Ponad 100 ofiar lawiny błotnej w Birmie

Świat
Ponad 100 ofiar lawiny błotnej w Birmie
PAP/EPA/Myanmar Fire Services Department HANDOUT

Do ponad 100 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zejścia w czwartek rano lawiny błotnej w kopalni jadeitu na północy Birmy – poinformowała straż pożarna na Facebooku. Akcję ratunkową przerwano ze względu na utrzymujące się ulewne deszcze

"Do tej pory znaleźliśmy 113 zwłok" - napisano na koncie birmańskiej straży pożarnej na Facebooku. Wcześniejszy bilans mówił o co najmniej 50 ofiarach śmiertelnych.

 

Akcja poszukiwawczo-ratunkowa musiała zostać przerwana ze względu na ulewne deszcze - przekazała lokalna policja

 

.

Zginęło 110 górników

 

Agencja dpa, powołując się na przedstawiciela lokalnych władz, podała, że wskutek zejścia lawiny zginęło 110 górników, a 23 zostało rannych.

 

Górnicy zbierali kamienie na bogatym w jadeit obszarze w rejonie miasta Hpakant w stanie Kaczin, gdy nagle ruszyły zwały błota i ziemi, zasypując ludzi. Osuwisko spowodowały ulewne deszcze.

 

ZOBACZ: Silny deszcz i burze, przekroczone stany alarmowe. Trudne chwile dla południa Polski

 

W kwietniu ub.r. w następstwie zejścia takiej lawiny w kopalni jadeitu zginęło 55 pracowników firmy górniczej; w wyniku osunięcia terenu powstało ogromne "jezioro błotne", w którym utonęli górnicy oraz zatonęło ok. 40 samochodów. Władze zawiesiły wówczas 17 bloków wydobywczych w obawie o bezpieczeństwo ludzi.

 

PAP/EPA/Myanmar Fire Services Department HANDOUT

 

Tragiczne warunki pracy 

 

Birma jest największym na świecie producentem jadeitu, cenionego zwłaszcza w Chinach; rocznie sprzedaje go za ponad 30 mld USD - podaje BBC News. Jednak warunki pracy w kopalniach często są tam bardzo złe, a firmy niejednokrotnie zatrudniają pracowników nielegalnie.

 

ZOBACZ: Zapalenie metanu w kopalni Budryk. Ranni górnicy

 

Każdego roku w osunięciach terenu w birmańskich kopalniach giną dziesiątki osób, zazwyczaj jednak do takich tragedii dochodzi w porze deszczowej, która trwa od maja do października. W listopadzie 2015 r. w podobnej katastrofie zginęło ponad 100 osób.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie