Koronawirus na weselu. Zakażonych 13 gości

Polska
Koronawirus na weselu. Zakażonych 13 gości
piqsels
Obecnie na obecność koronawirusa testowana jest ostatnia grupa – ostateczne wyniki w czwartek.

Obecność koronawirusa u 13 uczestników wesela w Kotfinie (mazowieckie) stwierdziła do tej pory Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie. Po tym jak na COVID-19 rozchorował się jeden z weselników, przebadano większość ze 130 gości weselnych.

Na weselu w Kotfinie w pow. przysuskim bawiło się 6 czerwca ok. 130 osób – większość z nich, w tym młoda para, pochodziło z leżącego w woj. łódzkim pow. opoczyńskiego. Gdy niedługo po imprezie zachorował jeden z gości, okazało się, że przyczyną choroby jest SARS-CoV-2 i zagrożeni zakażeniem są wszyscy weselnicy.

 

ZOBACZ: Cierpiał na uporczywy kaszel. Okazało się, że w drogach oddechowych ma monetę

 

- W sumie badaniami pod kątem koronawirusa objęliśmy 98 osób. Obecnie testowana jest ostatnia grupa – ostateczne wyniki uzyskamy w czwartek. Do tej pory zakażenie wykryto u 13 osób, w tym u jednego dziecka w wieku przedszkolnym, dlatego badania prowadzone są także w przedszkolu. Również ich wynik będzie w czwartek – poinformowała we wtorek powiatowa inspektor sanitarna w Opocznie Marianna Rożej.

 

"Zrobiło się ciepło, zaczęły się towarzyskie spotkania"

 

W powiecie opoczyńskim od początku epidemii zanotowano 313 zakażonych osób, z czego wyzdrowiały 183 osoby. Zanotowano też 15 zgonów, byli to m.in pensjonariusze ewakuowanego po Wielkanocy domu pomocy społecznej w Drzewicy. Obecnie kwarantannie w powiecie opoczyńskim poddanych jest 607 osób.

 

- Zrobiło się ciepło, zaczęły się towarzyskie spotkania, grillowanie, wesela, komunie – i to odbija się w statystykach zakażeń. W kwietniu w opoczyńskim nie mieliśmy żadnych przypadków koronawirusa. Niestety, mam wrażenie, że ominęliśmy etap pośredni w odchodzeniu od maksymalnej izolacji do całkowitego wyluzowania. Przypominam, że nadal należy nosić maseczki w sklepach, w zamkniętych miejscach publicznych, trzymać zalecany dystans 2 metrów, np. w kościele. Moim zdaniem to jeszcze nie jest czas na wesela na 130 osób, lepiej spotykać się w mniejszym gronie najbliższej rodziny – podkreśliła Rożej.

msl/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie