Kosiniak-Kamysz: Koalicja Polska złożyła projekt obniżenia podatku VAT

Polska
Kosiniak-Kamysz: Koalicja Polska złożyła projekt obniżenia podatku VAT
Polsat News
Władysław Kosiniak-Kamysz proponuje znaczne obniżenie podatku VAT.

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie), że klub parlamentarny PSL - Koalicji Polskiej złożył w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy obniżającej podatek VAT. Jak wyjaśnił, chodzi o obniżenie stawki podstawowej podatku VAT z 23 proc. do 15 proc. oraz stawki obniżonej podatku z 8 proc. do 5 proc. Podatek na ubranka dla dzieci ma być obniżony z 23 na 16 proc.

- To jest najsilniejsza tarcza antykryzysowa, jaką możemy zaproponować; to szansa na to, by wyjść z kryzysu gospodarczego, kryzysu na rynku pracy - przekonywał polityk. Lider ludowców dodał, że wiele krajów Unii Europejskiej podejmuje decyzje o obniżce podatków Wskazał, że m.in. w Niemczech stawka podatku została zmniejszona z 19 proc. na 16 proc.

 

Zero procent podatku na zdrową żywność

 

- Ta nasza propozycja dotyczy zarówno usług różnego rodzaju, energii elektrycznej, paliwa, ale też usług w warsztatach samochodowych, blacharskich. Bardzo ważna rzecz - obniżenie VAT-u na ubranka dla dzieci. Dotyczy to też branży turystycznej, hotelarskiej - z 8 proc. na 5 proc. Proponujemy stawkę 0 proc. na zdrową żywność - poinformował.

 

Polityk PSL i kandydat na prezydenta ocenił, że proponowane przez jego klub zmiany będą skutkować "najniższymi podatkami w Europie", co - zaznaczył - jest "celem strategicznym dla Polski".

 

Kosiniak-Kamysz przekonywał, że bez przyjęcia proponowanego przez PSL projektu ustawy kryzys wywołany pandemią koronawirusa "będzie się ciągnął, będzie wielomiesięczny, będą utraty miejsc pracy". Podkreślił także, że przyjęcie propozycji PSL spowoduje m.in. ograniczenie szarej strefy, pobudzi konsumpcję i uruchomi proces obniżania inflacji.

 

Sport powszechny, wyczynowy i niepełnosprawnych

 

Kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w poniedziałek w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie), że jako głowa państwa będzie wspierał kulturę fizyczną, sport powszechny i wyczynowy, ale także - wraz z żoną - będą dbali o sport osób niepełnosprawnych. Podkreślił, że jego żona zostanie "patronką ruchu paraolimpijskiego".

 

Zdaniem prezesa PSL osoby niepełnosprawne cechują się wielkim hartem ducha. - Gdy rozmawiam ze sportowcami niepełnosprawnymi, oni mówią wprost: bycie w domu to jest stagnacja. Wyjście na stadion, trening, to jest życie. Trzeba mieć wielki hart ducha, trzeba mieć wielką odporność, wielką charyzmę, żeby w taki sposób walczyć i reprezentować często barwy Rzeczypospolitej - zauważył polityk.

 

WIDEO - Kosiniak-Kamysz o obniżenie podatku VAT

  

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie