Zimą -60 °C, przed paroma dniami +38 °C, a teraz spadł tam... śnieg

Świat
Zimą -60 °C, przed paroma dniami +38 °C, a teraz spadł tam... śnieg
Wikimedia.org/Becker0804
17 czerwca padł w Wierchojańsku rekord ciepła, temperatura wzrosła do + 38 °C

Najstarsi Jakuci nie pamiętają takiej huśtawki temperatur, jaka ma miejsce w tym roku. W Wierchojańsku, gdzie zimą temperatury sięgają -60 °C, przed paroma dniami stwierdzono najwyższą do tej pory notowaną za kręgiem polarnym temperaturę: 38 °C. Teraz z kolei spadł tam śnieg. Opady nie zapobiegną jednak rozprzestrzenianiu się setek pożarów, jakie wybuchły w Jakucji.

Wierchojańsk, położony na prawym brzegu rzeki Jany w odległości 900 km od Jakucka, uznawany jest za rosyjski biegun zimna. Średnia roczna temperatura wynosi tam -17 °C, średnia temperatura stycznia -50 °C. Rekordowo niską temperaturę odnotowano w Wierchojańsku 7 lutego 1892 roku, spadła do -67,8 °C.

 

Upał i śnieg w Jakucji

 

17 czerwca padł w Wierchojańsku kolejny rekord, tym razem słupek rtęci poszybował w drugą stronę, zatrzymał się na 38 °C. W lipcu temperatura nie spadała poniżej 27 °C. 

 

ZOBACZ: Starcie na granicy Rosji z Chinami. W rolach głównych dwa niedźwiedzie [WIDEO] 

Teraz jednak Jakuci przecierali kolejny raz oczy ze zdumienia. Budząc się w niedzielę za oknami zobaczyli... śnieg. Padał w całej północnej Jakucji. 

 

 

"Najgorszy rok, jeśli chodzi o pożary"

 

Trzeba podkreślić, że mieszkańcy Jakucji od tygodni zmagali się z falą upałów, a w regionie wybuchły setki pożarów. W tej najzimniejszej republice Rosji strażacy walczyli w ostatnich dniach z 230 pożarami. 

 

- To zdecydowanie najgorszy rok, jeśli chodzi o pożary - powiedziała Nikita Zimow, dyrektorka parku plejstoceńskiego w pobliżu miasta Czerski. - Ogień pojawił się w odległości 15 km od naszej stacji naukowej - dodała. Pożar wybuchł po burzy, jeden z piorunów wzniecił ogień. Szybko się rozprzestrzenił za sprawą wysuszonych traw w połączeniu z silnym wiatrem. 

 

ZOBACZ: Powodzie w Chinach. Zagrożone Wuhan

 

Do Jakucji ściągane są posiłki strażackie z zachodniej Syberii oraz z regionu Amuru i Trans-Bajkału.   

 

Zabytkowy kościół spłonął w godzinę 

 

Z ogniem walczą również w sąsiadujących z Jakucją republikach. Ostrzeżenia o niezwykle trudnej sytuacji związanej z zagrożeniem pożarowym wydano również dla regionu Nowosybirska i Republiki Chakasji.

 

W Tomsku na Nizinie Zachodniosyberyjskiej po gwałtownych burzach w ciągu niespełna godziny doszczętnie spłonął zabytkowy kościół, w który uderzył piorun.  

 

grz/luq/ "The Siberian Times", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie