Rodzina wyłudzająca VAT zatrzymana przez ABW

Polska
Rodzina wyłudzająca VAT zatrzymana przez ABW
Polsat News/ Zdj. ilustracyjne
ABW zatrzymała cztery osoby

Ponad 26 mln zł mógł stracić Skarb Państwa z powodu wyłudzeń podatku VAT przez zorganizowaną grupę przestępczą. W tej sprawie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby.

Troje z zatrzymanych to osoby spokrewnione, które organizowały i zajmowały się fikcyjnym transportem towarów z Polski do innych krajów Unii Europejskiej. Na podstawie wytworzonej przez zatrzymanych fikcyjnej dokumentacji transportowej dokonywane były nienależne zwroty podatku VAT na rzecz firm objętych śledztwem.

 

Kolejna z osób biorących udział w przestępstwie zajmowała się pozyskiwaniem osób, na które zakładane były firmy tzw. "słupy".

 

ZOBACZ: Nie odprowadzali VAT. Mogą stracić mienie warte ok. 64 mln

 

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i udzielenia pomocy w oszustwie o wartości ponad 3,5 miliona złotych oraz przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

Wnioski o areszt

 

Wobec jednej z zatrzymanych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Wobec pozostałych prokuratura wystąpiła z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Katowicach o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

 

ZOBACZ: Zatrzymano podejrzanych o wyłudzenia VAT. Skarb Państwa mógł stracić ponad 6 mln zł

 

Są to kolejne zatrzymania na podstawie materiałów wyodrębnionych ze śledztwa przeciwko Marcinowi K., byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Całość sprawy prowadzi katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Aktualnie w śledztwie jest 38 podejrzanych, ale z uwagi na rozwojowy charakter sprawy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie