"Pandemia weszła w nową, niebezpieczną fazę". Szef WHO ostrzega

Świat
"Pandemia weszła w nową, niebezpieczną fazę". Szef WHO ostrzega
PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA
Ponad 8,5 mln zakażeń na świecie. Tylko w czwartek - 150 tys. nowych przypadków

Liczba nowych odnotowanych w czwartek przypadków zakażenia koronawiursem przekroczyła 150 tys. To najwięcej od początku epidemii - poinformował w piątek szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ostrzegł, że pandemia weszła w "nową, niebezpieczną fazę".

Z danych przekazanych przez WHO na piątkowej konferencji prasowej wynika, że prawie połowa nowych przypadków dotyczy państw w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. W samych Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 27 tys. nowych przypadków.

 

"To zrozumiałe, że nie chcą już siedzieć w domu"

 

- Świat wszedł w nową, niebezpieczną fazę. Wiele osób ma dość siedzenia w domu, to zrozumiałe. Zrozumiałym jest też to, że kolejne kraje chcą otwierać swoje społeczeństwa i gospodarki. Jednak wirus wciąż rozprzestrzenia się z zastraszającym tempie. Wirus nadal jest śmiertelnie niebezpieczny, a większość nadal jest podatna na zakażenie - ostrzegał Tedros.

 

ZOBACZ: Koronawirus zatrzymał imigrantów. Niespodziewany efekt epidemii w Hiszpanii

 

Szef WHO zapewniał, że światowi liderzy muszą zachęcać ludzi do zachowywania "szczególnej ostrożności wobec wirusa" i stale przypominać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności.

 

- Pamiętajcie o zachowaniu dystansu. Jeżeli czujesz się chory zostań w domu. Stale zasłaniaj usta i nos przy kasłaniu. Noś maseczkę, gdy to konieczne. Regularnie myj ręce - wymieniał Tedros, jednocześnie zapewniając, że świat "w końcu poradzi sobie z koronawirusem", ale kraje powinny się zmobilizować, by zapobiec podobnym kryzysom w przyszłości.

 

Ponad 8,5 mln zakażeń

 

Przypominając o obchodzonym w sobotę Światowym Dniu Uchodźcy, Tedros zwrócił uwagę, że w miarę rozprzestrzeniania się Covid-19 w państwach rozwijających się, uchodźcy są jedną z najbardziej narażonych na infekcję grup, m.in. z uwagi na ubóstwo i warunki, w jakich żyją.

 

Do tej pory odnotowano ponad 8,5 zakażeń koronawirusem na całym świecie, ponad 450 tys. osób zmarło. Ponad połowa osób z potwierdzonym zakażeniem (ponad 4,5 mln) wyzdrowiała.

 

W piątek polskie ministerstwo zdrowia poinformowało o 352 nowych przypadkach zakażenia. Zmarło 18 kolejnych osób. Od początku epidemii w Polsce zmarło 1334 pacjentów.

bas/ CNBC, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie