Tam głosował niemal każdy. Gmina Klwów z rekordową frekwencją

Polska
Tam głosował niemal każdy. Gmina Klwów z rekordową frekwencją
PAP/Leszek Szymański
W gminie Klwów zdecydowanie zwyciężył urzędujący prezydent Andrzej Duda, który zdobył 82,99 proc. poparcia, czyli dokładnie 2 161 głosów

Rekordową frekwencję na poziomie blisko 95 proc. odnotowano w niedzielę w gminie Klwów (woj. mazowieckie). Zwyciężył tam Andrzej Duda, zdobywając prawie 83 proc. głosów. W poprzedniej turze 28 czerwca w gminie tej głosowało 80,64 proc. uprawnionych wyborców. Z kolei ówczesny rekord frekwencyjny w gminie Rewal wynosił 86 proc.; w drugiej turze natomiast frekwencja w Rewalu spadła do 85 proc.

W drugiej turze wyborów prezydenckich frekwencja w gminie Klwów wyniosła dokładnie 94,83 proc. To o ponad 14 punktów procentowych więcej niż w pierwszej turze 28 czerwca.

 

Zdecydowanie zwyciężył tam urzędujący prezydent Andrzej Duda, który zdobył 82,99 proc. poparcia, czyli dokładnie 2 161 głosów. Na jego konkurenta Rafała Trzaskowskiego oddano tam 443 ważne głosy.

 

ZOBACZ: Wozy strażackie za najwyższą frekwencję. Wiadomo, do których gmin trafią

 

Na 2642 głosy oddano w niedzielę 38 głosów nieważnych, z czego w 17 przypadkach znak "X" postawiono przy obu kandydatach, a na 21 kartach nie zaznaczono żadnego z nich.

 

W Klwowie oddano 60 głosów w trybie korespondencyjnym. Według protokołów PKW nie odnotowano tam żadnej karty, która nie została uznana za ważną, na przykład przez brak pieczęci obwodowej komisji.

 

Jak wyglądała w Klwowie pierwsza tura?

 

Andrzej Duda zwyciężył w Klwowie także w pierwszej turze głosowania. Zdobył wtedy 1 591 głosów, czyli 73,52 proc. Na drugim miejscu uplasował się wówczas Władysław Kosiniak-Kamysz (154 głosy), a dopiero na trzecim Rafał Trzaskowski (138 głosów).

 

Nieco niższe poparcie uzyskali tam 28 czerwca Krzysztof Bosak (132 głosy) i Szymon Hołownia (124). Robert Biedroń przekonał do siebie zaledwie 16 wyborców. Na pozostałych kandydatów oddano pojedyncze głosy.

 

ZOBACZ: Frekwencja za granicą. W jednym z państw przekroczyła 98 proc.

 

Na 2183 głosy przypadło wówczas 19 nieważnych. W 11 przypadkach głos nie został uznany przez postawienie znaku "X" przy więcej niż jednym kandydacie, a na 8 kartach nie zaznaczono żadnego z kandydatów.

 

W pierwszej turze oddano w Klwowie 13 głosów korespondencyjnych. Wówczas również nie ujawniono żadnej karty uznanej za nieważną przez brak pieczęci.

 

WIDEO: zobacz rozmowę z wójtem gminy Klwów Piotrem Papisem

  

Cząstkowe wyniki drugiej tury głosowania

 

Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc., a Rafał Kazimierz Trzaskowski 9 mln 921 tys. 219 głosów, to jest 48,79 proc. - wynika z informacji o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania przedstawionych przez PKW w poniedziałek rano.

 

Szef Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak przedstawił na konferencji komunikat z 13 lipca, na podstawie danych z godz. 7.58, który stanowi "informację o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach głosowania w wyborach prezydenta RP".

 

- Na podstawie otrzymanych informacji o wynikach głosowania w 27 222 obwodach głosowania z ogólnej liczby 27 231 obwodów, czyli brakuje dziewięciu obwodów(...), także liczba obwodów to jest 99,97 proc. - poinformował.

 

Według niego cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów w zakresie liczby głosów oddanych na poszczególnych kandydatów są następujące: Andrzej Sebastian Duda 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc.; Rafał Kazimierz Trzaskowski 9 mln 921 tys. 219 głosów, to jest 48,79 proc.

 

Sędzia Marciniak podkreślił, że frekwencja wyborcza - według danych, które PKW otrzymała w protokołach obwodowych komisji wprowadzonych już do systemu elektronicznego - wyniosła 68,12 proc.

bia/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie