Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Rayner Pena R.
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Od wtorku szpitale w Wielkiej Brytanii zaczną stosować deksametazon w leczeniu ciężko chorych z Covid-19 - powiedział minister zdrowia Matt Hancock. Niedrogi lek jest przełomem, bo jest dostępny na całym świecie - stwierdził jeden z autorów badań. Tymczasem Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) cofnęła w poniedziałek zgodę na stosowanie hydroksychlorochiny w leczeniu koronawirusa.

mslhlk// polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W ciągu ostatniej doby liczba zgonów osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 111, do 29 547 - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. Dane dotyczą zmarłych w ciągu doby w szpitalach i w ciągu tygodnia w domach opieki.

Liczba osób, które zmarły w szpitalach, zwiększyła się o 38, do 19 090, w porównaniu do 29 w poniedziałek i średnio 25 w ciągu minionych siedmiu dni.

Ministerstwo podało, że w ciągu ostatniego tygodnia z powodu koronawirusa w domach opieki zmarły 73 osoby, ponad dwa razy więcej niż w poprzednim tygodniu (34).

Resort poinformował, że zmalała liczba chorych na Covid-19 znajdujących się w szpitalach - o 217, do 10 535. Spadła też liczba pacjentów z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii - o 26, do 820.

Granica Kanady z USA pozostanie zamknięta przez przynajmniej kolejnych 30 dni, do 21 lipca – poinformował we wtorek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Po zamknięciu granicy dla "nie niezbędnego" ruchu w marcu decyzję przedłużano co miesiąc i majowe porozumienie miało wygasnąć w najbliższą niedzielę. Kanadyjskie media zwróciły uwagę na kontekst obecnego przedłużenia zakazu przekraczania granicy dla wszystkich poza przewożącymi niezbędne towary czy świadczących niezbędne usługi, jak kanadyjskich pracowników amerykańskiej służby zdrowia.

W USA nadal rośnie liczba zachorowań na COVID-19, tymczasem w Kanadzie prowincje i terytoria sukcesywnie łagodzą obostrzenia w związku z wolniejszym wzrostem liczby nowych przypadków.

Trudeau mówił już w poniedziałek, że premierzy prowincji powiedzieli podczas ostatniej telekonferencji, że wolą, by utrzymano zamknięcie granicy. We wtorek premier podkreślił, że podjęto ważną decyzję, "która utrzyma bezpieczeństwo mieszkańców obu naszych krajów".

Brytyjski następca tronu książę Karol oraz jego syn, książę William, jako pierwsi członkowie rodziny królewskiej wrócili we wtorek do spotkań na żywo, a nie - jak to miało miejsce przez ostatnie tygodnie z powodu epidemii - w formie wideorozmów.

Karol i jego żona Camilla odwiedzili Gloucestershire Royal Hospital w Gloucester w południowo-zachodniej Anglii, gdzie spotkali się z około 20 pracownikami, od lekarzy po wolontariuszy i pracowników socjalnych. W szpitalu tym leczono ok. 650 pacjentów chorych na Covid-19, z czego 162 zmarło. Książę Karol sam zakaził się w marcu koronawirusem, ale nie wymagał leczenia szpitalnego.

Książę William odwiedził natomiast stację pogotowia ratunkowego w King\'s Lynn, która jest częścią służb ratunkowych zapewniających pomoc 6,2 mln mieszkańców regionu Wschodnia Anglii. William, były pilot wojskowego ratownictwa medycznego, który wraz z żoną Kate prowadzi kampanię na rzecz podniesienia świadomości kwestii zdrowia psychicznego, rozmawiał z pracownikami na temat wpływu epidemii koronawirusa na samopoczucie psychiczne członków służb ratunkowych.

Przy wjeździe do części krajów UE, w tym do Hiszpanii, wciąż obowiązuje kwarantanna lub granice są zamknięte; w większości krajów UE jednak granice są już otwarte, a kwarantanna nie obowiązuje - wynika z informacji MSZ aktualnych na 16 czerwca, opublikowanych we wtorek.

MSZ zamieścił we wpisie na profilu na Twitterze "Polak za granicą" mapę Europy z podziałem państw na te, w których granice są otwarte i nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna po wjeździe, te, w których obowiązuje kwarantanna lub granice są zamknięte, oraz takie, które dopuszczają wjazd warunkowo. Wszelkie zamieszczone dane odzwierciedlają stan na 16 czerwca.

Dodatkowe informacje resort publikuje również na swojej stronie internetowej w zakładce "informacje dla podróżujących".

Portugalski resort zdrowia podał we wtorek, że w ciągu ostatnich 24 godzin bilans epidemii powiększył się o dwie ofiary i 300 nowych zakażeń. Koronawirusem zakaziło się tam w sumie 37 336 osób, spośród których 1 552 zmarło.

Chociaż w dalszym ciągu najwięcej ognisk epidemii zlokalizowanych jest w aglomeracji Lizbony, to we wtorek po południu władze medyczne potwierdziły 16 nowych infekcji zdiagnozowanych u uczestników nielegalnej imprezy w Lagos, w turystycznym regionie Algarve na południu kraju.

25 turystów z Niemiec i Szwajcarii, którzy przylecieli na Baleary bez odpowiedniego zezwolenia, zostało we wtorek odesłanych do swoich krajów - przekazały we wtorek hiszpańskie władze.

Służby epidemiologiczne Hiszpanii poinformowały we wtorek, że 10 obywateli Niemiec oraz 15 obywateli Szwajcarii, którzy przylecieli w poniedziałek na Majorkę w ramach testowego projektu turystycznego, nie zostało wcześniej upoważnionych do wzięcia w nim udziału. Turyści zostali odesłani z powrotem do swoich krajów.

Projekt tzw. korytarza turystycznego łączącego Baleary z Niemcami ruszył w poniedziałek i ma umożliwić jeszcze w czerwcu wypoczynek 10 tys. urlopowiczów, którzy do Hiszpanii przybędą lotami czarterowymi. Aby spędzić wakacje na archipelagu, turyści muszą się jednak wcześniej znaleźć na liście osób upoważnionych do wzięcia udziału w programie.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii we wtorkowym komunikacie poinformowało, że od dziesięciu dni liczba zgonów na Covid-19 pozostaje niezmienna i wynosi 27 136. Dodało, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono 219 nowych infekcji, a od początku epidemii odnotowano ich łącznie 244 328.

Fot. PAP/EPA/CATI CLADERA

Trzech pracowników z jednego z przedszkoli w Wilanowie jest zakażonych koronawirusem - przekazała we wtorek rzeczniczka stołecznego magistratu Karolina Gałecka. Placówka została zamknięta.

- Pierwszy potwierdzony pozytywny wynik na COVID-19 był u woźnego, który pracuje w przedszkolu - poinformowała rzeczniczka. Dyrekcja przedszkola w związku z tym zdecydowała, że przetestuje cały ośmioosobowy zespół pracowników. Okazało się, że kolejne dwie osoby są również zakażone.

Placówka jest obecnie zamknięta. Jak powiedziała Gałecka, dyrekcja przedszkola czeka teraz na wytyczne Inspekcji Sanitarnej dotyczące m.in. tego, które osoby mają zostać poddane kwarantannie i do kiedy placówka ma pozostać zamknięta. 

Sześć kolejnych osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby na Białorusi; potwierdzono 689 nowych infekcji - wynika z komunikatu białoruskiego ministerstwa zdrowia, opublikowanego we wtorek.

Ogółem na Białorusi infekcję potwierdzono dotąd u 55369 osób - podał resort zdrowia. Wynika z tego, że przyrost dobowy wyniósł 689 przypadków i jest niższy niż w ostatnich dniach (707, 732, 721, 704).

Zmarło w ciągu doby - sześć, a od początku epidemii - 318 osób. Wyzdrowiało już ponad 31 tys. pacjentów (853 w ciągu doby). Przeprowadzono 760,5 tys. testów (10 632 z poniedziałku na wtorek).

Przedstawiciele białoruskiego ministerstwa zdrowia mówili w ostatnich dniach, że sytuacja z koronawirusem stabilizuje się, a nowych infekcji przybywa wolniej. Minister zdrowia nie wyklucza jednak wystąpienia drugiej fali epidemii i kilka dni temu zapewniał, że białoruski system zdrowia przygotowuje się na taki scenariusz.

Z kolei epidemiolog Iryna Hlinska mówiła portalowi TUT.by, że nie należy oczekiwać zmniejszenia liczby infekcji w związku z ociepleniem. Przeciwnie, lekarze rekomendują, by nie rezygnować z profilaktyki koronawirusa - noszenia maseczek i zachowywania bezpiecznego dystansu.

Przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Białorusi Batyr Bierdykłyczew mówił natomiast, że kraj znajduje się w stadium lokalnego rozprzestrzeniania się choroby. Podkreślał, że sytuacja jest ciągle poważna. Resort zdrowia nie podaje informacji na temat regionalnego rozkładu zachorowań oraz liczby ciężko chorych pacjentów.

34 osoby zakażone koronawirusem zmarły ostatniej doby we Włoszech. Wykryto 210 kolejnych zakażeń, czyli mniej niż ostatnio. Obrona Cywilna podała we wtorek, że liczba zgonów od początku epidemii w lutym wzrosła do 34 405.

Obecnie zakażonych koronawirusem jest 24,5 tys. osób, ich liczba spadła od poniedziałku o ponad 1 300. 86 proc. chorych przebywa w domu. Dotąd potwierdzono 237,5 tys. przypadków zakażeń w kraju. Wyleczonych jest już 178 tys. osób. W ciągu jednego dnia przybyło ich 1,5 tys. Obrona Cywilna podkreśliła, że na oddziałach intensywnej terapii przebywa mniej niż 200 najciężej chorych na Covid-19.

Z danych ogłoszonych we wtorek przez krajowy Instytut Zdrowia wynika, że prawie połowę wszystkich zgonów podczas epidemii - czyli ponad 16 tys. - zanotowano w Lombardii. Na drugi najbardziej dotknięty przez epidemię region, czyli Emilię-Romanię, przypada jedna czwarta zgonów. Na dalszych miejscach pod względem liczby zmarłych są Piemont, Wenecja Euganejska, Liguria i Toskania. Tylko w czterech regionach zarejestrowano po mniej niż sto zgonów: to Kalabria, Umbria, Basilicata i Molise.

Średnia wieku zmarłych we Włoszech na Covid-19 to 80 lat. Kobiety stanowią 41 proc. zmarłych. Obliczono też, że od pojawienia się symptomów zakażenia do śmierci mijało średnio 11 dni.

Bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 w Szwecji wzrósł w ciągu doby o 48, do 4939, a liczba potwierdzonych przypadków zwiększyła się o 940, do 53 323. Według epidemiologów znaczny wzrost wykrywanych zakażeń wiąże się z większą liczbą wykonywanych testów.

- Wykryliśmy więcej przypadków koronawirusa, gdyż jesteśmy w okresie, w którym zwiększyliśmy testowanie. Zdecydowana większość zakażonych osób ma łagodne objawy, liczba poważnie chorych nieznacznie spada - oświadczył we wtorek główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell.

W ocenie twórcy szwedzkiej strategii walki z koronawirusem międzynarodowe media niesłusznie ogłosiły, że w Szwecji następuje nowy szczyt zachorowań. - Nic na to nie wskazuje. Spada liczba ofiar śmiertelnych, dzienny bilans zgonów to 38 osób - tłumaczył Tegnell. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 244 pacjentów z Covid-19. W najbardziej krytycznych dniach było ich ponad 500.

W ostatnich dniach władze wielu szwedzkich regionów ogłosiły, że będą testować wszystkie zgłaszające się osoby, a nie - jak wcześniej - tylko mające poważne objawy lub pracowników służby zdrowia czy innych ważnych społecznie zawodów.

W poniedziałek w najbardziej dotkniętym epidemią Sztokholmie, w pierwszym dniu obowiązywania nowych zasad, do wykonania darmowego testu zgłosiło się aż 30 tys. osób. (25 tys. na badanie przeciwciał, 5 tys. na Covid-19). Internetowa aplikacja oraz strona internetowa z powodu przeciążenia przestały działać. Zestaw do wykonania testów rozwożony jest taksówkami do miejsca zamieszkania.

Fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Ze względu na wykrycie koronawirusa u jednej z nauczycielek w szkole w Gielniowie (Mazowieckie), w poniedziałek w tej placówce nie odbył się egzamin dla ósmoklasistów. Egzaminów nie będzie także we wtorek i środę. Dzieci będą do nich przystępować w lipcu.

Czytaj więcej: Ósmoklasiści z Gielniowa nie przystąpili do egzaminu. U nauczycielki wykryto zakażenie

Od wtorku szpitale w Wielkiej Brytanii zaczną stosować deksametazon w leczeniu ciężko chorych pacjentów z Covid-19 - powiedział minister zdrowia Matt Hancock. To efekt przełomowych badań, które udowodniły skuteczność leku - pierwszego potwierdzonego leku na koronawirusa.

- Jest niedrogi, dostępny na półkach i może od razu być używany do ratowania życia pacjentów na całym świecie - stwierdził jeden z autorów badania Peter Horby. Jego zdaniem badanie jest "wielkim przełomem".

Czytaj więcej: Nowy lek na Covid-19 stosowany w brytyjskich szpitalach. "Wielki przełom"

O 233 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w tym kraju wynosi 41 969 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

233 nowe zgony to ponad trzy razy więcej niż w bilansach z dwóch poprzednich dni łącznie. Ale w bilansach podawanych we wtorki od kilku tygodni mają miejsce duże wzrosty, co wynika z uzupełniania nieuwzględnionych wcześniej zgonów, które miały miejsce w trakcie weekendu.

65 proc. włoskich dzieci w wieku do 6 lat miało zaburzenia zachowania w wyniku długiego przymusowego zamknięcia w domach z powodu pandemii - to wyniki badań przeprowadzonych w Genui. W przypadku dzieci powyżej 6 lat odsetek ten wzrasta do 71 procent.

Czytaj więcej: 70 proc. dzieci ma zaburzenia po kwarantannie. "Musimy odbudować życie najmłodszych"

Szpital miejski w Olsztynie do odwołania wstrzymał przyjęcia  nowych pacjentów, po tym, jak u pielęgniarki oddziału ortopedycznego wykryto koronawirusa. Pielęgniarka jest hospitalizowana na oddziale zakaźnym w Ostródzie.

- Z każdym będziemy się kontaktować indywidualnie w sprawie zaplanowanych zabiegów, prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość - przekazała rzecznik prasowa szpitala Daria Rodziewicz.

We wtorek warmińsko-mazurski sanepid poinformował o 6 nowych zakażeniach koronawirusem w regionie - to najwięcej od wielu dni.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek przeznaczenie 200 mln euro na badania nad szczepionką na Covid-19. Zapowiedzial też wsparcie koncernu Sanofi, który wyda 610 mln euro na inwestycje związane z szczepionką, i podkreślił konieczność niezależności technologicznej.

Macron złożył we wtorek wizytę do należącego do koncernu farmaceutycznego Sanofi centrum produkcji szczepionek w Marcy-l'Etoile w pobliży Lyonu, gdzie trwają prace nad dwoma projektami szczepionki na koronawirusa.

Fot. PAP/EPA/Laurent Cipriani / POOL

Od początku epidemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii zmarło ok. 64,5 tys. osób więcej niż wynosi średnia dla tego okresu z ostatnich pięciu lat, z czego Covid-19 był przyczyną ok. 52 tys. z tych zgonów - wynika z opublikowanych we wtorek danych urzędu statystycznego ONS.

Jak podał ONS, od początku roku do 5 czerwca włącznie w Anglii i Walii zarejestrowano prawie 307 tys. zgonów, co jest wzrostem o ponad 53,8 tys. w stosunku do średniej dla tego samego okresu roku z lat 2015-2019. Przy czym w ciągu pierwszych 12 tygodni roku, przed pierwszym zgonem z powodu Covid-19, liczba zgonów była o ponad 4 800 niższa od pięcioletniej średniej, a od 13. do 23. tygodnia roku, czyli do 5 czerwca włącznie - była o prawie 58,7 tys. wyższa od średniej.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Ministrowie obrony państw NATO przyjmą w tym tygodniu plan operacyjny, by przygotować się na ewentualną druga falę pandemii koronawirusa - poinformował we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

- NATO przygotowuje się na wypadek przyszłych kryzysów zdrowotnych. Oczekuję, że ministrowie zgodzą się co do trzech rzeczy: nowego planu operacyjnego, by być gotowym na możliwą drugą falę Covid-19, utworzenia zapasów sprzętu medycznego, by dostarczać natychmiastowe wsparcie krajom Sojuszu i państwom partnerskim oraz ustanowienia funduszu na finansowanie krytycznych dostaw medycznych - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

Specyficzna mutacja zwiększająca na powierzchni koronawirusa SARS-CoV-2 liczbę jego wypustek może powodować, że łatwiej wnika on do atakowanych komórek i jest bardziej zaraźliwy - wykazały badania specjalistów amerykańskich.

Według Reutersa badacze Scripps Research w Nowym Jorku twierdzą, że mutacja o symbolu D614G może tłumaczyć, dlaczego w niektórych regionach, np. w Włoszech i Hiszpanii, koronawirus bardziej się rozprzestrzenił powodując większe obciążenie dla opieki medycznej. Nie ma jednak dowodów, że mutacja ta powoduje cięższy przebieg choroby COVID-19 i większą śmiertelność.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji stwierdzono 1106 nowych infekcji koronawirusem, łącznie odnotowano ich w tym kraju ponad 40 tys. Podobną liczbę zakażeń wykryto w Singapurze, który przygotowuje się do odchodzenia od ograniczeń. Władze Filipin przedłużają kwarantannę.

PAP/EPA/Hotli Simanjuntak

Władze Nowej Zelandii potwierdziły we wtorek dwa nowe przypadki koronawirusa u kobiet, które niedawno przyjechały z Wielkiej Brytanii. Od 24 dni w Nowej Zelandii nie wykrywano żadnej infekcji tym patogenem.

Na Litwie od środy przestaje obowiązywać kwarantanna związana z epidemią koronawirusa. Noszenie maseczek przestaje być obowiązkowe, w mocy pozostaje wymóg zachowywania bezpiecznego dystansu w przestrzeniach zamkniętych i ograniczenia dotyczące imprez masowych.

Liczba działalności gospodarczych jest obecnie o ponad 14,6 tys. większa niż przed pandemią Covid-19 - poinformowała we wtorek podczas debaty na temat efektów Tarczy Antykryzysowej wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Od marca, kiedy w Portugalii pojawiła się epidemia koronawirusa, do końca kwietnia zlikwidowano w tym kraju prawie 50 tys. miejsc pracy. Blisko 90 proc. tych etatów zajmowały kobiety - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Krajowy Urząd Statystyczny w Lizbonie (INE).

W czasie zatrzymania gospodarki z powodu epidemii koronawirusa pracę w Wielkiej Brytanii straciło 612 tys. osób, choć w maju proces likwidacji miejsc pracy znacznie zwolnił w porównaniu z kwietniem - podał we wtorek brytyjski urząd statystyczny ONS.

Rząd Niemiec liczy na szerokie dobrowolne korzystanie przez społeczeństwo z udostępnionej we wtorek aplikacji mobilnej, która ostrzega o przebywaniu w pobliżu osoby zakażonej koronawirusem - oświadczył we wtorek w Berlinie szef urzędu kanclerskiego Helge Braun.

PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

Parlament Węgier przyjął we wtorek ustawę o zniesieniu stanu zagrożenia, wprowadzonego w kraju w związku z pandemią koronawirusa. Stan ten zostanie zniesiony przez rząd.

Ponad 97,5 proc. zakażonych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przechodzi chorobę bezobjawowo; hospitalizacji wymaga jedynie 1,65 proc. wszystkich osób zarażonych - wynika z danych największej górniczej spółki.

Obecność koronawirusa u 13 uczestników wesela w Kotfinie (woj. mazowieckie) stwierdziła do tej pory Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opocznie. Po tym jak na COVID-19 rozchorował się jeden z weselników, przebadano większość ze 130 gości weselnych.

Ponad 200 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników dwóch spółek węglowych. Łącznie od początku epidemii zaraziło się ponad 5,9 tys. pracowników kopalń, z których ponad 2,1 tys. wyzdrowiało. Najwięcej zakażonych przybyło w kopalniach Jastrzębie-Bzie i Budryk.

193 pacjentów z Covid-19 zmarło w Rosji w ciągu ostatniej doby - podał we wtorek sztab operacyjny. Dzień wcześniej informowano o śmierci 143 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi teraz w Rosji 7248. Liczba zakażeń wzrosła o 8248, do 545 458.

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, u której zdiagnozowano Covid-19, trafiła do szpitala w Kijowie - poinformowało we wtorek biuro prezydenta tego kraju. Zapewniono, że jej stan jest stabilny.

Czytaj więcej tutaj.

Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może nie dawać objawów nawet w 45 proc. przypadków - wskazuje najnowsza analiza, którą publikuje pismo "Annals of Internal Medicine". Odgrywa to ważną rolę w ciągłym szerzeniu się infekcji i utrudnia walkę z pandemią.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 666 przypadków zakażenia koronawirusem, 11 chorych zmarło, a 275 wyzdrowiało - poinformował we wtorek resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 32 476, zgonów do 912, a wyleczonych do 14 528.

Rząd nie ma planów przywrócenia obostrzeń w związku z epidemią, kluczem jest zapewnienie opieki zarażonym - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że nie ma w tej chwili jeszcze rekomendacji MZ do PKW ws. głosowania wyłącznie korespondencyjnego w niektórych częściach Polski.

Czterech pracowników kopalni i jeden w elektrowni w Bełchatowie są zakażeni koronawirusem - podały władze spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. W Łodzi z powodu zakażeń koronawirusem komendant miejski policji zamknął jeden komisariat.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech potwierdzono 378 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a dziewięć zakażonych osób zmarło - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

We Włoszech trwa dyskusja na temat sposobu organizacji przełożonych na jesień z powodu epidemii wyborów samorządowych i referendum w sprawie zmniejszenia liczby parlamentarzystów. Pojawił się postulat, by nie urządzać lokali wyborczych w szkołach.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii potwierdzono 20 653 przypadki nowych zakażeń i 627 śmierci wywołanych Covid-19 - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju. Eksperci wskazują na gwałtowny wzrost tempa przyrostu zakażeń w całej Ameryce Łacińskiej.

Pandemia zmobilizowała przedsiębiorców do szybszego odzyskiwania należności od kontrahentów - średni okres przeterminowania faktur przekazywanych do odzyskania skrócił się ze 181 dni w lutym do 165 w maju - wskazali eksperci związani z Krajowym Rejestrem Długów.

Jak podkreślono we wtorkowym komunikacie Krajowego Rejestru Długów (KRD), początkowo epidemia przyspieszyła działania windykacyjne przedsiębiorców - wizja pustego konta, braku zleceń i redukcji zatrudnienia sprawiła, że nie czekali oni z przekazywaniem długów do windykacji. "Wcześniej w sektorze MŚP powszechną praktyką było zwlekanie, aż kontrahent sam zapłaci – nawet 4-5 miesięcy bez upominania się o pieniądze" - czytamy.

fot. piqsels

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) cofnęła w poniedziałek zezwolenie na stosowanie hydroksychlorochiny w leczeniu ciężkich przypadków Covid-19. Wielkim zwolennikiem używania tego lekarstwa w terapii jest prezydent USA Donald Trump.

FDA stwierdziła, że w oparciu o nowe dowody nie można dłużej utrzymywać, iż doustne preparaty hydroksychlorochiny i pokrewnego leku chlorochiny mogą być skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego, wywołanych przez wirus SARS-CoV-2.

fot. piqsels

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio odwołał w poniedziałek z powodu niedyspozycji zdrowotnej zaplanowaną na ten dzień konferencję prasową. Zrezygnował też z zapowiedzianego wcześniej udziału w programach telewizyjnych.

Konferencje prasowe burmistrza, podczas których przekazuje nowojorczykom codziennie informacje na temat Covid-19, są organizowane od pierwszych dni po wybuchu epidemii przed trzema miesiącami.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie