Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM; Zdj. ilustracyjne
Najnowsze informacje z Polski i świata nt. pandemii

W pięciu powiatach nie ma dotąd koronawirusa: bartoszyckim, gołdapskim, międzyrzeckim, drawskim i żuromińskim. W czwartek pierwszy przypadek COVID-19 potwierdzono w powiecie kolskim. W USA zachorowało 2,5 mln ludzi. W dobę odnotowano ponad 38 tys. nowych zakażeń i 618 zgonów. Połowa zapytanych Włochów twierdzi, że stres w pandemii spadł dzięki obecności psa lub kota.

bas/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W związku z pandemią koronawirusa papież Franciszek wysłał 35 respiratorów do 13 krajów na kilku kontynentach. O jego decyzji poinformował w piątek urząd papieskiego jałmużnika kardynała Konrada Krajewskiego.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom w Watykanie napisano, że "papież wyraża w konkretny sposób bliskość z krajami dotkniętymi przez pandemię Covid-19, zwłaszcza z tymi, których system służby zdrowia zmaga się z trudnościami".

Urząd ogłosił, że w ostatnich tygodniach za pośrednictwem nuncjatur apostolskich Franciszek podarował 35 respiratorów. Po cztery wysłano na Haiti, do Brazylii i Wenezueli, po trzy do Kolumbii, Meksyku i Hondurasu, po dwa na Dominikanę, do Boliwii, Ekwadoru, Kamerunu, Zimbabwe, Bangladeszu i na Ukrainę.

Wcześniej Franciszek przekazał respiratory szpitalom we Włoszech.

W Mondragone w Kampanii na południu Włoch wykryto ognisko koronawirusa. Obecnie jest tam 49 zakażonych. Do "czerwonej strefy" tamtejsze MSW wysłało wojsko. Żołnierze mają pilnować porządku w rejonie, gdzie doszło do zamieszek i protestów. Z balkonów leciały krzesła, zrywano tablice rejestracyjne. Przymusowej kwarantannie poddani są głównie Bułgarzy, ale także Polacy czy Ukraińcy.

Czytaj więcej: Covid-19 we Włoszech - zamieszki w "czerwonej strefie". Są tam też Polacy

Liczba osób, które zmarły na Covid-19 we Francji, wzrosła w piątek o 26 do 29 778; to największa liczba zgonów od trzech dni. Z kolei liczba osób hospitalizowanych, u których zdiagnozowano koronawirusa, spadła poniżej 9 tysięcy po raz pierwszy od ponad trzech miesięcy.

Jeśli chodzi o bilans ofiar śmiertelnych pandemii, Francja zajmuje piąte miejsce po USA (124,3 tys.), Brazylii (prawie 55 tys.), Wielkiej Brytanii (43,2 tys.) i Włoszech (34,6 tys.).

Według danych francuskiego ministerstwa zdrowia od wybuchu epidemii do piątku we Francji zdiagnozowano 161 348 przypadków zakażenia koronawirusem.

Aktualnie hospitalizowanych jest 8886 pacjentów; w ciągu ostatniej doby do szpitali przyjęto 87 zakażonych osób. 634 osoby są w stanie poważnym i przebywają na oddziałach intensywnej terapii; 15 ciężkich przypadków przyjęto w ciągu ostatnich 24 godzin. Do tej pory szpitale opuściło 75 639 osób, które zostały wyleczone.

Najwięcej przypadków Covid-19 odnotowano w regionach Ile-de-France, Grand Est, Owernia-Rodan-Alpy i Hauts-de-France, a więc na północnym wschodzie i środkowym wschodzie Francji. 

W 16 stanach zaobserwowano wzrost infekcji koronawirusem i rząd federalny koncentruje się na rosnącej liczbie przypadków na południu kraju - oświadczył w piątek wiceprezydent USA Mike Pence podczas pierwszego od niemal dwóch miesięcy briefingu grupy zadaniowej ds. pandemii.

Pence zauważył, że 34 stany wykazują pewną stabilizację liczby nowych przypadków koronawirusa, jednak według agencji AP briefing jest dowodem na to, że administracja prezydenta Donalda Trumpa nie może ignorować alarmującego wzrostu infekcji.

- Widząc rosnącą liczbę nowych przypadków, a śledzimy je bardzo uważnie, Amerykanie mogą skłaniać się do myślenia, że wróciliśmy do miejsca, w którym byliśmy dwa miesiące temu - powiedział Pence. - W rzeczywistości jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji, m.in. ze względu na większą liczbę respiratorów i ilość sprzętu ochronnego - podkreślił.

- Prawda jest taka, że spowolniliśmy rozprzestrzenianie się (koronawirusa), spłaszczyliśmy krzywą - stwierdził wiceprezydent USA.

Pence zachęcił także do przestrzegania lokalnych, stanowych i federalnych wskazań sanitarnych, mówiąc, że ludzie powinni unikać dotykania twarzy, często myć ręce, pozostać w domu, gdy są chorzy, i przestrzegać zasad dystansu społecznego.

Fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

W Stanach Zjednoczonych znaczne przyrosty wykrywanych zakażeń koronawirusem odnotowywane są w drugiej połowie czerwca m.in. w Alabamie, Arizonie, Kalifornii, Missisipi, Missouri, Nevadzie, Oklahomie oraz Karolinie Południowej. Problem dotyczy też Florydy, gdzie od piątku zakazano spożywania alkoholu w barach.

W czwartek - zgodnie z danymi Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore - w Stanach Zjednoczonych wykryto 37 077 infekcji koronawirusem. To najwyższy dzienny wynik od początku epidemii.

Na koronawirusa zmarło w USA do tej pory ponad 124 tys. osób. Ponad 2,4 mln testów dało wynik pozytywny. Władze szacują, że w rzeczywistości liczba osób chorych na Covid-19 oraz tych, które przeszły chorobę, może być w USA nawet dziesięć razy wyższa.

Od piątku w Teksasie ponownie zamknięte są bary, a w restauracjach zajęta może być maksymalnie połowa miejsc. Zadecydował o tym gubernator Greg Abbott z powodu znacznego przyrostu wykrywanych przypadków koronawirusa.

Abbott zarządził zamknięcie barów od południa w piątek. W restauracjach zajęte może być maksymalnie 50, a nie jak dotąd 75 proc. miejsc. By zorganizować zgromadzenie z udziałem ponad 100 osób na świeżym powietrzu, potrzebna jest zgoda władz.

- Tak jak mówiłem od początku, jeśli wskaźnik testów z wynikiem pozytywnym wzrośnie powyżej 10 proc., Teksas podejmie dalsze kroki, by ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19 - argumentował swoje działania Abbott. Jego zdaniem przyrost odsetka takich testów związany jest m.in. ze spotykaniem się ludzi w barach.

Tylko w poniedziałek w Teksasie wykryto 6 tys. przypadków koronawirusa; rekordy biją wskaźniki hospitalizacji. Sytuacja szczególnie niepokojąca jest w dużych miastach, w tym Houston.

W wodach ściekowych Barcelony już w marcu 2019 roku znajdował się koronawirus - wynika z badań miejscowego uniwersytetu opublikowanych w piątek przez tę hiszpańską uczelnię. To dotychczas najwcześniej potwierdzony na świecie przypadek obecności nowego wirusa SARS-CoV-2.

Czytaj więcej: Koronawirus był obecny w ściekach Barcelony na rok przed epidemią

30 osób zmarło w ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, wykryto też 259 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Łączny bilans zmarłych podczas epidemii w tym kraju wynosi obecnie 34 708.

Potwierdzono dotychczas prawie 240 tysięcy przypadków zakażenia. Z tej liczby wyleczonych jest już 187 tysięcy osób.

Obecnie zakażonych jest 17,6 tys. osób; o 665 mniej niż poprzedniego dnia. W szpitalach przebywa 1356 chorych, w tym 105 na oddziałach intensywnej terapii.

Tylko w czterech z 20 regionów Włoch nie zanotowano nowych zakażeń; to Friuli-Wenecja Julijska, Umbria, Dolina Aosty, a także Basilicata, gdzie nie ma nowych przypadków od 15 dni.

W Lombardii, czyli włoskim epicentrum pandemii, zmarło 16 kolejnych osób, jest też 156 nowych infekcji. Bilans tego regionu to 16 624 zmarłych na Covid-19 i ponad 93,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.

We Włoszech jest 10 ognisk zakażeń koronawirusem - poinformowała w piątek naukowa fundacja Gimbe z Bolonii. Te niewielkie ogniska znajdują się zarówno na północy, jak i na południu kraju, co - jak się podkreśla - dowodzi, że kryzys, mimo poprawy sytuacji, wciąż nie minął.

Na liście przedstawionej przez fundację wspierającą badania naukowe m.in. w dziedzinie medycyny wymienione zostało miasto Mondragone w Kampanii na południu Włoch, gdzie stwierdzono około 50 zakażeń na terenie opustoszałych domów, zajmowanych przez robotników sezonowych głównie z Bułgarii. Miejscowe władze otoczyły ten obszar kordonem bezpieczeństwa i ogłosiły go czerwoną strefą. Dochodzi tam do napięć i protestów ze strony odizolowanych ludzi, którzy domagają się możliwości opuszczenia osiedla i pójścia do pracy. Po drugiej stronie są mieszkańcy okolicy, którzy chcą zaostrzenia kontroli i bardziej rygorystycznych kroków. Zapowiedziano wysłanie tam wojska.

W Bolonii ogniskiem koronawirusa jest firma kurierska; zakażonych zostało 64 jej pracowników oraz członków ich rodzin. W Rzymie wirus szerzył się w ostatnich dniach w ośrodku rehabilitacyjnym. W placówce tej stwierdzono ponad 100 przypadków i pięć zgonów. Niewielkie ognisko jest też w rejonie miasta Reggio Calabria na południu kraju, gdzie wykryto osiem zakażeń.

Inne wymienione ogniska znajdują się w Montecchio koło Reggio Emilia, Bolzano na północy kraju, Como w Lombardii, obszar prowincji Prato i Pistoia w Toskanii, a także dom pomocy dla osób starszych w Alessandrii.

Na liście jest też statek-kwarantanna dla uratowanych na morzu migrantów, który stoi w Porto Empedocle na Sycylii. Potwierdzono tam 28 zakażeń wśród rozbitków, zabranych na pokład jednostki należącej do organizacji pozarządowej Sea Watch.

Bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł w Szwecji w ciągu ostatniej doby o 50, do 5280, a liczba potwierdzonych przypadków o 1247, do 65 137. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) najpierw uznała Szwecję za kraj wysokiego ryzyka, a później złagodziła swoje stanowisko.

Według czwartkowego stanowiska WHO oprócz Szwecji trudna sytuacja epidemiologiczna występuje także w Armenii, Mołdawii, Macedonii Północnej, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz na Ukrainie. Eksperci organizacji podkreślili, że istnieje obawa, że jesienią w tych krajach dojdzie do załamania służby zdrowia, gdy walka z koronawirusem nałoży się na sezon grypowy.

Zapytany w piątek o krytykę ze strony WHO główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell oświadczył w telewizji SVT, że "stanowisko to jest nieporozumieniem". - Mamy rosnącą liczbę przypadków, ale dzieje się tak, gdyż testujemy o wiele więcej niż wcześniej. To niefortunne, że Szwecja jest mylona z krajami, które w ogóle nie miały żadnych problemów i są w początkowej fazie epidemii - ocenił Tegnell.

Na pytanie, dlaczego więc WHO inaczej ocenia sytuację w Szwecji niż szwedzcy epidemiolodzy, Tegnell odparł, że "prawdopodobnie nikt nie zadzwonił i nie zapytał". - Moglibyśmy dać bardziej szczegółowy obraz tego, jak wygląda sytuacja w szwedzkiej służbie zdrowia - oświadczył.

Osoba zarażona koronawirusem była w sobotę 20 czerwca na mszy św. w Wieniawie, podczas której dzieci przystępowały do pierwszej komunii świętej. Sanepid apeluje o zgłaszanie się osób, które także uczestniczyły w tym nabożeństwie i mają objawy COVID-19.

Czytaj więcej: Koronawirus na mszy pierwszokomunijnej. Sanepid szuka pozostałych uczestników

Chorzy na COVID-19, u których stwierdza się we krwi bardzo wysoki poziom hormonu stresu - kortyzolu, są bardziej narażeni na szybkie pogorszenie stanu zdrowia i śmierć - wynika z pracy, którą opublikowało pismo "The Lancet Diabetes & Endocrinology".

Czytaj więcej: Naukowcy: wysoki poziom hormonu stresu to wyższe ryzyko zgonu na Covid-19

O 186 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łącznie od początku epidemii w tym kraju zmarło już 43 414 osób - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a godz. 17 w czwartek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

186 nowych zgonów to sporo więcej niż w bilansie podanym w czwartek, gdy informowano o 149 zmarłych i najwyższa liczba od 10 dni. Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Ministerstwo zdrowia podało również, że w ciągu ostatniej doby wykryto 1006 nowych zakażeń koronawirusem, czyli o ponad 100 mniej niż poprzedniego dnia, ale jest to drugi kolejny dzień, gdy ta liczba ponownie przekracza 1000. Łącznie od początku epidemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono już 309 360 przypadków koronawirusa, co jest piątą najwyższą liczbą na świecie - po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Rosji i Indiach.

Szczepionka przeciwko Covid-19 opracowywana przez brytyjski koncern AstraZeneca jest najbardziej zaawansowanym projektem tego typu na świecie - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dodano, że niemal równie obiecujący jest projekt firmy Moderna.

Szczepionka rozwijana przez AstraZeneca jest wiodącym projektem na świecie i najbardziej zaawansowanym pod względem rozwoju - powiedziała główna badaczka WHO dr Soumya Swaminathan.

Jak dodała, tuż za brytyjskim koncernem plasuje się amerykańska firma Moderna pracująca nad własnym projektem szczepionki.

Na świecie prowadzone są badania nad ponad 100 możliwymi szczepionkami przeciwko Covid-19, 15 z nich weszło w fazę testów klinicznych - przypomina agencja Reutera.

Po raz pierwszy od 9 maja w Japonii zgłoszono w piątek ponad 100 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu doby - podała agencja prasowa Kyodo. Jest to również najwyższy wynik, odkąd japońskie władze zniosły stan wyjątkowy i złagodziły restrykcje epidemiczne.

Turniej finałowy Pucharu Davisa, który miał się odbyć w listopadzie, został przełożony z powodu koronawirusa na 2021 rok - poinformowała Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF). Przesunięto też mecze na niższych szczeblach, m.in. Polska - Salwador w Grupie Światowej II.

Pierwszą edycję turnieju finałowego zreformowanego Pucharu Federacji przełożono na 2021 rok - poinformowała Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF). Impreza w Budapeszcie odbędzie się w kwietniu, a baraże - z udziałem Polek - przesunięto na luty.

Krajowy premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet poinformował, że władze badają odpowiedzialność koncernu Toennies za masowe zarażenia koronawirusem w nieczynnej obecnie największej w Niemczech rzeźni.

Bułgarska turystyka stoi w obliczu upadku z powodu masowych rezygnacji biur podróży z powodu pandemii - podało w piątek radio publiczne. 85 proc. turystów na czarnomorskie wybrzeże przylatuje czarterami, z których 98 proc. zostało w czerwcu anulowanych.

PAP/EPA/JEFFREY GROENEWEG/ lot do Burgas

Brytyjski rząd ostrzegł w piątek, że zamknie plaże, jeśli będą one zbyt zatłoczone, a ludzie nie będą przestrzegali zasad dystansu społecznego, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych - poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również wykonać w działających stacjonarnych pracowniach.

Zdecydowaliśmy o przekazaniu kolejnych 30 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa na wsparcie samorządów w prowadzeniu domów pomocy społecznej - poinformowała w piątek szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Na początku pandemii do samorządów na ten cel trafiło 20 mln zł.

W związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w stanie Wiktoria Australijczycy znów ruszyli do sklepów po papier toaletowy. Sieci supermarketów przywróciły w piątek limity na zakup tego towaru i innych artykułów gospodarstwa domowego.

Czarnogóra, która jako pierwsze państwo w Europie ogłosiła 25 maja, że jest "wolna od koronawirusa", przywróciła w czwartek część restrykcji w związku z systematycznym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2. W ciągu ostatnich 10 dni odnotowano tam sto nowych infekcji.

Znosząc restrykcje, Czarnogóra otworzyła swe granice dla obywateli 131 państw. Wśród nich nie było Polski.

24 mln zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymają podkarpackie domy pomocy społecznej na realizację projektów wspierających mieszkańców i kadry w związku z epidemią COVID-19.

Japońska aplikacja do śledzenia kontaktów w związku z pandemią Covid-19 została pobrana ponad 4 mln razy w ciągu pierwszego tygodnia od jej uruchomienia - podała w piątek agencja Reutera. Tokio stara się uniknąć drugiej fali zakażeń po otwarciu szkół i firm.

Przedstawiciel japońskiego ministerstwa zdrowia Yasuyuki Sahara oświadczył, że rząd nie określił konkretnego celu liczby użytkowników. - Chcemy, aby z aplikacji korzystało najwięcej ludzi, jak to możliwe - powiedział.

- Następne ogniska zakażeń koronawirusem we Włoszech i w Europie są nieuchronne - ocenił przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ranieri Guerra w wywiadzie dla telewizji RAI w piątek. Dodał, że ważne jest to, że dwa włoskie ogniska zidentyfikowano.

Ogniska zachorowań wykryto w mieście Mondragone w Kampanii na południu w społeczności robotników sezonowych, pochodzących głównie z Bułgarii, a także w firmie kurierskiej w Bolonii.

Odnosząc się do tej sytuacji Guerra powiedział w stacji RAI3, że nie ma powodu do zaniepokojenia, bo należało się tego spodziewać.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji odnotowano 1240 nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 63 osoby - poinformował w piątek rzecznik resortu zdrowia Achmad Yurianto. Po Chinach Indonezja jest krajem z największą liczbą zgonów z powodu koronawirusa w Azji.

Całkowita liczba wszystkich zakażeń zwiększyła się w Indonezji w piątek do 51 427. Z powodu Covid-19 zmarły już 2 683 osoby.

Dwie trzecie Ukraińców uważa, że koronawirus był stworzony sztucznie, a prawie 40 proc. - że został celowo rozprzestrzeniony po świecie - wynika z opublikowanych w piątek rezultatów sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).

72 proc. badanych uważa, że o znoszeniu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa powinien decydować osobno każdy kraj Unii Europejskiej. 20 proc. ankietowanych twierdzi, że decyzje w tym zakresie powinny być koordynowane na szczeblu unijnym - wynika z sondażu CBOS.

Według CBOS opinie, że decyzje dotyczące znoszenia ograniczeń powinny leżeć w gestii poszczególnych państw, zdecydowanie przeważa we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych.

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem, wykrytych w ciągu ostatniej doby, wyniosła 6 800, co oznacza, że spadła ona - po raz pierwszy od 29 kwietnia - poniżej poziomu 7 tysięcy. Zmarło 176 pacjentów, podczas gdy dzień wcześniej odnotowano 92 przypadki śmiertelne.

Dane te podał w piątek sztab ds. walki z pandemią. Łączna liczba zakażeń w Rosji wynosi obecnie 620 794, liczba zgonów spowodowanych koronawirusem - 8 781.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 447 tys. 130 próbek pobranych od 1 mln 296 tys. 790 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano 22,2 tys. testów.

Sąd aresztował 59-latka z Tychów, który mimo zakażenia koronawirusem lekceważył zasady kwarantanny, nie stosował się do zaleceń i opuszczał miejsce izolacji. Usłyszał zarzut sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego dla wielu osób.

"59-letni tyszanin objęty kwarantanną był sprawdzany przez policjantów w miejscu zamieszkania i początkowo wszystko było w początku. Policjanci otrzymali jednak informację, że mężczyzna mimo tego, że jest zakażony, lekceważy obowiązek kwarantanny, wychodząc z domu po kontroli funkcjonariuszy" - podali tyscy policjanci, którzy zatrzymali mężczyznę.

Siedem nowych zakażeń odnotowano w ciągu ostatniej doby wśród pracowników śląskich kopalń węgla kamiennego. We wszystkich górniczych spółkach przybyło znów ozdrowieńców - od czwartku łącznie 151 osób.

Według zebranych w piątek danych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj, od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem u 6 320 górników z kilkunastu kopalń, wobec 6 313 dobę wcześniej.

W ostatniej dobie stwierdzono też ozdrowienia 151 zakażonych wcześniej pracowników: 132 z JSW, 18 z PGG i jednego z Węglokoksu Kraj.

Mimo pandemii koronawirusa kibice Liverpoolu bawili się nocą na ulicach miasta po tym, jak klub zapewnił sobie pierwszy od 30 lat tytuł piłkarskiego mistrza Anglii. "Niestety nie wszyscy stosowali się do obowiązujących przepisów" - stwierdził przedstawiciel policji.

Na ulicach pojawiły się tysiące osób w czerwonych barwach Liverpoolu, któremu mistrzostwo zapewniła czwartkowa porażka wicelidera Manchesteru City z Chelsea Londyn 1:2.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 1933 osoby, pod respiratorem - 77. Wyzdrowiało 19 tys. 218 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Pracownicy i doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego mogą wykonać bezpłatne badania na obecność przeciwciał przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Testowanie będzie trwało od 29 czerwca do 28 sierpnia - poinformowało w piątek biuro prasowe uczelni.

Możliwość taką zapowiedział już w połowie czerwca w komunikacie skierowanym do społeczności uczelni rektor UW prof. Marcin Pałys. W środę UW podpisało umowę z firmą Warsaw Genomics Laboratorium Analiz Genetycznych, która przeprowadzi badanie przeciwciał w celu identyfikacji osób, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Niemal 67 milionów odsłon, ponad 2,6 mln użytkowników i 3 tys. 580 lekcji - podsumowało działalność portalu z e-lekcjami Ministerstwo Cyfryzacji. Podkreśliło, że serwis nie znika wraz z końcem roku szkolnego, cały czas można korzystać z jego zasobów.

Tajlandia i Malezja rozluźniają ograniczenia wjazdu na swoje terytoria dla niektórych cudzoziemców, w tym turystów medycznych, studentów oraz biznesmenów. Nie ma jednak planów przywrócenia masowej turystyki.

Od 1 lipca Tajlandia zezwoli na wjazd na swoje terytorium pięciu kategoriom cudzoziemców. Wśród około 50 tys. osób, które otrzymały dotąd takie zezwolenie, największą grupą są turyści medyczni. Poza nimi na teren królestwa mają zostać wpuszczeni wykwalifikowani robotnicy, nauczyciele i studenci, biznesmeni oraz osoby z prawem pobytu, w tym małżonkowie obywateli Tajlandii. Jednocześnie w ograniczonym stopniu mają zostać przywrócone międzynarodowe loty pasażerskie, wstrzymane z powodu pandemii Covid-19 pod koniec kwietnia.

Ułatwienia dla niektórych cudzoziemców wprowadza także sąsiednia Malezja. Dotyczą zagranicznych menadżerów zatrudnionych w miejscowych firmach, turystów medycznych oraz studentów. Obcokrajowcy muszą jednak przejść testy w kierunku Covid-19 i zarejestrować w aplikacji śledzącej kontakty. 

Słynny przed laty bokser Roberto Duran miał pozytywny wynik przeprowadzonego w szpitalu testu na obecność koronawirusa. 69-letni Panamczyk, były mistrz świata w wadze lekkiej, półśredniej, lekkośredniej i średniej. trafił tam z objawami przypominającymi grypę.

"Wyniki mojego ojca właśnie przyszły i potwierdziły obecność Covid-19. Wciąż nie ma objawów, poza zwykłym przeziębieniem. Nie przebywa na oddziale intensywnej terapii i nie jest podłączony do respiratora. Nadal jest na obserwacji" - poinformował na Instagramie Robin Duran, syn pięściarza.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 1109 zakażeń koronawirusem - podał w piątek resort ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans zakażeń od początku epidemii. 19 pacjentów z Covid-19 zmarło, a 541 wyzdrowiało.

Ogólnie od początku epidemii na Ukrainie zachorowało 41 117 osób, 1086 zmarło, a 18 299 wyzdrowiało. Minister wyjaśnił, że na Ukrainie wskaźnik śmiertelności wśród chorych na Covid-19 wynosi 2,6 proc.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w czerwcu o ponad 9 pkt w stosunku do maja - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów pierwszy pandemiczny szok już minął.

Ekonomiści BIEC dodali, że "do odrobienia strat i wejścia na ścieżkę rozwoju sprzed lockdownu potrzeba jeszcze wiele". "Nadal pozostaje dużo niepewności zarówno co do dalszego przebiegu pandemii, jak i jej wpływu na gospodarkę" - zaznaczyli w piątkowym komunikacie.

W ciągu ostatniej doby odnotowano spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem o 153 w porównaniu do czwartku. W piątek liczba zakażonych wyniosła 477 w porównaniu do 630 w czwartek. Wzrosła natomiast liczba zgonów - poinformował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Według Instytutu w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu Covid-19 zmarło 21 osób, w porównaniu do 13, o których informowano w czwartek.

Dotychczasowy bilans wszystkich zakażeń SARS-CoV-2 w Niemczech wzrósł tym samym do 192 556 przypadków, a liczba wszystkich ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 8948.

- Obserwowany wzrost zakażeń pochodzi z ognisk, które są stosunkowo łatwe do opanowania. Część przypadków, to osoby już będące w kwarantannie - przekazał w radiowej "Trójce" minister Szumowski.

"Jeśli nastąpi druga fala pandemii i będzie trudna, to część obostrzeń wróci, ale nie w takiej formie jak wcześniej" - powiedział na antenie radiowej "Trójki" minister zdrowia Łukasz Szumowski.  

 

Mimo wzrostu liczby zakażeń, z jakim mamy do czynienia w stanie Wiktoria, będziemy się trzymać wcześniej ustalonego harmonogramu znoszenia restrykcji przyjętych w związku z epidemią koronawirusa - oświadczył w piątek premier rządu Australii Scott Morrison.

W stanie Wiktoria - drugim pod względem liczby mieszkańców - odnotowano w ciągu ostatniej doby 30 nowych zakażeń koronawirusem. Wzrosła również liczba zakażonych w Nowej Południowej Walii, gdzie, jak sądzono, udało się pokonać epidemię, ponieważ przez kilka tygodni nie sygnalizowano tam żadnych nowych przypadków.

Pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono w czwartek jednym z sześciu powiatów, w których do tej pory wirusa COVID-19 nie potwierdzono. 62-letni mężczyzna, który przebywa w izolacji domowej w Kole (woj. wielkopolskie) ma chorobę wykazaną pozytywnym wynikiem testu. Od początki epidemii w Polsce ani jednego przypadku nie miały powiaty: bartoszycki i gołdapski (woj. warmińsko-mazurskie), międzyrzecki (woj. lubuskie), drawski (woj. zachodniopomorskie) i żuromiński (woj. mazowieckie).

Przeszło trzy czwarte hoteli miejskich i blisko połowa położonych poza miastami informuje, że na lipiec i sierpień ma zaledwie 20 proc. zarezerwowanych pokoi - podaje w piątek "Rzeczpospolita". Gazeta donosi, że możliwość otwarcia hoteli z początkiem maja nie przyniosła branży ani zwiększonego napływu gości, ani widocznej poprawy dramatycznie słabej kondycji finansowej.

Chilijski państwowy koncern wydobywczy Codelco wstrzymuje pracę w Chuquicamata – największej na świecie położonej na pustyni Atacama odkrywkowej kopalni rudy miedzi, hucie i rafinerii, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

"Puls Biznesu" w piątkowym wydaniu informuje, że Polacy tuż przed i po lockdownie wyciągnęli z kont ogromne kwoty pieniędzy, które teraz trzymają w domu. Według dziennika, dla sieci bankomatów jest to prawdziwy dramat.

Dziennik podaje też, że dwa tygodnie temu Euronet, największy niezależny operator bankomatów wprowadził limit jednorazowej transakcji - 1 tys. zł. "Niedługo potem w ślady konkurenta poszła druga niebankowa sieć - Planet Cash, ustalając ograniczenia w tej samej wysokości" - czytamy.

Ponad dwumiesięczna kwarantanna milionów Włochów i ich praca w domu przyniosły korzyści ich czworonogom oraz zacieśniła wzajemne więzi, co przyczyniło się do poprawy klimatu w rodzinach - wynika z sondażu przeprowadzonego przez włoski portal Petpassion.

Jak poinformował Uniwersytet Johna Hopkinsa podczas ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarło 618 osób i odnotowano 38 079 nowych zakażeń koronawirusem. W Stanach Zjednoczonych od początku epidemi odnotowano 122 500 zgonów i 2 418 570 przypadków zakażeń koronawirusem.

Bilans epidemii koronawirusa w Brazylii powiększył się w ciągu ostatniej doby o 1141 ofiar śmiertelnych i 39 433 nowych infekcji; łącznie zakażonych od początku epidemii jest już 1 228 114 osób - poinformowało ministerstwo zdrowia w czwartek wieczorem czasu lokalnego.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie