Dwa razy większe straty finansowe i "złe" warunki życia zwierząt. Kontrola w Janowie Podlaskim

Polska
Dwa razy większe straty finansowe i "złe" warunki życia zwierząt. Kontrola w Janowie Podlaskim
Polsat News

Prawie 3,3 mln zł strat w 2018 r. zanotowała stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim, czyli ponad dwa razy więcej niż w roku 2017 (1,5 mln zł straty). Kontrola wykazała także "dramatyczne" warunki, w jakich przebywa hodowane w Janowie bydło - informuje radio RMF FM.

Od 9 do 13 sierpnia w Janowie Podlaskim odbędzie się Narodowy Czempionat Koni Arabskich Czystej Krwi oraz jubileuszowa - 50. aukcja Pride of Poland.  

 

Straty

 

Radio RMF FM informuje, że janowska stadnina 2018 rok zakończyła ze stratą 3 237 243,96 zł. To dwa razy więcej niż w roku 2017, kiedy odnotowała 1,5 mln straty. Z kolei jeszcze w 2015 roku - przed odwołaniem prezesa Marka Treli - stadnina była "na plusie" 3,2 mln zł. 

 

Według nieoficjalnych informacji rozgłośni, dane miały być przestawione podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki w czerwcu. Miało ono jednak zostać odwołane, aby nie upubliczniać tych informacji przed aukcją Pride of Poland.

 

Warunki życia zwierząt

 

Rozgłośnia dotarła do raportu z przeprowadzonej w maju kontroli Departamentu Nadzoru nad Spółkami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w którym stwierdzono, że hodowane w stadninie krowy żyją "dramatycznie złych warunkach sanitarno-higienicznych, żywieniowych" m.in. zwierzęta mają być oblepione odchodami, zanieczyszczona nimi ma być również woda, którą piją. Utrzymanie liczącego blisko 800 sztuk stada miało pomóc w rentowności stadniny.

 

Podobnych problemów nie ma w przypadku hodowanych tam koni. Zastrzeżeniem w ich wypadku była zła jakość siana. 

 

Stadnina w Janowie

 

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, z 200 letnią tradycją, została rozsławiona przez coroczną aukcję koni arabskich "Pride of Poland", na której kupowano najlepsze okazy polskiej hodowli. Jednak od 2015 r. zainteresowanie hodowców aukcją spada.

 

W 2018 r. z 10 licytowanych klaczy, sprzedano sześć za łączna kwotę 501 tys. euro; w 2017 r. wystawiono 24 klacze i jednego ogiera - sprzedano sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro. W 2016 r. z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łączna kwotę 1 mln 271 tys. euro; w 2015 r. na aukcji sprzedano 24 konie za łączną sumę ok. 4 mln euro.

 

Stadnina w Janowie Podlaskim jest jedną z 14 spółek strategicznych hodowli koni zarządzanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W chwili obecnej w SK Janów Podlaski przebywa ok. 430 koni.

 

Stadnina Koni Michałów hoduje konie czystej krwi arabskiej od ponad 60 lat. To największa w Polsce i jedna z większych w Europie, stadnina koni tej rasy. Od lat utrzymuje stado ponad 400 koni czystej krwi, w tym ok. 120 klaczy-matek. Oprócz arabów stadnina ma grupę koni małopolskich o bardzo rzadkiej maści - tarantowatej oraz kilkanaście kuców szetlandzkich.

pgo/ml/ RMF FM, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie