Legia Warszawa mistrzem Polski

PAP/Leszek Szymański

Legia Warszawa została mistrzem Polski w sezonie 2019/2020. W meczu 35. kolejki PKO BP Ekstraklasy legioniści pokonali Cracovię. Dzięki tej wygranej drużyna Aleksandara Vukovicia zyskała 12 punktów przewagi nad Lechem i Piastem, pozbawiając ich szansy na pierwsze miejsce w tabeli.

Po licznych wpadkach w ostatnich spotkaniach na Legii ciążyła spora presja. Tuż po kompromitującej porażce w półfinale Totolotek Pucharu Polski z Cracovią (0:3), legioniści ponownie mierzyli się z „Pasami” tym razem na podwórku ligowym. Warszawianie mieli już dwie okazje na przypieczętowanie tytułu, ale w konfrontacji z Piastem nastąpił podział punktów, a w Poznaniu triumfował Lech.

Od początku spotkania lepiej prezentowali się gospodarze. Legia od początku spotkania chciała zmazać plamę z poprzednich występów i zdecydowanie atakowała bramkę Cracovii. Warto zaznaczyć jednak, że pierwsze minuty warszawianie okupili kontuzją Andre Martinsa. W jego miejsce pojawił się Bartosz Slisz.

Upragnione prowadzenie Legią objęła w 23 minucie. Piłkę na głowę Tomasa Pekharta dośrodkował Paweł Wszołek. Czech umiejętnie wymknął się obrońcom i pewnie umieścił piłkę w bramce. To jego piąty gol dla stołecznej drużyny w sezonie. Niewiele później powtórzył swój wyczyn, ale dośrodkowujący Wszołek wybiegł z piłką za linię.

W drugiej połowie gra była bardziej wyrównana. Swoje sytuacje miała Cracovia, ale przerwa spowodowana odpaleniem pirotechniki lekko uśpiła graczy obu zespołów. Dopiero na kwadrans przed końcem gry Walerian Gwilia ustalił wynik meczu i przypieczętował mistrzostwo Polski. Slisz przejął piłkę, po czym podał do Gruzina, który podwyższył prowadzenie Legii.

Zwycięstwo oznacza, że legioniści po raz 14 zostali mistrzem Polski. Tym samym zrównali się w klasyfikacji wszechczasów, w której taką samą liczbą tytułów mogą pochwalić się Ruch Chorzów i Górnik Zabrze.