Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/DANIEL POCKETT
Kolejka do testowania na COVID-19 w punkcie drive-thru w Dandenong, Melbourne, Australia

Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 32 821. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło 1396 pacjentów. Liczba zakażonych na świecie przekroczyła 9,5 mln, a ofiar śmiertelnych zbliża się do 500 tys. Śledźcie naszą relację "minuta po minucie".

grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w czwartek przywrócenie od 1 lipca restrykcji w 19 gminach usytuowanych w aglomeracji Lizbony. Wyjaśnił, że “krok w tył” w przywracaniu normalności jest konieczny w związku z wciąż wysokim w rejonie stolicy poziomem zakażeń koronawirusem.

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie będą współpracować w walce z koronawirusem - oświadczy w czwartek premier Benjamin Netanjahu. Według komentatorów oznacza to zwiększenie izraelskich wysiłków na rzecz normalizacji stosunków z krajami Zatoki Perskiej.

Kolejnych 21 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w szpitalach we Francji - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku pandemii we Francji na Covid-19 zmarły 29 752 osoby.

Od środy w Hiszpanii zanotowano trzy nowe zgony z powodu zachorowania na Covid-19. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło również sześciu pacjentów ze zdiagnozowanym koronawirusem w Portugalii.

Po potwierdzeniu zakażenia SARS-CoV-2 u jednej z pracownic zamknięto w czwartek przedszkole nr 14 w Poznaniu. Ok. 20 dzieci i osoby zatrudnione w placówce zostały poddane nadzorowi epidemiologicznemu. Zostaną zbadane na obecność koronawirusa.

Średnio co trzy godziny na Lampedusę przypływały minionej doby kolejne małe łodzie z migrantami - taką statystykę przedstawiły w czwartek władze włoskiej wyspy będącej symbolem migracji w ostatnich latach. Wśród migrantów notuje się przypadki zakażeń koronawirusem.

PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU/ zdjęcie ilustracyjne

 

Władze Norwegii oraz Danii ogłosiły w czwartek, że w związku z trudną sytuacją epidemiczną w Szwecji swobodne podróżowanie do tego kraju nie będzie możliwe. Granice pozostaną zamknięte dla Szwedów, za to zostaną otwierane dla obywateli innych krajów.

Ponad 130 ton medycznego sprzętu ochronnego zakupionego przez polskie koncerny i resort zdrowia przekazał w czwartek na ręce ukraińskiego wiceministra zdrowia Ihora Iwaszczenki ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. Pomoc przybyła na Ukrainę 12 ciężarówkami Państwowej Straży Pożarnej.

W trzecim już klubie ligi rosyjskiej wykryto przypadki koronawirusa i w środowisku piłkarskim trwa dyskusja na temat procedur, które pozwoliłyby na bezpieczne rozgrywki, tak jak w Europie Zachodniej. Mówi się o tym, że regulacje są niejasne i że są łamane.

We Włoszech zmarły na Covid-19 kolejne 34 osoby, wykryto też 296 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Dane te wskazują na wzrost liczby zgonów i następnych przypadków infekcji. Bilans zmarłych wynosi 34 678.

PLL LOT od 15 lipca wznowią, po przerwie, kolejne międzynarodowe kierunki; pasażerowie będą mogli polecieć z Warszawy m.in. siedem razy w tygodniu do Monachium, Frankfurtu, Paryża, czy Genewy - poinformował LOT. W planach jest uruchomienie regularnych połączeń do Wielkiej Brytanii

Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu, zatwierdził w czwartek rządowy dekret o nowej normalności po pandemii koronawirusa. Dokument ten reguluje kwestie związane z korzystaniem z przestrzeni publicznej przez obywateli.

Prawie 114 tysiącom osób, zidentyfikowanym jako bliskie kontakty zakażonych koronawirusem, nakazano izolację w czasie pierwszych trzech tygodni funkcjonowania systemu namierzania kontaktów - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Identyfikacja "uśpionych ognisk" epidemii, masowe testy oraz więcej pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia to główne elementy francuskiej strategii na ewentualną drugą falę epidemii Covid-19, którą przedstawił minister zdrowia Olivier Veran.

Włoskie MSW wysyła wojsko do miasta Mondragone w Kampanii na południu, gdzie wykryto ognisko szerzenia się koronawirusa z 49 osobami obecnie zakażonymi. Żołnierze mają pilnować porządku w rejonie, gdzie doszło już do niepokojów wokół tej czerwonej strefy.

Lokalne władze otoczyły kordonem bezpieczeństwa obszar, gdzie w opuszczonych budynkach mieszkają głównie imigranci z Bułgarii. Protestując przeciwko tym restrykcjom niektórzy z nich złamali w czwartek zakaz opuszczania strefy. Wkrótce zawróciła ich miejscowa policja.

Dobowy przyrost zgonów z powodu zakażenia koronawirusem w Iraku po raz pierwszy przekroczył 100. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało w czwartek o 107 śmiertelnych przypadkach Covid-19. Stwierdzono też 2437 nowych infekcji, co także jest rekordową liczbą.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 149 osób i wykryto 1118 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Opracowano prototyp krajowego testu na obecność przeciwciał koronawirusa - oświadczył w czwartek minister zasobów ludzkich Węgier Miklos Kasler, dodając, że jest on znacznie dokładniejszy od znanych dotąd szybkich testów.

Podróżni z większości państw Europy Zachodniej mają zostać zwolnieni z obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Wielkiej Brytanii - wynika z planów rządu, o których piszą w czwartek brytyjskie media.

Sytuacja epidemiczna w Polskiej Grupie Górniczej ulega radykalnej poprawie - przekazała w czwartek spółka. Do czwartku wyzdrowiało 78 proc. zakażonych pracowników, na status ozdrowieńca oczekuje jeszcze 415 górników. PGG ma kontynuować badania przesiewowe.

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w czwartek wydawanie zezwoleń w Unii Europejskiej na „warunkowe wprowadzenie do obrotu” remdesiviru w leczeniu pacjentów chorych na Covid-19. Lek ten od początku maja jest stosowany w USA w przypadku pacjentów będących w stanie krytycznym.

Bilans epidemii koronawirusa w Brazylii powiększył się w ciągu ostatniej doby o 1185 ofiar śmiertelnych i 42 725 nowych infekcji; łącznie zakaziło się już prawie 1,2 mln osób, spośród których 53 830 zmarło - poinformowało ministerstwo zdrowia w środę wieczorem czasu lokalnego.

PAP/EPA/JOEDSON ALVES

Jeden z pracowników Urzędu Miasta Katowice jest zakażony koronawirusem. Przedstawiciele magistratu zapewniają, że osoba, u której wykryto SARS-CoV-2 nie miała kontaktu z mieszkańcami i urząd pracuje tak, jak dotychczas, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła - poinformowało w czwartek bułgarskie ministerstwo zdrowia. Łącznie liczba zakażonych sięgnęła 4 242.

W Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu stwierdzono 18 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek biuro prasowe wojewody opolskiego.

Co piąty Belg powyżej 18. roku życia twierdzi, że jego sytuacja finansowa pogorszyła się od wybuchu pandemii - wynika z badania instytutu naukowego Sciensano. Choć gospodarka Belgii została przywrócona do funkcjonowania, nie można mówić o normalności.

Kombinezony, gogle, przyłbice i środki dezynfekcyjne przekazały władze Bytomia Ewangelickiemu Domowi Pomocy Społecznej Ostoja Pokoju w dzielnicy Miechowice. Od kilku tygodni placówka zmaga się z przypadkami zakażeń koronawirusem.

Prezes Śląsko-Beskidzkiego Związku Narciarskiego i doradca zarządu PZN, Andrzej Wąsowicz poinformował, że wyniki testów na koronawirusa kadry skoczków narciarskich i sztabu szkoleniowego spodziewane są w czwartek późnym wieczorem. Na razie zgrupowanie biało-czerwonych w Wiśle przebiega zgodnie z planem.

W środę przed południem polscy skoczkowie narciarscy zostali przetestowani na obecność koronawirusa. Jest to konsekwencja wykrycia zakażenia u Adama Małysza.

Brytyjskie linie lotnicze EasyJet podały w czwartek, że 1 lipca wznowią loty do Paryża, Mediolanu i Barcelony. Dodały, że dzięki emisji akcji zebrały na rynku 520 mln USD, które pozwolą im poradzić sobie z "różnymi scenariuszami opóźnionego ożywienia" po pandemii Covid-19.

EasyJet wznowił w ubiegłym tygodniu część połączeń, głównie krajowych, i zamierza uruchomić trzy czwarte swoich tradycyjnych tras do sierpnia, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa sanitarnego.

Wieża Eiffla została w czwartek ponownie otwarta dla publiczności po przerwie spowodowanej epidemią. Zwiedzający, obowiązkowo w maseczkach, mogą się wspinać do drugiego piętra konstrukcji po schodach - windy pozostaną na razie zamknięte ze względów sanitarnych.

Zamknięta od 13 marca wieża została ponownie otwarta w czwartek rano, choć tylko częściowo - niedostępne dla publiczności pozostanie jej trzecie piętro.

Około 120-130 tysięcy osób straciło pracę na Węgrzech na skutek pandemii koronawirusa – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Dodał, że szacunki te opierają się na spadku liczby osób zatrudnionych w stosunku do marca tego roku i na liczbie osób szukających pracy.

Pięć osób z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu jest zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. W czwartek rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól poinformował o kolejnych trzech przypadkach zakażenia w tym miejscu - to pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.

Od początku epidemii w regionie potwierdzono laboratoryjnie 661 przypadków zakażenia.

Wyjście do sklepu jest większym zagrożeniem z punktu widzenia epidemiologicznego niż udział w wyborach - mówił na czwartkowej konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik poinformował, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w komisjach wyborczych w niedzielę musi być "jedna osoba na 4 metry kwadratowe, jedna osoba głosująca, odstęp między członkami komisji 1,5 metra". Istotne jest też "zapewnienie płynów do dezynfekcji dla osób, które będą głosować oraz płynów dezynfekujących pomieszczenia".

Zaapelował do wszystkich wyborców o "zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek".

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 1 mln 424 tys. 843 próbki pobrane od 1 mln 278 tys. 454 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano 25,1 tys. testów.

W ciągu doby w Afryce przybyło blisko 10 tys. zakażeń koronawirusem, w tym 5 688 przypadków w Republice Południowej Afryki - poinformowały w czwartek afrykańskie centra kontroli chorób (CDC), podkreślając, że rozwój pandemii na kontynencie "bardzo szybko przyspiesza".

W Afryce, która liczy 1,3 mld mieszkańców, wykonano tylko 4 mln testów i prawdopodobnie rzeczywiste liczby dotyczące zakażeń i ofiar śmiertelnych wirusa są znacznie wyższe - podało CDC.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta i przewodniczący rady miasta Kamil Suchański nie są zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Obaj nie muszą już przebywać na kwarantannie.

Samorządowcy, wraz z kilkudziesięcioma pracownikami urzędu: dyrektorami i pracownikami niektórych wydziałów oraz częścią miejskich radnych, zostali skierowani na przymusową izolację po tym, gdy okazało się, że sekretarz miasta Szczepan Skorupski jest zakażony SARS-COV-2.

Władze stolicy Indii, Delhi, postanowiły sprawdzić stan zdrowia 29 mln mieszkańców miasta i przebadać na obecność koronawirusa wszystkie osoby z symptomami. Decyzję podjęto w związku z gwałtownym wzrostem liczby infekcji po złagodzeniu kwarantanny w kraju.

Według dziennika "The Indian Express" decyzję o masowej akcji wykrywania zakażonych koronawirusem i zwiększeniu zasięgu badań podjęto, kiedy we wtorek liczba infekcji w stolicy przekroczyła 70 tys. Delhi wyprzedziło tym samym Bombaj, stając się najmocniej dotkniętym epidemią miastem kraju.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 7113 zakażeń koronawirusem - podał w czwartek sztab rządowy. Jest to kolejny dzień, gdy dobowy przyrost przekracza 7 tysięcy. Zmarło 92 pacjentów. Ogółem liczba zakażeń w Rosji wynosi teraz 613 994, liczba zgonów - 8 605.

Według statystyk sztabu przypadki śmiertelne stanowią 1,4 proc. wszystkich zakażeń.

Nadal największa liczba zakażeń wykrywana jest w Moskwie, gdzie w ciągu minionej doby zachorowało 885 osób.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 1974 osoby, pod respiratorem - 74. Wyzdrowiało 18 tys. 654 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

"Mamy 298 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało we wtorek rano ministerstwo zdrowia.

Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 33 119 . Nie żyje też 16 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1412 pacjentów.

Koszykarze Jabari Parker i ukraiński środkowy Alex Len z Sacramento Kings oraz Malcolm Brogdon z zespołu Indiana Pacers są zakażeni koronawirusem - poinformowała liga NBA.

Cała trójka liczy, że wyzdrowieje przed wznowieniem rywalizacji 31 lipca.

Jeden chory na Covid-19, 39-letni mężczyzna cierpiący na choroby przewlekłe, zmarł w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; stwierdzono też 9 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Do tej pory na Węgrzech zmarło 577 osób chorych na Covid-19 i wykryto łącznie 4 123 zakażenia koronawirusem. 2 640 osób już wyzdrowiało.

994 zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Ukrainie - przekazał w czwartek resort ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans infekcji od początku pandemii. Poprzedniego dnia zmarło 16 chorych na Covid-19, a 349 pacjentów wyzdrowiało.

O poprzednim najwyższym dobowym bilansie - 940 zakażeniach - informowano w środę.

Ogólnie od początku epidemii na Ukrainie zachorowało 40 008 osób, 1067 zmarło, a 17 758 wyzdrowiało.

Osiem nowych zakażeń odnotowano w ciągu ostatniej doby w śląskich kopalniach węgla kamiennego. We wszystkich górniczych spółkach przybyło znów ozdrowieńców - od środy łącznie 179 osób.

Według zebranych w czwartek danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem u 6 313 górników z kilkunastu kopalń, wobec 6 305 dobę wcześniej.

W ostatniej dobie stwierdzono też ozdrowienia 179 zakażonych wcześniej pracowników: 150 z JSW, 26 z PGG i 3 z Węglokoksu Kraj.

Znany we Francji lekarz, prof. Didier Raoult, w wystąpieniu przed komisją śledczą Zgromadzenia Narodowego w sprawie epidemii krytykował władze kraju za organizację testów na koronawirusa i po raz kolejny wzywał do stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19.

Liczne testy nie wykazały skuteczności tego leku. Profesor twierdzi, że stało się tak z powodu źle prowadzonych badań i podawania nieodpowiednich dawek.

Ceny zagranicznych wakacji raczej nie będą niższe niż w roku ubiegłym, bo mimo mniejszego popytu będzie też niższa podaż ofert - ocenili operatorzy turystyczni. Wskazali, że w tym sezonie zdecydowanie więcej klientów interesuje się wakacjami z dojazdem własnym.

Czytaj więcej: Ceny zagranicznych wakacji spadną z powodu epidemii? Znamy odpowiedź

Od początku wrześnie dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to jest pewna decyzja.

Według ponad połowy nauczycieli materiał omawiany podczas zdalnej edukacji należałoby powtórzyć - wynika z badania Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej, Fundacji Dbam o Mój Zasięg i Fundacji Orange.

Nauczyciele, uczniowie i rodzice mówią też o pogorszeniu relacji i samopoczucia w porównaniu do czasu sprzed epidemii.

Osoby palące papierosy aż 14. razy bardziej są narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19. Niemniej pojawiły się prace naukowe stawiające hipotezę, że nikotyna może służyć w prewencji i leczeniu tego groźnego schorzenia - przekonuje prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Z miliona koreańskich testów na koronawirusa, które Ministerstwo Zdrowia kupiło za 125 mln zł, przyjechało tylko 150 tysięcy. Nikt ich nie używa, a ich skuteczność jest wątpliwa - podaje w czwartek "Gazeta Wyborcza".

"GW" wyjaśnia, ze chodzi o testy antygenowe firmy PCL kupione razem z aparatami do ich przeprowadzania. Miały być - jak czytamy - stosowane w domach pomocy społecznej, bo dają wynik w ciągu 15 minut, podczas gdy badanie testem genetycznym trwa w samym tylko laboratorium kilka godzin.

77 proc. hoteli miejskich i 45 proc. położonych poza miastami deklaruje, że liczba rezerwacji na lipiec i sierpień nie przekracza 20 proc. posiadanych pokoi - wynika z danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP). 60 proc. hoteli obniżyło ceny - podano.

Z ankiety przeprowadzonej przez Izbę wynika, że po ogłoszeniu w marcu pandemii koronawirusa działalność operacyjną przerwało 84 proc. hoteli, z których co piąty nadal pozostaje zamknięty. W pierwszych trzech tygodniach po otwarciu hoteli dominowała frekwencja gości do 10 proc.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech zdiagnozowano 630 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 13 zakażonych osób zmarło - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Oznacza to, że w sumie od początku epidemii Covid-19 w RFN zakażenie koronawirusem potwierdzono u 192 079 osób. Łącznie zmarło 8927 zainfekowanych osób.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku zarejestrowano 5437 nowych zakażeń SARS-CoV-2 oraz 947 zgonów wywołanych Covid-19 - poinformowało w środę wieczór czasu miejscowego ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku epidemii zmarły w tam 24 324 osoby.

Wszystkich zakażonych jest już w Meksyku 196 847. Od kilku dni średni dobowy przyrost nowych zakażonych przewyższa 5 tys.

Jeśli chodzi o liczbę zakażonych oraz ofiar śmiertelnych to najbardziej tragiczny był 3 czerwca, gdy zmarły łącznie 1092 osoby. Środa była drugim pod względem tak wysokiej ilości zgonów dniem w historii epidemii.

W związku ze znacznym wzrostem liczby dobowych zakażeń koronawirusem w USA stany Nowy Jork, New Jersey i Connecticut wprowadziły w środę 14-dniowową kwarantannę dla przybyszów z kilku innych stanów, gdzie pandemia przybiera coraz większe rozmiary.

W nocy z wtorku na środę czasu polskiego w USA poinformowano o niemal 36 tysiącach nowych przypadków zakażenia. To drugi pod względem liczby zakażeń bilans od początku pandemii.

Wizyta Dudy w USA była dla Trumpa okazją do potwierdzenia jego własnej opinii, że epidemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych słabnie - pisze CNN, dodając przy tym, że fakty nie potwierdzają stanowiska prezydenta w tej sprawie.

Trump wierzy, że powrót do normalnego porządku dnia, w tym przyjmowania przez niego gości w Białym Domu, pomoże mu zaprezentować kraj jako gotowy do ponownego otwarcia po okresie ograniczeń związanych z Covid-19 - dodaje.

Wznowienie spotkań dyplomatycznych źle skrywa fakt, że w niektórych stanach mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń - zauważa CNN.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. - Pracujemy nad nią bardzo mocno; być może czeka nas wkrótce piękna niespodzianka - mówił.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie