Koronawirus był obecny w ściekach Barcelony na rok przed epidemią

Polska
Koronawirus był obecny w ściekach Barcelony na rok przed epidemią
PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA
Obecność koronawirusa w próbce z marca 2019 może wynikać z faktu, że zainfekowana osoba przebywała w Barcelonie krótko, prawdopodobnie jako turysta - spekulują naukowcy

W wodach ściekowych Barcelony już w marcu 2019 roku znajdował się koronawirus SARS-CoV-2 - wynika z badań miejscowego uniwersytetu opublikowanych w piątek. To pierwszy potwierdzony w skali świata ślad tego koronawirusa.

W wydanym oświadczeniu władze Uniwersytetu Barcelońskiego napisały, że obecność koronawirusa stwierdzono w próbce pobranej z wód ściekowych stolicy Katalonii 12 marca 2019 roku.

 

"Rezultaty badań dowodzą, że (…) wirus ten istniał o wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek Covid-19 na świecie" - napisał w komunikacie Uniwersytet.

 

Władze uczelni wyjaśniły, że prowadzone badania nad obecnością cząsteczek SARS-CoV-2 w wodach ściekowych aglomeracji Barcelony objęły nie tylko bieżący rok, ale również lata 2018-2019.

 

Źródłem wirusa turysta?

 

Jak wyjaśnił w komunikacie szef zespołu badawczego Albert Bosch, ze wszystkich próbek pobranych z wód kanalizacyjnych Barcelony pomiędzy 1 stycznia 2018 roku a 31 grudnia 2019 roku, tylko ścieki z 12 marca 2019 roku zawierały genomy koronawirusa SARS-CoV-2.

 

W ocenie Boscha wyjątek, jaki stanowi jednodniowa próbka z obecnością koronawirusa, może wynikać z faktu, że zainfekowana osoba przebywała krótko w stolicy Katalonii, prawdopodobnie jako turysta.

 

Przed badaniem próbek z lat 2018-2019 zespół kierowany przez Boscha utrzymywał, że pierwszy raz nowy koronawirus pojawił się w ściekach w Barcelonie w połowie stycznia 2020 roku, a więc 41 dni przed potwierdzeniem pierwszego zachorowania na Covid-19 w tym mieście.

 

Według oficjalnych danych hiszpańskich służb medycznych pierwsze zachorowanie na Covid-19 w Barcelonie potwierdzono 25 lutego br. u 36-letniej turystki z Włoch.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie