81- i 87-letnia kobieta z Siedlec, 49-latka i 56-latek z Radomia.

 

"Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - dodano.

 

 

Prawie 41 tys. zakażonych koronawirusem

 

Koronawirusem zaraziły się już w Polsce 40 tys. 782 osoby.

 

Zmarło w sumie 1636 osób - poinformowało ministerstwo.

 

90 tys. ludzi na kwarantannie

 

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że kwarantanną objętych było we wtorek 90 tys. 767 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9 tys. 356.

 

Jak poinformował resort, z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 1607 osób. 73 pacjentów wymaga wsparcia respiratora w czasie leczenia.

 

Do wtorku za wyleczone zostało uznanych 30 tys. 771 osób.

 

 

15 tys. testów w ciągu doby

 

W poniedziałek resort poinformował, że przebadano 1 mln 992 tys. 002 próbki pobrane od 1 mln 741 tys. 609 osób. W ciągu doby wykonano ponad 20,2 tys. testów.

 

 

Ministerstwo: zasłaniaj nos i usta

 

Resort zdrowia przypomniał we wtorek, że nadal obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w ogólnodostępnych pomieszczeniach zamkniętych.

 

ZOBACZ: Nowa metoda leczenia Covid-19 działa. Mniejsze duszności, krótszy pobyt w szpitalu

 

Według ministerstwa można osłaniać twarz przy pomocy maseczki lub przyłbicy. Jeśli jej nie ma, można użyć elementów odzieży i zasłonić twarz na przykład rękawem.

 

 

Światowa pandemia COVID-19

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: Pół roku z koronawirusem. Co wiemy o SARS-CoV-2?

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Gorączka, kaszel, duszności

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

ZOBACZ: "I mnie dorwało". Andrzej Bargiel ma koronawirusa

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie