Złota Piłka dla Lewandowskiego? Na pewno nie w tym roku

Świat
Złota Piłka dla Lewandowskiego? Na pewno nie w tym roku
Facebook/Robert Lewandowski
W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie zostanie przyznana Złota Piłka

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie zostanie przyznana Złota Piłka dla najlepszego zawodnika roku na świecie - poinformował organizator plebiscytu magazyn "France Football". Jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa był Robert Lewandowski.

Złotą Piłkę przyznawano bez przerwy od 1956 roku. W plebiscycie nigdy nie zwyciężył Polak, ale zdaniem niektórych Lewandowski - król strzelców niemieckiej ekstraklasy - miał na to dużą szansę w najbliższej edycji.

 

ZOBACZ: Złota Piłka dla Messiego. Lewandowski ósmy w plebiscycie "France Football"

 

Rekordzistą w liczbie takich wyróżnień jest Argentyńczyk Lionel Messi, który uznany był za najlepszego na świecie sześciokrotnie. Pięć razy zwyciężył z kolei Portugalczyk Cristiano Ronaldo.

 

"Nie przyszło nam to łatwo"

 

- To tak dziwny rok, że nie mogliśmy go potraktować jak każdego innego. O tej decyzji rozmawialiśmy już od dwóch miesięcy. Nie przyszło nam to łatwo, ale musieliśmy zaakceptować, że nie byłoby "normalnego", czy typowego zdobywcy Złotej Piłki, a co nas bardziej martwiło - wyróżnienie nie byłoby przyznane sprawiedliwie - ocenił redaktor naczelny "France Football" Pascal Ferre.

 

 

- Gdy sezon się rozpoczął, obowiązywały inne reguły niż te, które mamy na koniec. W styczniu i lutym w piłkę grało się przed pełnymi trybunami, a od maja i czerwca było pusto. Potem doszedł przepis o pięciu możliwych zmianach zamiast trzech. Później wprowadzono zmiany formatu rozgrywek, przede wszystkim pojawił się turniej "Final Eight" w Lidze Mistrzów. A zaczęliśmy od systemu mecz i rewanż - wyliczał.

 

Nie zostaną przyznane także nagrody dla najlepszej piłkarki, najlepszego zawodnika do lat 21 ani trofeum Lwa Jaszyna dla najlepszego bramkarza.

 

ZOBACZ: Komentatorzy sportowi "pogłębiają uprzedzenia rasowe". Zaskakujące wyniki badań

 

Ferre przyznał, że liczy się z tym, że decyzja magazynu wywoła niezadowolenie niektórych piłkarzy.

 

- Spójrzmy na Lewandowskiego w tym roku. Jego forma była na poziomie Messiego i Ronaldo. A zawodnicy Paris Saint-Germain - wyobraźmy sobie, że to oni zwyciężą w Lidze Mistrzów. Ich frustrację odczytamy jako sygnał, że są mocno przywiązani do tego plebiscytu - dodał.

 

France Football Dream Team

 

Jak zapewnił, jeśli obecna sytuacja na świecie utrzyma się także w przyszłym roku, wówczas nagroda zostanie przyznana.

 

- Jeśli wszystkie mecze w 2021 roku będą rozgrywane za zamkniętymi drzwiami i z pięcioma zmianami, przystosujemy się do tego, bo wtedy warunki byłby porównywalne - wyjaśnił.

 

W zamian na 2020 rok stworzono inny plebiscyt: France Football Dream Team. Grupa 180 jurorów otrzyma listę po pięciu piłkarzy na każdą pozycję, z których skomponuje swoją "historyczną jedenastkę". Później głosy zostaną zliczone i tak powstanie najlepszy skład w historii.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie