Pieniądze trzymali w pralce. Rozbito grupę podejrzaną o zbrodnię VAT-owską

Polska
Pieniądze trzymali w pralce. Rozbito grupę podejrzaną o zbrodnię VAT-owską
CBŚP
Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Zbrodnia VAT-towska jest zagrożona karą pozbawienia wolności do 25 lat

Funkcjonariusze CBŚP przejęli 7 luksusowych aut oraz 68 rachunków bankowych rozbijając grupę podejrzaną o zbrodnię VAT-owską. W wyniku jej działania Skarb Państwa mógł stracić 76 mln złotych. Aresztowano 9 osób.

W poniedziałek rano Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o rozbiciu grupy podejrzanej o zbrodnię vatowską.

 

Policjanci z Zarządu w Szczecinie CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie na zasadzie tzw. karuzeli podatkowej popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT.

 

ZOBACZ: Milion nielegalnych papierosów w dobę. CBŚP rozbiło grupę przestępczą

 

Dotychczas w  śledztwie ustalono, że podejrzani mogli pomóc w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę 76 mln zł, zaś do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości ponad 476 mln zł. Według śledczych, w przestępczą działalność może być zamieszanych 16 spółek i 4 biura rachunkowe.

 

Pieniędze w pralce

 

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła działać od połowy 2018 roku, aż do jej rozbicia. Terenem jej działania były województwa zachodniopomorskie, śląskie, mazowieckie, podlaskie i wielkopolskie, gdzie przeprowadzono akcję, podczas której policjanci CBŚP zatrzymali 9 osób.

 

Wówczas podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz dokumentację. W jednym z domów w bębnie pralki policjanci znaleźli ukryte kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Luksusowe auta

 

Grupa działała w sektorze budowlanym, outsourcing'u, wynajmu pojazdów czy pośrednictwa w zatrudnieniu. Kolejne firmy pełniące rolę "znikających" podatników lub "buforów", tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową czy listy przewozowe, generowały dokumentację kosztową.

 

ZOBACZ: Wypadek podczas akcji CBŚP w Warszawie

 

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 90 tys. zł w gotówce, 7 luksusowych samochodów, z czego 6 aut z tego roku i jeden wyprodukowany w 2019 roku, o łącznej wartości ponad 2,5 mln zł oraz dokonano blokady 68 rachunków bankowych.

 

Tymczasowy areszt dla 6 osób


9 zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie kierowania nią.

 

  

Dodatkowo zatrzymani usłyszeli również zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT.

 

ZOBACZ: Rodzina wyłudzająca VAT zatrzymana przez ABW

 

Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 6 osób, 4 kobiet i 2 mężczyzn.

 

Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Zbrodnia VAT-towska jest zagrożona karą pozbawienia wolności do 25 lat.

laf/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie