Rekordowa liczba koni na pokazie w Janowie Podlaskim. Aukcja w sierpniu

Polska
Rekordowa liczba koni na pokazie w Janowie Podlaskim. Aukcja w sierpniu
Polsat News
Pokaz, w którym corocznie najlepsze polskie araby rywalizują o tytuły czempionów, będzie w tym roku głównym wydarzeniem janowskiego święta koni arabskich.

W narodowym czempionacie koni arabskich w Janowie Podlaskim weźmie udział rekordowa liczba 150 koni 40 właścicieli, w większości z prywatnych hodowli – powiedział w piątek na wideokonferencji prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasz Chalimoniuk.

Jeszcze w maju minister rolnictwa zapowiadał konsekwencje za sytuację w stadninie. - Jeżeli jest jakaś odpowiedzialność personalna osób, które do sytuacji stadniny koni w Janowie Podlaskim się przyczyniły - będą wyciągane konsekwencje - mówił wówczas Jan Krzysztof Ardanowski. 

 

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi odbędzie się w stadninie w Janowie Podlaskim w dniach 7-9 sierpnia; 9 sierpnia zaplanowano aukcję koni „Pride of Poland”, a następnego dnia – aukcja „Summer Arabian Horse Sail”. Organizatorem imprezy jest Polski Klub Wyścigów Konnych.

 

ZOBACZ: Ardanowski: będą konsekwencje ws. stadniny w Janowie Podlaskim

 

Pokaz, w którym corocznie najlepsze polskie araby rywalizują o tytuły czempionów, będzie w tym roku głównym wydarzeniem janowskiego święta koni arabskich.

 

"Aukcja troszeczkę dodatkiem"

 

- Aukcja w tym roku jest troszeczkę dodatkiem. Te ograniczenia, które wynikają z pandemii na całym świecie, one spowodują, że ona będzie na pewno inna niż wszystkie poprzednie. Jest możliwość licytowania przez telefon, zrobiliśmy wiele uproszczeń dla ajentów, natomiast ograniczenie możliwości przyjazdu kupujących wpłynie na wynik tej aukcji – powiedział Chalimoniuk.

 

ZOBACZ: Boksów nie czyszczono miesiącami. "Zbrodnia na zwierzętach w stadninie koni w Janowie Podlaskim"

 

Jak podał Chalimoniuk na czempionatowe pokazy zapisano rekordową liczbę 150 koni, 40 właścicieli. 61 koni zgłosiły państwowe stadniny, a 98 – prywatni właściciele. „To jest bardzo istotny element, ponieważ zwykle 75-80 proc. to były konie z państwowych stadnin” – podkreślił Chalimoniuk. Dodał, że zgłoszono 65 klaczy najmłodszych, w wieku 1-3 lata, co świadczy o rozwoju hodowli.

 

Będzie wsparcie państwa

 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że liczny udział koni prywatnych w czempionacie jest korzystne dla hodowli, państwo będzie ją wspierać.

 

ZOBACZ: Wyprzedaż w Janowie Podlaskim. Eksperci biją na alarm

 

- Sensem jest rozwój zainteresowania końmi w sferze prywatnej. Tym stadninom prywatnym towarzyszą szkółki jeździeckie, hipoterapia, rajdy, wykorzystywanie turystyczne, sportowe, to wszystko co nakręca rozwój hodowli, którą interesuje się bardzo wiele osób – powiedział Ardanowski. 

 

Zapytany o ubiegłoroczne wyniki finansowe stadniny w Janowie Podlaskim minister Ardanowski odpowiedział, że będą one zgodnie z przepisami prawa opublikowane do końca września. - Nie są to wyniki rewelacyjne, ale również nie ma żadnych powodów i podstaw do tego wszystkiego, co wokół stadniny działo się przez kilka miesięcy – dodał.

 

Padło też pytanie o ubiegłoroczną aukcję „Pride of Poland”. Chalimoniuk odpowiedział, że wszystkie konie, które zostały na niej wylicytowane zostały odebrane, wpływy wyniosły ponad 1,7 mln euro.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie