Milion nielegalnych papierosów w dobę. CBŚP rozbiło grupę przestępczą

Polska
Milion nielegalnych papierosów w dobę. CBŚP rozbiło grupę przestępczą
Centralne Biuro Śledcze Policji
Działali na terenie Wielkopolski, ale papierosy mogły trafiać też do innych regionów

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu zatrzymali 11 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją i handlem papierosami - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa i Centralne Biuro Śledcze Policji.

Jak przekazała rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej mogli prowadzić nielegalny biznes na przestrzeni kilku miesięcy. - Działali na terenie woj. wielkopolskiego, ale wyprodukowane papierosy mogły trafiać także do innych rejonów naszego kraju - powiedziała policjantka.

 

ZOBACZ: Mierzą się z najgroźniejszymi przestępcami. CBŚP ma 20 lat

 

Wskazała, że do akcji zatrzymania osób podejrzanych o udział w grupie doszło w minionym tygodniu na terenie powiatu konińskiego. - Wówczas policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji przy wsparciu funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Poznania i z Łodzi zatrzymali łącznie 11 osób - poinformowała.

 

Zatrzymani na gorącym uczynku

 

- Pierwszych 4 podejrzanych, obywateli Ukrainy zatrzymano na gorącym uczynku, w trakcie produkcji papierosów. Tak też zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów, w której działały urządzenia posiadające wydajność około 2 tys. szt. papierosów na minutę. Według wstępnych ustaleń zabezpieczone maszyny mogły wyprodukować około milion papierosów na dobę - tłumaczyła.

 

Centralne Biuro Śledcze Policji

Dodała, że podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 4 tony tytoniu, prawie 15 tys. szt. gotowych papierosów, a także hurtowe ilości towaru służącego do produkcji papierosów.

 

- Niemal jednocześnie w innych miejscach policjanci zatrzymali 7 osób, obywateli Polski. W jednym z obiektów ukryty był magazyn z ogromną ilością komponentów i opakowań służących do produkcji papierosów oraz ponad 415 tys. sztuk papierosów. Zabezpieczono również samochód dostawczy, prawdopodobnie służący do przewozu nielegalnie wyprodukowanego towaru - podała.

 

Stałe źródło dochodów

 

Z kolei rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała, że podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przestępstw karnoskarbowych oraz z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. - Jak wynika z ustaleń śledztwa, podejrzani uczynili sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodów - zaznaczyła prokurator.

 

ZOBACZ: Nielegalni imigranci w ciężarówce z ziemniakami

 

- Poczynione w śledztwie ustalenia wskazują, że w wyniku przestępczych działań Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie co najmniej 6 milionów złotych - podkreśliła rzeczniczka PK.

 

Centralne Biuro Śledcze Policji

Powiedziała również, że na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 9 zatrzymanych. - Wobec pozostałych dwóch osób prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym tj. dozór policji czy poręczenie majątkowe - podała.

 

Jak zaznaczają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie