"Wzrost zakażeń znów grozi przeciążeniem szpitali". WHO ostrzega Europę

Świat
"Wzrost zakażeń znów grozi przeciążeniem szpitali". WHO ostrzega Europę
PAP/EPA/ANTONIO BAT
WHO ostrzega przed ponownym przeciążeniem szpitali w Europie

- Ponowny wzrost zakażeń koronawirusem w Europie jest bardzo niepokojący, grozi znów przeciążeniem szpitali - powiedział w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Europy Hans Kluge podczas wideokonferencji prasowej w Hadze.

Kluge podkreślił, że w ubiegłym tygodniu w Europie odnotowano największy tygodniowy przyrost zakażeń od dłuższego czasu, a w 11 krajach odnotowano znaczący wzrost wskaźnika reprodukcji wirusa.

 

ZOBACZ: Ponad 1400 ofiar koronawirusa w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

 

WHO podaje, że dziennie w Europie odnotowuje się około 20 tys. zakażeń, a na Covid-19 umiera ponad 700 osób.

 

Kluge nie wymienił jednak krajów, w których sytuacja jest ostatnio szczególnie niepokojąca. Podkreślił jedynie, że systemy opieki zdrowotnej w Europie są już przeciążone i nawrót epidemii pogorszyłby bardzo i tak już trudną sytuację.

 

Wsparcie od Francji i Niemiec

 

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, który wystąpił na wideokonferencji prasowej w Genewie, powiedział, że jego organizacja otrzymuje wszelką konieczną pomoc finansową. Wsparcie dla WHO w walce z pandemią zadeklarowały ponownie Francja i Niemcy.

 

ZOBACZ: "Wkrótce czeka nas piękna niespodzianka". Trump o szczepionce na koronawirusa

 

Berlin zapowiedział, że jeszcze w tym roku przekaże tej organizacji około pół miliarda euro. W środę Tedros oznajmił, że WHO oczekuje, iż w przyszłym tygodniu liczba osób zainfekowanych przekroczy 10 mln.

 

Ponad 9 milionów chorych

 

Łączna liczba przypadków zakażenia na całym świecie przekroczyła do czwartku - według Reutera - 9,44 mln, a ponad 481,6 tys. osób zmarło na Covid-19.

 

Wcześniej w czwartek afrykańskie centra kontroli chorób (CDC) podały, że w ciągu doby w Afryce przybyło blisko 10 tys. zakażeń koronawirusem, w tym 5 688 przypadków w Republice Południowej Afryki.

 

Według CDC rozwój pandemii na kontynencie "bardzo szybko przyspiesza".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie