Katedra Notre Dame będzie taka jak przed pożarem

Świat
Katedra Notre Dame będzie taka jak przed pożarem
Polsat News
Katedra ma być odbudowana w formie odpowiadającej oryginałowi

Katedra Notre Dame będzie odbudowana w kształcie dokładnie takim jak przed pożarem - zapowiedział w czwartek po licznych konsultacjach Emmanuel Macron. Prezydent Francji tym samym zakończył dyskusję nad kształtem katedry po odbudowie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron po licznych konsultacjach uznał, że katedra Notre Dame i jej iglica muszą zostać przywrócone do stanu sprzed pożaru - głosił komunikat Pałacu Elizejskiego, oficjalnej siedziby prezydenta Francji.

 

Katedra Notre Dame zostanie odrestaurowana tak, by jak najbliżej odpowadać stanowi przed pożarem. 

 

Zmiana decyzji prezydenta 

 

- Prezydent zaufał ekspertom i wstępnie zatwierdził założenia projektu przedstawione przez głównego architekta Philippe’a Villeneuve zakładające odbudowę iglicy Viollet-le-Duc na wzór oryginalnej, która spłonęła i runęła podczas pożaru - zapisano w oświadczeniu.

 

ZOBACZ: Pierwsza rocznica pożaru katedry Notre-Dame. Zabrzmi dzwon Emmanuel

 

Prezydent miał zmienić zdanie co do restauracji zabytku po spotkaniu z ekspertami Krajowej Komisji ds. Dziedzictwa i Architektury (CNPA), francuskiej instytucji skupiającej architektów, ekspertów i urzędników. 

 

- Prezydent Republiki jest przekonany o potrzebie przywrócenia katedry Notre-Dame de Paris jak najbliżej oryginalnego stanu, spójnego i dobrze znanego, jednocześnie pozostawiając architektom i budowniczym decyzję, które materiały zostaną wybrane - tłumaczy komunikat Pałacu Elizejskiego. 

 

Sukces nowej minister

 

Media i komentatorzy podkreślają w piątek, że to sukces nowej minister kultury Roselyne Bachelot, która opowiadała się za odbudową katedry jak najbliżej oryginału.

 

Bachelot podkreśla, że opinia publiczna w dużej mierze sprzyja identycznej rekonstrukcji iglicy katedry.

 

ZOBACZ: Spór przy odbudowie katedry Notre Dame. "Proszę się zamknąć"

 

Macron krótko po pożarze mówił o możliwości „współczesnego rysu architektonicznego” i przebudowy katedry, co pobudziło wyobraźnię wielu architektów. Niektórzy proponowali zbudowanie szklanej iglicy oraz dachu katedry w formule ekologicznego parku lub panoramicznego tarasu.

 

Zmiana stanowiska prezydenta traktowania jest jako sukces nowej minister.

 

Pożar z kwietnia 2019

 

Katedra stanęła w ogniu 15 kwietnia 2019 roku. Pożar wybuchł podczas prac renowacyjnych na dachu katedry. Jego przyczyna nie została jeszcze ustalona, najprawdopodobniej był to wypadek, przypadkowe zaprószenie ognia przez robotników. 

 

Płomienie zniszczyły dach katedry i doprowadziły do zawalenia się sygnaturki, charakterystycznej wieżyczki, stojącej po środku. Cześć konstrukcji dachu zapadła się i wpadła do wnętrza świątyni uszkadzając strop i posadzki. Wnętrze katedry, w tym cenne witraże ocalały bez większych zniszczeń. 

 

ZOBACZ: Nowa moda w Paryżu

 

Wstępny plan odbudowy katedry zakłada zakończenie prac rekonstrukcyjnych w 2024 roku. Decyzję o szybkiej odbudowie katedry, Macron ogłosił tego samego dnia, jeszcze podczas trwania pożaru.

 

laf/ PAP, Washington Post
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie