Szesnastolatka uratowała niemowlę. Nie wahała się ani chwili

Polska
Szesnastolatka uratowała niemowlę. Nie wahała się ani chwili
Polsat News
Nastolatka bez wahania rozpoczęła ratowanie niemowlęcia.

Nastolatka uratowała życie niemowlęciu. Dwumiesięczne dziecko zakrztusiło się. 16-latka z wielkopolskiego Śmigla, zachowała zimną krew i wykorzystała wiedzę zdobytą w czasie szkoleń pożarniczych. Dzięki temu dziewczynka przeżyła.

Wielu dorosłych w takiej sytuacji mogłoby mieć trudności z zachowaniem spokoju. Druhna Zofia Sikora z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Śmiglu stanęła na wysokości zadania.

 

Niemowlę przestało oddychać

 

Zosia wychodziła z domu, kiedy zobaczyła kobietę z niemowlęciem na ręku. Matka prosiła o pomoc, jej córeczka zachłysnęła się i przestała oddychać.

 

- Okazało się , że jej dziecko się zakrztusiło, było sine i miało płytki oddech. Przystąpiłam do pierwszej pomocy, położyłam dziecko na lewej ręce i uderzyłam prawą dłonią kilka razy w plecy. Wymiociny wyleciały, oddech wrócił - powiedziała Zosia Sikora reporterce Polsat News.

 

ZOBACZ: Niemowlę pokonało koronawirusa. Po ponad miesiącu wybudzono je ze śpiączki

 

Później na miejsce przyjechało pogotowie, a historia skończyła się dobrze. Niemowlę kilka dni spędziło w szpitalu na obserwacji.

 

Zosia Sikora od dwóch lat jest członkinią młodzieżowej drużyny strażackiej w OSP Szmigiel.

 

- Zosia od samego początku wykazywała zainteresowanie pożarnictwem. Czynnie bierze udział we wszystkich zajęciach organizowanych przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Myślę, że jeśli dalej z taką pasją i zaangażowaniem będzie realizowała te cele, to świetlana przyszłość przed nią - powiedział Sebastian Tomowiak, zastępca prezesa OSP Śmigiel.

 

Dumni strażacy ochotnicy

 

- Rozpiera nas duma, bo nawet z własnego doświadczenia wiem, że sytuacja, kiedy trzeba pomóc tak małemu dziecku, niemowlęciu, jest nie lada wyczynem. Trzeba wykazać się naprawdę zimną krwią, spokojem - powiedział Tomowiak.

 

Od września Zosia rozpoczyna naukę w zespole szkół ponadpodstawowych w klasie o profilu strażackim.

 

WIDEO: Zobacz rozmowę z nastolatką ze straży pożarnej

 

 

 

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie