II tura wyborów. Kobiety w ciąży i osoby starsze zagłosują bez kolejki

Polska
II tura wyborów. Kobiety w ciąży i osoby starsze zagłosują bez kolejki
Polsat News
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej

- Wybory są naszym zdaniem w pełni bezpieczne - zapewnił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Poinformował, że podczas głosowania w II turze wyborów prezydenckich osoby powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży oraz z dziećmi do trzeciego roku życia, a także osoby z niepełnosprawnościami nie będą musiały czekać w kolejce.

- Chcemy, aby osoby, dla których to oczekiwanie przy słonecznej pogodzie jest najbardziej uciążliwe mogły oddać głos bez oczekiwania w kolejce. Mam nadzieję, że to przełoży się na jeszcze wyższą frekwencję - mówił. 

 

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Wyborcy będą mogli oddać głos na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego albo prezydenta Andrzeja Dudę.

 

ZOBACZ: Sprzedawczyni zmarła z powodu koronawirusa. Sanepid poszukuje klientów

 

W czwartek rano resort poinformował o 371 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem (w tym 148 z woj. śląskiego) i śmierci 15 osób. Dzień wcześniej dane resortu mówiły o 382 nowych potwierdzonych zakażeniach, we wtorek o 239, w poniedziałek – 247, w niedzielę – 193, w sobotę o 319, w piątek o 285. W czerwcu jeden z rekordowych bilansów mówił o 599 przypadkach.

 

Kontynuowanie badań przesiewowych

 

Podczas konferencji przed siedzibą MZ Cieszyński przekazał, że zakażenia wykrywane na Śląsku są efektem kontynuowania badań przesiewowych górników i ich rodzin. - To są już głównie rodziny górników. Kopalnie wracają do pracy – powiedział.

 

Zaznaczył, że jeśli spojrzeć na średnią z siedmiu dni, w całym kraju spada liczba zakażeń. - Po szczycie, który obserwowaliśmy w połowie czerwca, mamy wyraźny spadek zakażeń. To pokazuje, że działania, które prowadziliśmy, czyli duże badanie przesiewowe, dały swoje efekty – stwierdził.

 

ZOBACZ: Trzaskowski o swojej kancelarii. Pracownicy będą musieli złożyć legitymacje partyjne

 

- Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w drugiej turze, bo wybory w naszej ocenie są w pełni bezpieczne – zaapelował.

 

Cieszyński był też pytany o odniesienie się do apelu premiera do seniorów, by poszli na wybory, bo epidemia jest w odwrocie i nie ma się czego bać. - Liczba zachorowań spada i zakładam, że to pan premier miał na myśli, mówiąc, że wirus jest w odwrocie – powiedział.

 

Zmiany w rozporządzeniu

 

Wskazał, że podczas I tury wyborów do wszystkich komisji trafiły środki ochrony osobistej. W II turze – jak mówił – będzie możliwość oddania głosu bez kolejki dla osób po 60. roku życia, osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i kobiet z dziećmi do 3. roku życia. Zmiany mają być zapisane w rozporządzeniu, które jest wydawane do ustawy o wyborach prezydenckich w 2020 r.

 

ZOBACZ: Wozy strażackie za najwyższą frekwencję. Wiadomo, do których gmin trafią

 

Zapytany, kto będzie tego pilnował, wiceszef MZ odpowiedział, że każdorazowo za organizację pracy w danym lokalu wyborczym odpowiada obwodowa komisja wyborcza. Na uwagę, że komisja nie może opuszczać lokalu wyborczego, zauważył, że pewne sprawy, jak przepuszczanie kobiet w ciąży czy osób starszych w kolejce, są dla wszystkich oczywiste.

 

- Sankcji nie będzie. To rozporządzenie mówi o tym, w jaki sposób bezpiecznie i zgodnie z wymogami sanitarnymi zorganizować wybory. To, co dla wszystkich jest oczywiste, będzie zapisane w przepisach – wyjaśnił.

 

Wyraził nadzieję, że ułatwienia m.in. dla seniorów przełożą się na jeszcze lepszą frekwencję niż w I turze.

msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie