Ponad 30 tys. zakażeń w Polsce. Kolejne ofiary koronawirusa

Polska
Ponad 30 tys. zakażeń w Polsce. Kolejne ofiary koronawirusa
PAP/EPA/STR
Liczba chorych na koronawirusa w Polsce przekroczyła 30 tys.

W Polsce jest 407 nowych i potwierdzonych zarażeń koronawirusem - podało we wtorek przed południem Ministerstwo Zdrowia. Liczba chorych wzrosła do 30 tys. 195. Zmarło 16 osób, a łączny bilans ofiar wynosi obecnie 1272. Z Covid-19 dotychczas wyzdrowiało 14 654 pacjentów.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: śląskiego (216), łódzkiego (62), mazowieckiego (36), podkarpackiego (13), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (9), opolskiego (8), wielkopolskiego (8), podlaskiego (7), warmińsko-mazurskiego (6), zachodniopomorskiego (5), pomorskiego (2) i kujawsko-pomorskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Bolesławiec, 83-K Wrocław, 65-M Domaszków, 68-M, 74-M Tychy, 82-K Racibórz, 84-K, 67-M Warszawa, 62-M Radom, 69-M, 79-M, 84-K, 57-K, 83-K, 83-K Zgierz, 76-M Poznań" - poinformowało ministerstwo zdrowia. Większość osób miała choroby współistniejące.

 

 

Z powodu COVID-19 w szpitalach zajętych jest 1806 łóżek, a z respiratorów korzysta 80 osób. Dotychczas wyzdrowiało 14 654 pacjentów.

 

 

Kwarantanną objętych jest 95 tys. 641 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 17 261.

 

Obostrzenia mogą zostać przywrócone

 

- Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się - ostrzegł we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Bać powinniśmy się cały czas - powiedział w Polsat News szef resortu.

 

ZOBACZ: Szumowski odpowiada Edycie Górniak i zwolennikom teorii spiskowych

 

Dodał, że "jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, to wracalibyśmy do pewnych typów obostrzeń", np. obowiązkowego noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. - "Lockdownu" ("zamknięcia" gospodarki i życia społecznego - red.) całkowitego, takiego jak na początku epidemii, nie da się znowu zrobić - uznał, zaznaczając, że można znowu zamknąć niektóre uwolnione obszary gospodarki, jeżeli sytuacja będzie się pogarszać.

 

ZOBACZ: 6,5 mln zakażonych na całym świecie. Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Światowa epidemia wyszła z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany w marcu, wtedy także rząd wprowadził radykalne obostrzenia, m.in. zamknięcie większości placówek handlowych i rygorystyczne ograniczenia związane z wychodzeniem z domów. Obecnie większość z nich jest już cofnięta.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie