Nowy lek na Covid-19 od wtorku w brytyjskich szpitalach. "Wielki przełom"

Świat
Nowy lek na Covid-19 od wtorku w brytyjskich szpitalach. "Wielki przełom"
PAP/EPA/FAROOQ KHAN
"Jest niedrogi, dostępny na półkach i może od razu być używany do ratowania życia pacjentów na całym świecie" - stwierdził jeden z autorów badania

Od wtorku szpitale w Wielkiej Brytanii zaczną stosować deksametazon w leczeniu ciężko chorych pacjentów z Covid-19 - powiedział minister zdrowia Matt Hancock. To efekt przełomowych badań, które udowodniły skuteczność leku - pierwszego potwierdzonego leku na koronawirusa.

- Pracujemy z Narodową Służbą Zdrowia, aby włączyć deksametazon do standardowej terapii przeciwko Covid-19 już od dzisiejszego popołudnia - stwierdził Hancock, dodając, że Wielka Brytania ma obecnie dostęp do 200 tys. dawek leku.

 

Deksametazon - niedrogi przeciwzapalny lek steroidowy stosowany m.in. w leczeniu reumatyzmu, alergii i chorób skóry - został we wtorek ogłoszony pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw Covid-19 została potwierdzona klinicznie.

 

Brytyjski minister cytuje polskiego lekarza: "Prawdziwy przełom"

 

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock podał dalej na Twitterze wpis prof. medycyny Karola Sikory, onkologa, byłego dyrektora programu zwalczania raka Światowej Organizacji Zdrowia, który nazwał odkrycie "prawdziwym przełomem".

 

"To fantastyczna wiadomość" - napisał prof. Karol Sikora. "Ten lek jest w stanie ocalić wiele istnień ludzkich na całym świecie" - dodał onkolog.

 

 

 

"Jasne i znaczące efekty" w zapobieganiu śmierci

 

Jak oznajmili we wtorek autorzy badania RECOVERY na Uniwersytecie Oksfordzkim, terapia deksametazonem wykazała "jasne i znaczące efekty" w zapobieganiu śmierci pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu.

 

ZOBACZ: Poważne uszkodzenia mózgu u chorych na COVID-19. Naukowcy opisali trzy stadia

 

- Jest niedrogi, dostępny na półkach i może od razu być używany do ratowania życia pacjentów na całym świecie - stwierdził jeden z autorów badania Peter Horby.

 

Jego zdaniem badanie jest "wielkim przełomem". Testy leku przeprowadzono na dużą skalę, a wyniki zostały uznane za miarodajne.

 

"Najważniejszy wynik badań ws. koronawirusa"

 

Główny doradca medyczny brytyjskiego rządu Chris Whitty stwierdził zaś na Twitterze, że jest to "jak dotąd najważniejszy wynik badań klinicznych ws. Covid-19".

 

W ramach randomizowania badania na dużą skalę 2104 pacjentów otrzymało lek, zaś 4321 standardową opiekę. Po 28 dniach liczba zgonów wśród pacjentów otrzymujących leki była o 35 proc. niższa wśród osób wymagających respiratora oraz o 20 proc. niższa wśród pacjentów wymagających podania tlenu. Lek nie wykazał skuteczności u lżej chorych osób.

bia/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie