Woda porwała auto, zatrzymało się na moście. Potężne nawałnice nad Polską

Polska
Woda porwała auto, zatrzymało się na moście. Potężne nawałnice nad Polską
Powiat Krakowski 112
Woda porwała samochód w Małopolsce

"Przez miejscowości Sułoszowa i Ojców przechodzi duża fala kulminacyjna, zalane są posesje, jedno z aut osobowych zostało porwane przez wodę" - informuje facebookowy profil "Powiat Krakowski 112". IMGW ogłosił najwyższy stopień zagrożenia przed burzami z gradem dla woj.: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubuskiego i południowej części woj. mazowieckiego.

Z burzami z gradem i wzbierająca wodą od popołudnia walczą mieszkańcy Małopolski. "Powiat Krakowski 112" zamieścił na Facebooku zdjęcie samochodu porwanego przez wodę w okolicach miejscowości Sułoszowa. "Na miejscu działają służby" - poinformowano.

 

 

Na obrzeżach Krakowa od strony Olkusza przeszła mała trąba powietrzna. Nagranie na Twitterze umieścił jeden z użytkowników.

 

 

Mieszkańcy Niepołomic informowali z kolei o przejściu burzy z gradem wielkości piłek pingpongowych.

 

Dyżurny małopolskiej straży pożarnej przekazał że w związku z ulewami interweniowano 335 razy. Najwięcej, bo aż 60 razy strażacy wyjeżdżali w powiecie krakowskim, ponad 30 zgłoszeń dotyczyło z kolei powiatów: wielickiego, limanowskiego i chrzanowskiego. Problemy wystąpiły również w powiatach: miechowskim, dąbrowskim i tarnowskim.

 

W województwie odnotowano głównie typowe skutki ulewnych deszczy - zalane piwnice i podtopienia. Z kolei połamane, powalone drzewa w niektórych miejscach utrudniały ruch. W kilku przypadkach doszło do uszkodzenia dachów. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w miejscowości Podłęże w gminie Niepołomice, w której dachy uszkodził grad. Jak wyjaśnił dyżurny straży, w wyniku tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

 

"Pod wodą" znalazła się również Warszawa. Zalane są liczne ulice i place, w tym kluczowe ciągi komunikacyjne, jak Wisłostrada, Plac Trzech Krzyży czy drogi dojazdowe na Powiśle oraz Lotnisko Chopina. Kpt. Wojciech Kapczyński z stołecznej straży pożarnej informował, że strażacy otrzymali ok. 300 zgłoszeń związanych z ulewami. Cały czas otrzymują kolejne.

 

ZOBACZ: Wielka woda w Warszawie. Miasto sparaliżowane po ulewie

 

Na godzinę 15 Państwowa Straż Pożarna odnotowała 555 interwencji dotyczących sytuacji pogodowej. Najwięcej w woj. podkarpackim i dolnośląskim (po 107 interwencji) oraz śląskim (105) - poinformował w poniedziałek rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

 

Możliwe trąby powietrzne

 

Po południu IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla woj. małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz kilku południowych powiatów Mazowsza. Zgodnie z tym ostrzeżeniem, prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 mm do 60 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami może padać grad, niewykluczona jest możliwość przejścia trąby powietrznej.

 

 

IMGW opublikowało alert drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami dla woj. śląskiego, podlaskiego, reszty Mazowsza oraz wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. Ponadto dla woj. opolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pozostałej części woj. warmińsko-mazurskiej wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed deszczem i burzami.

 

Ostrzeżenia przed burzami z gradem, a także podtopieniami wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

bas/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie