Bastiony kandydatów. Zobacz, gdzie mieli największe poparcie

Polska
Bastiony kandydatów. Zobacz, gdzie mieli największe poparcie
Polsat News
W niektórych gminach kandydaci otrzymali ponad 80 proc. poparcie

Prezydent Andrzej Duda w kilku gminach uzyskał poparcie przekraczające 90 procent. Z kolei Rafał Trzaskowski najwięcej głosów zebrał w Osielsku w Kujawsko-pomorskiem - tam poparło go 70,27 proc. głosujących. Sprawdziliśmy, gdzie obaj kandydaci mieli swoje bastiony, w których nie dali konkurentowi większych szans.

Największe poparcie ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda odnotował w województwie podlaskim. W gminie Kulesze Kościelne w powiecie wysokomazowieckim otrzymał 92,76 proc. Poparcie powyżej 90 proc. prezydent dostał też w gminie Przytuły w powiecie łomżyńskim - 91,18 proc., w gminie Kobylin Borzymy (powiat wysokomazowiecki) - 90,65 proc. i w gminie Brańsk (powiat bielski) - 90,07 proc.

 

ZOBACZ: Jak głosowali wyborcy w dużych miastach?


W województwie podkarpackim najwyższy wynik prezydent otrzymał w gminie Jeżowe koło Niska, to aż 91,42 proc.

 

Dobry rezultat Andrzej Duda zanotował także w gminach dotkniętych w ostatnich tygodniach nawałnicami i ulewami, np. w gminie Jasło poparło go 78,87 proc. także na Podkarpaciu.


W województwie kujawsko-pomorskim w gminie Bytoń w powiecie radziejowskim na Dudę zagłosowało 74,03 proc. głosujących. Bardzo wysokie wyniki osiągnął także w gminach Chrostkowo (pow. lipnowski) - 73,10 proc. i Radomin (pow. golubsko-dobrzyński) - 72,75 proc.

ZOBACZ: "Smutku nie ma". Marszałek Senatu o wyborach

 

W województwie łódzkim spośród gmin najwięcej wyborców poparło urzędującego prezydenta w Głuchowie w powiecie skierniewickim. W tej gminie Andrzej Duda dostał 85,09 proc. W powiecie piotrkowskim rekordowe poparcie Dudzie udzielili wyborcy z gminy Grabica – 78,78 proc. głosów.


W powiecie opoczyńskim najwięcej osób poparło urzędującego prezydenta w gminie Paradyż – 85,05 proc.

ZOBACZ: Duda zaprasza Trzaskowskich do Pałacu Prezydenckiego. Jest odpowiedź

 

Andrzej Duda, zdobył po ponad 70 proc. głosów w 54 gminach województwa świętokrzyskiego z łącznie 102 gmin. Ponadto w 12 gminach Duda zyskał poparcie ponad 80 proc. Przykładowo w gminie Osiek w powiecie staszowskim urzędującego prezydenta poparło 87,32 proc. wyborców.

 

Rekordy Trzaskowskiego

Najlepszy wyniki Rafał Trzaskowski na poziomie gmin zanotował w powiecie bydgoskim województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie w gminie Osielsko poparło go 70,27 proc. głosujących, a w gminach Białe Błota i Solec Kujawski odpowiednio 66,53 i 61,34 proc.

 

ZOBACZ: Trzaskowski pogratulował Dudzie. "Oby ta kadencja była inna"

W Podlaskiem największe poparcie uzyskał w gminach: Białowieża (68,65 proc.), Gródek (65,81 proc.) i Czyże (64,03 proc.). Trzaskowski wygrał także w gminie Puńsk licznie zamieszkiwanej przez mniejszość litewską w Polsce, gdzie zdobył 56,23 proc. głosów.

Natomiast Podkarpackiem wygrał jedynie w dwóch gminach bieszczadzkich. W gminie Cisna poparło go 70,76 proc., a w Lutowiskach 57,85 proc.

W stołecznej Warszawie i we wszystkich dzielnicach najwięcej głosów oddano na kandydata KO, prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego. W stolicy Trzaskowski zdobył 67,65 proc. głosów.

Padły remisy


Kandydaci uzyskali jednakowe wyniki w gminie Srokowo w powiecie kętrzyńskim na Warmii i Mazurach. Zremisowali, zdobywając po 881 głosów.


Taka sama sytuacja miała miejsce w gminie Mielnik w powiecie siemiatyckim Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski uzyskali identyczny wynik. Na obu zagłosowało po 690 osób, uzyskali dokładnie po 50 proc. głosów.

 

ZOBACZ: "Strach przed gejami" vs. "walka z ubóstwem". Zagraniczna prasa o polskich wyborach


Najbardziej zbliżone poparcie kandydaci uzyskali na pomorzu zachodnim w powiatach gryfińskim i choszczeńskim. W tym pierwszym Trzaskowski odnotował poparcie na poziomie 50,88 proc., Duda natomiast 49,12 proc. Z kolei w choszczeńskim na Trzaskowskiego głos oddało 50,95, a na Dudę 49,05 proc.

 

Wysoka frekwencja nad morzem

Wybory prezydenckie odbywające się w wakacje sprawiły, że w wielu nadmorskich miejscowościach w Pomorskiem frekwencja wyniosła ponad 80 proc. W większości tych miejsc - podobnie, jak w całym regionie - głosowanie zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Wśród nadmorskich gmin najwyższą frekwencję - 88,53 proc. - odnotowała Krynica Morska Tuż za nią uplasowała się gmina Jastarnia (87,45 proc.), miasto Łeba (85,76 proc.), gmina Ustka (81,34 proc.), też Władysławowo (83,52 proc.).

laf/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie