Pierwsza rocznica pożaru katedry Notre-Dame. Zabrzmi dzwon Emmanuel

Świat
Pierwsza rocznica pożaru katedry Notre-Dame. Zabrzmi dzwon Emmanuel
PAP/EPA/IAN LANGSDON
Pożar, który strawił dach katedry, sklepienia oraz iglicę Viollet-le-Duc wybuchł 15 kwietnia 2019 roku

Wielki dzwon Emmanuel z południowej wieży katedry Notre-Dame zabrzmi w środę o godz. 20, aby upamiętnić wybuch pożaru w świątyni przed rokiem. Będzie to jedyne zaplanowane wydarzenie rocznicowe ze względu na zagrożenie koronawirusem we Francji.

Generał Jean-Louis Georgelin odpowiedzialny za odbudowę paryskiej katedry poinformował, że z powodu kwarantanny nie będą odbywać się żadne uroczystości w Notre-Dame.

 

Dzwon Emmanuel został ofiarowany katedrze przez króla Ludwik XIV i królową Marię Teresę. Waży 13 ton i jest to drugi co do wielkości dzwon we Francji po dzwonie w bazylice Sacre Coeur na paryskim wzgórzu Montmartre.

 

Emmanuel rozbrzmiewa tylko na specjalne okazje: Wielkanoc, Zesłanie Ducha Świętego oraz ważne wydarzenia w historii Francji i świata.

 

Pożar gasiło 400 strażaków

 

Pożar, który strawił dach katedry, sklepienia oraz iglicę Viollet-le-Duc wybuchł 15 kwietnia 2019 roku. Tamtego dnia po godz. 18 rozległy się alarmy przeciwpożarowe w katedrze. Świątynia została ewakuowana, ale ochrona początkowo nie wykryła niczego niezwykłego. Straż pożarną wezwano o godz. 18.50.

 

ZOBACZ: Spór przy odbudowie katedry Notre Dame. "Proszę się zamknąć"

 

Przez 14 godzin pożar gasiło około 400 strażaków. Tysiące paryżan gromadziły się wokół płonącej katedry, modląc się o jej uratowanie.

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przemówienie, w którym zobowiązał się do odbudowy katedry w ciągu pięciu lat.

 

Śledztwo, które rozpoczęto dzień po pożarze wykazało, że przyczyną pojawienia się ognia było spięcie w instalacji elektrycznej.

 

Rekonstrukcję opóźnia koronawirus

 

Prace rekonstrukcyjne wstrzymano z powodu epidemii koronawirusa, jednak wciąż nie podjęto decyzji o ostatecznym harmonogramie prac i materiałach, które będą używane do odbudowy katedry, ani o ostatecznym stylu, w jakim zostanie odbudowana iglica Viollet-le-Duc. Katedra i teren wokół niej są nadal skażone stopionym ołowiem z dachu budowli, który zawalił się podczas pożaru.

 

ZOBACZ: Odbudowa Notre Dame może przyspieszyć. Darczyńcy finalizują umowy

 

W ubiegłym tygodniu arcybiskup Paryża Michel Aupetit odprawił w katedrze uroczyste nabożeństwo Wielkiego Piątku i celebracje korony cierniowej Chrystusa, która ocalała z pożaru. - Rok temu katedra została zniszczona przez pożar, dziś kraj pogrąża pandemia. Zawsze jest jednak nadzieja, a ta uroczystość w sercu katedry jest znakiem naszej nadziei - mówił abp Aupetit.

 

Katedra pozostaje pod całodobowym nadzorem. W marcu na jej teren włamało się dwóch mężczyzn, którzy ukradli kilka kamieni z murów świątyni. Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie