Koronawirus zatrzymał imigrantów. Niespodziewany efekt epidemii w Hiszpanii

Świat
Koronawirus zatrzymał imigrantów. Niespodziewany efekt epidemii w Hiszpanii
PAP/EPA/LUIS FORRA
Podczas epidemii koronawirusa w Hiszpanii, liczba wniosków o azyl spadła o 99 proc.

Epidemia koronawirusa doprowadziła do rekordowego spadku wniosków o azyl w Hiszpanii. W kwietniu i maju 2020 r. dokument taki złożyło do właściwych służb zaledwie 130 obcokrajowców.

Z opublikowanych w piątek danych rządowej agendy, Urzędu Azylu i Uchodźstwa (OAR), wynika, że o ile od stycznia do marca 2020 r. imigranci złożyli łącznie 40 000 wniosków o azyl w Hiszpanii, to w kolejnych dwóch miesiącach liczba ta zmalała o ponad 99 proc.

 

ZOBACZ: Hiszpański sposób na kryzys. Dochód gwarantowany dla milionów ludzi

 

"W kwietniu i maju, czyli miesiącach obowiązywania stanu zagrożenia alarmowego, wnioski o azyl złożyło zaledwie 130 osób" - poinformował OAR.

 

Szacunki biura potwierdziły w piątek władze hiszpańskiego MSZ, według którego miesiącem o największej liczbie złożonych próśb o azyl był w tym roku styczeń, a najmniejszej – kwiecień. Wnioski złożyło podczas tych miesięcy odpowiednio 14 633 oraz 58 obcokrajowców.

 

Migranci uciekają z Hiszpanii

 

Pod koniec kwietnia madrycki dziennik "El Pais" ujawnił, że wraz z nasilającą się w Hiszpanii epidemią koronawirusa rośnie liczba uciekających z tego kraju migrantów, głównie obywateli Maroka i Algierii. Według gazety najbardziej zdesperowane osoby nie wahają się zapłacić za nielegalną podróż łodzią do swoich krajów kilka tysięcy euro.

 

ZOBACZ: Książe ukarany grzywną. Zamiast na kwarantannie, był na imprezie

 

W styczniu br. szef MSW Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska poinformował, że w 2019 r. władzom tego kraju udało się ograniczyć o około 50 proc. liczbę migrantów napływających z Afryki Północnej. Wskazał, że spadła ona m.in. dzięki skuteczniejszej współpracy ze służbami granicznymi Maroka, a także odsyłaniem do tego kraju przybyszów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę w Ceucie i Melilli.

 

Według MSW w Madrycie w 2018 r. do Hiszpanii przybyła rekordowa liczba migrantów z Afryki - 64,3 tys., z czego 57,5 tys. drogą morską.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie