Nowe przypadki koronawirusa. W Polsce rośnie liczba zmarłych na Covid-19

Polska
Nowe przypadki koronawirusa. W Polsce rośnie liczba zmarłych na Covid-19
Polsat News
Pobieranie wymazu do badań wykrywających obecność wirusa SARS-CoV-2 w mobilnym punkcie przed Urzędem dzielnicy Ursynów w Warszawie.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w sobotę o 309 nowych i potwierdzonych przypadkach choroby Covid-19. Na koronawirusa zmarło kolejnych 12 osób. W sumie w Polsce zachorowało 31 tys. 620 osób, spośród których zmarło 1346. Na świecie pandemia koronawirusa pochłonęła do tej pory 460 tys. 66 istnień. Zachorowało 8 mln 666 tys. 697 osób - podaje raport amerykańskiego uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

"Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - podało ministerstwo zdrowia. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa odnotowano na Śląsku - 114, Mazowszu - 52 i w woj. łódzkim - 44.

 

Na Śląsku wciąż największa liczba zakażeń

 

Wynika z tego, że Śląsk wciąż przoduje w liczbie zakażeń. Pozostałe przypadki pochodzą z województw: małopolskiego (23), podlaskiego (15), dolnośląskiego (13), świętokrzyskiego (11), wielkopolskiego (8), podkarpackiego (7), kujawsko-pomorskiego (5), lubelskiego (5), opolskiego (4), lubuskiego (3), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2) i zachodniopomorskiego (1).

 

Zmarło kolejnych 12 chorych

 

Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem. Zmarli to 66-letni chory z Kępna, 90-letnia chora z Wolicy, 70-latek z Bolesławca, 78-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna z Warszawy, dwie kobiety: 82- i 83-letnia z Radomia, 89-letnia kobieta i 62-latek ze Starachowic, 75- i 74-latek z Krakowa oraz 85-letnia zakażona z Łańcuta. Według ministerstwa zdrowia większość z tych osób miała choroby współistniejące.

 

31 tys. 620 zakażonych COVID-19 w Polsce

 

"Ze względu na zdublowanie przez WSSE Olsztyn 5 przypadków zakażeń z 16 i 17 czerwca 2020 r., odejmujemy je ze statystyk - poinformowało ministerstwo". Liczba zakażonych koronawirusem wynosi w sobotę: 31 tys. 620. Z kolei wskutek epidemii zmarło 1346 chorych.

 

 

Wyzdrowiało ponad 16 tys. chorych

 

Ministerstwo zdrowia podało w sobotę przed południem, że według stanu na piątek 19 czerwca w całym kraju przez chorych na Covid-19 było zajętych 1931 łóżek szpitalnych. Jednocześnie zajęte były 72 respiratory.

 

W całym kraju kwarantanną objętych było 96 tys. 795 osób, nadzór sanitarno-epidemiologiczny obejmował 18 tys. 611 osób.

 

ZOBACZ: Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 19 czerwca

 

Z kolei do piątku wyzdrowiało 16 tys. 181 chorych na koronawirusa.

 

 

Prawie 1,2 mln przetestowanych

 

Resort zdrowia podał także w sobotę, że przebadanych zostało jak dotąd 1 mln. 320 tys. 399 próbek. Tym samym 1 mln 190 tys. 401 osób otrzymało wynik testu laboratoryjnego. Spośród tej liczby 31 tys. 620 pacjentów miało koronawirusa. W ciągu doby z kolei wykonano ponad 22,7 tys. testów.

 

 

WHO: Nowa, niebezpieczna faza pandemii


Liczba nowych odnotowanych w czwartek przypadków zakażenia koronawiursem przekroczyła 150 tys. To najwięcej od początku epidemii - poinformował w piątek szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ostrzegł, że pandemia weszła w "nową, niebezpieczną fazę".

 

ZOBACZ: "Pandemia weszła w nową, niebezpieczną fazę". Szef WHO ostrzega

 

- Wiele osób ma dość siedzenia w domu, to zrozumiałe. Zrozumiałym jest też to, że kolejne kraje chcą otwierać swoje społeczeństwa i gospodarki. Jednak wirus wciąż rozprzestrzenia się z zastraszającym tempie. Wirus nadal jest śmiertelnie niebezpieczny, a większość nadal jest podatna na zakażenie - ostrzegał Tedros.

 

- Pamiętajcie o zachowaniu dystansu. Jeżeli czujesz się chory zostań w domu. Stale zasłaniaj usta i nos przy kasłaniu. Noś maseczkę, gdy to konieczne. Regularnie myj ręce - wymieniał Tedros, jednocześnie zapewniając, że świat "w końcu poradzi sobie z koronawirusem",

 

8,5 miliona zakażonych na świecie

 

Do tej pory odnotowano ponad 8,5 zakażeń koronawirusem na całym świecie, ponad 450 tys. osób zmarło. Ponad połowa osób z potwierdzonym zakażeniem (ponad 4,5 mln) wyzdrowiała.

 

"Nikt nie będzie bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni" - powiedział szef WHO.

 

 

Obostrzenia mogą zostać przywrócone

 

Ministerstwo zdrowia ostrzega, że niebezpieczeństwo nie minęło.

 

- Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się - ostrzegł we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Bać powinniśmy się cały czas - powiedział w Polsat News szef resortu.

 

ZOBACZ: Koronawirus zatrzymał imigrantów. Niespodziewany efekt epidemii w Hiszpanii

 

Ministerstwo zastrzegło także, że choć zamknięcie całego kraju, tzw. locjdown nie będzie możliwe, to wciąż służby sanitarne moga loklanie przywracać obostrzenia jeśli pojawi się ognisko transmisji poziomej wirusa. Może to być np. obowiązkowe noszenie maseczek na otwartej przestrzeni. Możliwe będzie zamykanie niektórych uwolnionych obszarów gospodarki, jeżeli sytuacja będzie się pogarszać.

 

Światowa epidemia wyszła z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany w marcu, wtedy także rząd wprowadził radykalne obostrzenia, m.in. zamknięcie większości placówek handlowych i rygorystyczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domów. Obecnie większość z nich jest już cofnięta.

 

ZOBACZ: Nieprawidłowości w mózgach po Covid-19. Wyniki badania rezonansem magnetycznym

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie