Skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego w sprawie 4-latki, którą ojciec chce zabrać do Belgii

Polska
Skarga nadzwyczajna do Sądu Najwyższego w sprawie 4-latki, którą ojciec chce zabrać do Belgii
Polsat News
Minister sprawiedliwości złożył skargę nadzwyczajną ws. dziewczynki, którą ojciec chce zabrać do Belgii.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie 4-letniej dziewczynki, o którą toczy się polsko-belgijska batalia - poinformował w sobotę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Sąd Rejonowy Katowice-Zachód odrzucił w piątek cztery wnioski w sprawie dotyczącej odebrania mieszkającej w Polsce babci 4-letniej dziewczynki i wydania jej mieszkającemu w Belgii ojcu. Wnioski złożyły: prokuratura, pełnomocnik ojca i Rzecznik Praw Dziecka. Informację o treści wydanych w piątek orzeczeń przekazały służby prasowe sądu w piśmie podpisanym przez prezesa Grzegorza Grzyba. Zgodnie z wcześniejszym postanowieniem sądu dziecko ma wrócić do ojca.

 

Skarga nadzwyczajna w sprawie dziecka

 

Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie 4-letniej dziewczynki, bo "Sąd Rejonowy w Katowicach oddalił w piątek wszystkie wnioski prokuratury i rzecznika praw dziecka" - stwierdził Michał Wójcik.

 

ZOBACZ: Łzy dziecka, interwencja policji i dramatyczny spór o los czterolatki

 

"To ostatnia szansa" - napisał na Twitterze wiceminister.

 

 

Matka zmarła po decyzji sądu

 

Rodzice 4-latki poznali się w Belgii. Matka pracowała tam jako lekarz okulista, podobnie jak jej partner. Para jednak rozstała się, kiedy dziewczynka miała rok. Kobieta zabrała dziecko i wyjechała do Polski. W listopadzie 2019 r. belgijski sąd przyznał wyłączną opiekę rodzicielską ojcu. Dzień później przebywająca w Polsce matka dziewczynki nagle zmarła. Opiekę nad dzieckiem przejęła babcia dziecka.

 

ZOBACZ: "Wszystko przygotowałem na nasze wspólne życie". Ojciec 4-letniej Ines walczy, by odzyskać córkę

 

Jak poinformował sędzia Grzyb, sąd, nie znajdując do tego podstaw, oddalił wniosek prokuratora, który domagał się zawieszenia postępowania.

 

- W ramach żadnego z toczących się postępowań rozpoznawczych dotyczących małoletniej nie udzielono zabezpieczenia o wstrzymaniu wykonania postanowienia z 18 stycznia 2018 r. - napisał prezes Grzyb. Chodzi o postanowienie, w którym sąd katowicki nakazał wydanie dziecka ojcu.

 

Prokuratura: dziecko nie zna ojca

 

Prokuratura złożyła także drugi wniosek, w którym domagała się zmiany wcześniejszego postanowienia w sprawie 4-latki, udzielenia zabezpieczenia oraz zasięgnięcia opinii zespołu sądowych specjalistów. Sąd także na to się nie zgodził, argumentując m.in., że w ramach postępowania wykonawczego nie ma podstawy do prowadzenia postępowania dowodowego i "brak jest roszczenia, które mogłoby zostać zabezpieczone".

 

ZOBACZ: Trwa walka o prawo do opieki nad 4-latką. W tle zarzuty Belgów o rasizm wobec ojca

 

Prokuratura przekonuje, że natychmiastowe wydanie 4-letniej dziewczynki osobie, której ono praktycznie nie zna, wywiezienie jej do obcego kraju, do rodziny, z którą nie będzie się w stanie porozumieć, może spowodować negatywne skutki dla psychiki dziecka.

 

Odrzucony został też wniosek rzecznika praw dziecka, który chciał zawieszenia postępowania z uwagi na śmierć matki dziewczynki. Sąd uznał, że przepis, na który powołuje się rzecznik nie ma w tej sytuacji zastosowania.

 

Sąd nie orzeka ws. kontaktów

 

Sąd odrzucił też wniosek pełnomocnika ojca dziewczynki, który domagał się wydania zarządzenia w sprawie kontaktów ojca z córką, powołując się na Kodeks rodzinny i opiekuńczy (k.r.o.). Sąd uznał, że "orzekanie w sprawie wykonywania kontaktów na podstawie art. 109 k.r.o. (a zapewne ten artykuł ma na myśli uczestnik postępowania) jest niedopuszczalne. Przepisy regulujące wykonanie kontaktów nie przewidują możliwości wydania orzeczenia wskazanego przez uczestnika postępowania" - napisał prezes sądu. Art. 109 k.r.o. wylicza zarządzenia, jakie może wydać sąd w razie zagrożenia dobra dziecka.

 

ZOBACZ: Władze Belgii i polski sąd: 4-letnia Ines powinna wrócić do ojca

 

Prezes Grzyb wcześniej kilkakrotnie przekonywał, że dziecko zostało bezprawnie uprowadzone przez matkę z Belgii do Polski i w takiej sytuacji musi być zachowana jurysdykcja państwa członkowskiego, w którym osoba małoletnia miała miejsce "zwykłego pobytu". Jak przypomniał, prawomocnym wyrokiem z 21 listopada 2017 r. sąd w Brukseli, po wniosku ojca, nakazał matce natychmiastowe przewiezienie dziewczynki z powrotem do Belgii i powierzenie jej ojcu.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie