Komentatorzy sportowi "pogłębiają uprzedzenia rasowe". Zaskakujące wyniki badań

Świat
Komentatorzy sportowi "pogłębiają uprzedzenia rasowe". Zaskakujące wyniki badań
PAP/EPA/Hannah McKay/NMC/Pool
Komentatorzy telewizyjni częściej chwalą zawodników o jaśniejszej skórze

Komentatorzy telewizyjni częściej chwalą zawodników o jaśniejszej skórze. To pokazuje uprzedzenia rasowe – wynika z badań przeprowadzonych przez duńską firmę RunRepeat, we współpracy ze Stowarzyszeniem Piłkarzy Profesjonalnych (PFA).

Przeanalizowane zostały 2073 wypowiedzi anglojęzycznych komentatorów w trakcie 80 meczów w sezonie 2019/20 w czołowych ligach europejskich: włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i angielskiej. Uwzględniono opinie dotyczące 643 piłkarzy różnych ras i odcieni skóry.

 

Z opracowania wynika, że około 62 proc. pochwał było skierowanych do zawodników o jaśniejszej skórze. Z kolei 63,33 proc. krytyki dotyczyło graczy o ciemniejszej skórze.

 

Zawodnicy o jaśniejszej skórze częściej chwaleni

 

- To badanie pokazuje wyraźne uprzedzenie w sposobie opisywania atrybutów piłkarzy ze względu na ich kolor skóry. Komentatorzy pomagają kształtować postrzeganie każdego zawodnika, pogłębiając uprzedzenia rasowe, które kibice już posiadają. Ważne, aby zastanowić się, jak daleko idące mogą być te opinie i jak wpływają na piłkarzy, nawet po zakończeniu kariery - skomentował Jason Lee z kierownictwa PFA.

 

Zwrócono uwagę, że komentatorzy telewizyjni częściej chwalą zawodników o jaśniejszej skórze, twierdząc, że są bardziej inteligentni i pracowici od tych o ciemniejszej skórze. Oceniono, że takie poglądy, mogące być wynikiem uprzedzeń rasowych, będą niesprawiedliwe w momencie, gdy poszczególni gracze będę mieć aspiracje pozostania w futbolu jako trenerzy lub menedżerowie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie