Koronawirus na weselu. Zakażonych ponad 20 proc. gości

Polska
Koronawirus na weselu. Zakażonych ponad 20 proc. gości
Pixabay/ Efraimstochter
W poniedziałek mija dokładnie miesiąc od "uwolnienia" wesel spod restrykcji nałożonych ze względu na epidemię koronawirusa

21 osób zostało zakażonych koronawirusem po weselu, które odbyło się 20 czerwca pod wielkopolskim Ostrzeszowem. Liczba zakażonych może się zwiększyć, ponieważ nie mamy jeszcze wszystkich wyników - powiedziała w poniedziałek dyrektor stacji sanitarno-epidemiologicznej w Ostrzeszowie Emilia Adamiak.

20 czerwca w restauracji pod wielkopolskim Ostrzeszowem odbyło się przyjęcie weselne, w którym wzięło udział blisko 100 osób. Goście pochodzili z czterech powiatów: ostrzeszowskiego, kępińskiego, ostrowskiego i tyskiego.

 

- Na dzisiaj wiadomo, że 21 osób ma wynik dodatni, ale jeszcze nie wszystkie spłynęły - powiedziała dyrektor stacji sanitarno-epidemiologicznej w Ostrzeszowie Emilia Adamiak.

 

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w zakonie. Zakażonych kilkanaście sióstr

 

Nadal na wyniki czeka też para młoda.

 

21 osób przebywa w izolacji. Pozostałe skierowano na obowiązkową kwarantannę.

 

Mija miesiąc od "uwolnienia" wesel

 

Ostrzyszowski przypadek nie jest odosobniony. Mija dokładnie miesiąc od "uwolnienia" wesel spod restrykcji nałożonych ze względu na epidemię koronawirusa. Mimo przygotowanych przez GIS szczegółowych wytycznych dotyczących organizacji przyjęć weselnych, regularnie pojawiają się doniesienia o zakażeniach, do których doszło podczas takich uroczystości. 

 

W połowie czerwca obecność koronawirusa stwierdzono u 13 uczestników wesela w Kotfinie (mazowieckie). Po tym, jak na COVID-19 zachorował się jeden z weselników, przebadano większość ze 130 gości. 

 

ZOBACZ: Zorganizowali ślub w czasie pandemii. Dwa dni po ceremonii pan młody zmarł na Covid-19

 

Kilka dni później służby sanitarne stwierdziły zakażenie koronawirusem u pięciu mieszkańców Olsztyna, którzy uczestniczyli w przyjęciu weselnym. Wcześniej u dwojga innych uczestników tego samego przyjęcia także stwierdzono zakażenie.

 

Również trzech mieszkańców powiatu sejneńskiego (Podlaskie) zaraziło się koronawirusem na weselu, które odbyło się w miejscowości Giby. Zarażeni to m.in. radna gminy Giby oraz urzędnik powiatowy.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie