Frekwencja za granicą. W jednym z państw przekroczyła 98 proc.

Świat
Frekwencja za granicą. W jednym z państw przekroczyła 98 proc.
piqsels
W Albanii frekwencja przekroczyła 98 proc.

Do tej pory najwyższą frekwencję odnotowano w Albanii – 98,28 proc. Głos, w tym jeden nieważny, oddało tam 114 na 116 uprawnionych. Zwyciężył Rafał Trzaskowski z wynikiem 79,65 proc. (90 głosów). Prezydent Andrzej Duda otrzymał 20,35 proc. (23 głosy) - wynika z informacji ze strony Państwowej Komisji Wyborczej.

- Mamy w sumie 9 protokołów, które nie zostały wysłane do systemu protokołów obwodowych. Są to wszystko protokoły zagraniczne: jeden z Brukseli, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru. Prace tych komisji obwodowych jeszcze trwają – poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

 

ZOBACZ: Beata Szydło skomentowała wynik Andrzeja Dudy

 

Marciniak podkreślił, że PKW może przed ustaleniem ostatecznego wyniku podawać do publicznej wiadomości cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowania, ustalone na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania w obwodach.

 

Podkreślił, że najwcześniej te dane spływają z odrębnych obwodów lub z mniejszych gmin, gdzie było mało wyborców.

 

Prace trwają

 

- Mamy w tej protokoły już prawie wszystkie, ale to jest gdzieś 99,7, ale ilość protokołów, obwodów, nie jest równoznaczna z ilością wyborców. Mamy w sumie 9 protokołów, które nie zostały wysłane do systemu protokołów obwodowych, są to wszystko protokoły zagraniczne, mianowicie: Bruksela, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru – powiedział.

 

 

Jak zaznaczył, trudno powiedzieć, kiedy te protokoły zostaną wprowadzone, bo prace tych komisji obwodowych jeszcze trwają.

 

- Czy to będzie godzina 12:00 czy 16:00 – w tej chwili ani te komisje nie są w stanie nam powiedzieć, ani my nie jesteśmy w stanie przekazać, o której będą" – dodał Marciniak.

 

ZOBACZ: Małgorzata Trzaskowska skomentowała sondażowe wyniki

 

Jak dotąd nie ma danych z ośmiu na jedenaście obwodów w Wielkiej Brytanii, a także z dwóch na trzy obwody w Iraku, z jednego na trzy w Belgii oraz z jednego na trzy w Irlandii.

 

Ile wyniosła frekwencja za granicą?

 

Frekwencja obliczona do tej pory wynosi 54,21 proc., ale nie jest to wynik miarodajny z uwagi na brak danych m.in. z Wielkiej Brytanii, gdzie jest największa liczba uprawnionych, blisko 183 tys. osób.

 

Do tej pory najwyższą frekwencję odnotowano w Albanii – 98,28 proc. Głos, w tym jeden nieważny, oddało tam 114 na 116 uprawnionych. Zwyciężył Rafał Trzaskowski z wynikiem 79,65 proc. (90 głosów). Prezydent Andrzej Duda otrzymał 20,35 proc. (23 głosy).

 

Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 51,21 proc., a Rafał Trzaskowski - 48,79 proc.- to cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich z 99,97 proc. obwodów, które w poniedziałek rano podała Państwowa Komisja Wyborcza.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie