Nauczyciel pocałował uczennicę i chwycił za pośladek. Prokurator Generalny nie zgadza się z wyrokiem

Polska
Nauczyciel pocałował uczennicę i chwycił za pośladek. Prokurator Generalny nie zgadza się z wyrokiem
Pixabay.com/Taken/Zdj. ilustracyjne
Nauczyciel kazał zostawać uczennicy w klasie na przerwie

Prokurator Generalny wniósł o kasację ws. nauczyciela, który usiłował doprowadzić jedną z uczennic do obcowania płciowego bądź poddania się tzw. innej czynności seksualnej - poinformowała Prokuratura Krajowa. Sąd uznał wcześniej, że oskarżony dopuścił się jedynie naruszenia nietykalności cielesnej.

Jak poinformowała w środę Prokuratura Krajowa, nauczyciel jednej ze szkół w wojewódzkie zachodniopomorskim został oskarżony przez prokuraturę o to, że "wykorzystując stosunek zależności, w trakcie jednej z przerw między lekcjami chwycił uczennicę za pośladek, a następnie całując ją i dotykając jej bioder usiłował doprowadzić ją do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej".

 

Prokuratura Krajowa zaznacza, że mężczyzna wyrokiem sądu rejonowego został uznany za winnego zarzucanych mu aktem oskarżenia przestępstw. Jak dodaje, w wyniku apelacji obrońcy, sąd okręgowy zmienił jednak kwalifikację prawną zarzucanych mu czynów.

 

ZOBACZ: 4 lata więzienia za próbę gwałtu na dzieciach. Ziobro chce kasacji

 

"Sąd uznał, że oskarżony dopuścił się wobec uczennicy jedynie naruszenia nietykalności cielesnej, a więc przestępstwa prywatnoskargowego określonego w art. 217 par 1 kk, które jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do roku" - informuje Prokuratura Krajowa.

 

Śledczy dodają, że w ocenie sądu zachowania oskarżonego, w tym pocałunek stanowią kategorię drobnych zachowań seksualnych i nie mogą być uznane za inne czynności seksualne w rozumieniu art. 199 kk.

 

"Wybiórcza, jednostronna analiza"

 

"Z rozstrzygnięciem tym nie zgodził się Prokurator Generalny. Działając z jego upoważniania, kasację od tego wyroku wniósł zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand" - podaje PK.

 

Jak zaznaczono, w ocenie Prokuratora Generalnego w sprawie doszło do "rażącego i mającego wpływ na treść orzeczenia naruszenia przepisów postępowania poprzez dokonanie wybiórczej, jednostronnej, całkowicie dowolnej i sprzecznej ze wskazaniami wiedzy i doświadczenia życiowego analizy zachowania oskarżonego w kontekście wszystkich dowodów zgromadzonych w sprawie".

 

Prokurator Generalny wskazał, że sąd odwoławczy "skupił się jedynie na ocenie samego zachowania oskarżonego, poprzestając na stwierdzeniu, że nie są to typowe czynności seksualne".

 

ZOBACZ: Zwabił 13-latkę przez internet i wykorzystywał seksualnie. Obiecywał jej wspólne życie

 

Jak podkreślono, sąd pominął natomiast okoliczność, iż o realizacji przestępstwa przeciwko wolności seksualnej świadczy to, czy sprawca swoim zachowaniem dopuścił się zamachu na wolność seksualną pokrzywdzonej.

 

"Z zeznań pokrzywdzonej wynika, iż oskarżony dwukrotnie z premedytacją polecił jej pozostanie w klasie w trakcie przerwy. Ponadto już wcześniej naruszał jej sferę osobistą, zbyt blisko się do niej zbliżając w czasie lekcji, jak też zwracając się do niej słowami »kochanie« czy »skarbie«" - informuje Prokuratura Krajowa.

 

ZOBACZ: Dwukrotny mistrz świata w judo aresztowany pod zarzutem napaści seksualnej na nastolatkę

 

Śledczy wskazują również, że o ile nie każdy pocałunek może być uznany za inną czynność seksualną, to pocałunek w usta poprzedzony chwytaniem za pośladek i dotykaniem "z całą pewnością ma już taki charakter".

 

"Zachowanie oskarżonego jako mające kontekst seksualny odebrała również sama pokrzywdzona, która natychmiast po zdarzeniu powiadomiła o nim osoby jej najbliższe, opisując te działania jako ingerujące w jej sferę osobistą i seksualną" - podkreśla Prokuratura Krajowa.

 

Ponadto zaznaczono, że w ocenie Prokuratora generalnego zgromadzony w sprawie materiał dowodowy jednoznacznie wskazuję, że oskarżony swoimi zachowaniami naruszył sferę wolności seksualnej pokrzywdzonej w związku z czym powinien ponieść odpowiedzialność za przestępstwo określone w art. 13 par 1 kk w związku z art. 199 kk.

 

Prokurator Generalny wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie