Strzelanina przy "strefie wolnej od policji" w Seattle

Świat
Strzelanina przy "strefie wolnej od policji" w Seattle
PAP/EPA/STEPHEN BRASHEAR
Zamknięte ulice w pobliżu porzuconego przez policję komisariatu

Policja w Seattle poinformowała we wtorek, że przy "strefie autonomicznej" w tym mieście, kontrolowanej przez antyrasistowskich demonstrantów, doszło do strzelaniny, w której ranny został mężczyzna. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

To już trzecia strzelanina w "strefie autonomicznej" lub na jej obrzeżach w ostatnich dniach. Strefę wolną od policji utworzyli dwa tygodnie temu w Seattle demonstranci protestują przeciwko rasizmowi i brutalności policji.

 

Władze miasta zapowiedziały likwidację obozowiska demonstrantów i powrót policjantów do okupowanej przez nich części miasta.

 

Już wcześniej działania demonstrantów w Seattle, tak jak i bezczynność władz, potępił prezydent USA Donald Trump, jednocześnie oferując pomoc w szybkim zakończeniu "anarchistycznego protestu".

 

ZOBACZ: Strzelanina podczas protestów w Seattle. Nie żyje 19-latek

 

We wtorek Trump zapewnił na Twitterze, że "dopóki on jest prezydentem", takiej strefy nie będzie w Waszyngtonie i ostrzegł, że każda próba jej utworzenia "spotka się z poważną siłą".

 

Twitter ukrył wpis prezydenta pod ostrzeżeniem, że narusza on zasady dotyczące "nieodpowiednich treści", pozostawiając jednak możliwość przeczytania tej wiadomości.

 

Blokada na Twitterze

 

"Nasze zasady stanowią, że nie zezwalamy, aby ludzie chcieli lub mieli nadzieję wyrządzić krzywdę osobie lub grupie osób" - wyjaśnił Twitter.

 

Rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany skrytykowała działania Twittera. "Wyjaśnijmy dokładnie, co się właśnie wydarzyło: Twitter powiedział, że prezydent Stanów Zjednoczonych nie powinien mówić, że będzie przestrzegał prawa" - napisała McEnany na Twitterze.

 

ZOBACZ: Protesty po śmierci Floyda. Władze zasłaniają i usuwają kolejne pomniki

 

Antyrasistowskie i antypolicyjne protesty wybuchły w USA pod koniec mają po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda, zabitego w Minneapolis przez policjantów. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie