Niemowlę pokonało koronawirusa. Po ponad miesiącu wybudzono je ze śpiączki

Świat
Niemowlę pokonało koronawirusa. Po ponad miesiącu wybudzono je ze śpiączki
pixabay/ThorstenF
Chłopiec został wybudzony ze śpiączki po 32 dniach

5-miesięczny Dom z Brazylii spędził w szpitalu 54 dni. Po zakażeniu koronawirusem, jego stan był na tyle poważny, że lekarze zdecydowali się na wprowadzenie go w stan śpiączki i podłączenie do respiratora. Chłopiec nie dał jednak za wygraną i z pomocą lekarzy pokonał Covid-19. Rodzina mówi o cudzie.

Do zakażenia doszło prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia, gdy dzieckiem opiekowali się krewni z innej miejscowości.

 

- Pewnego dnia moja żona zauważyła, że Dom wydaje dziwny odgłos, gdy wydycha powietrze. Zadzwoniliśmy do kilku lekarzy. Jedna z medyczek poleciła nam, by go nagrać. Gdy tylko zobaczyła nagranie kazała nam jechać do szpitala - powiedział CNN tata Doma, Wagner Andrade.

 

ZOBACZ: Najmłodsza włoska pacjentka wyleczona z koronawirusa. Spędziła w szpitalu 3 tygodnie

 

Lekarze z pierwszego szpitala podejrzewali infekcję bakteryjną. Gdy jednak leki nie działały, a stan chłopca pogarszał się, rodzice zdecydowali się na przeniesienia dziecka do innej placówki. Dopiero tam przeprowadzono testy na obecność koronawirusa. Gdy otrzymano wynik pozytywny, zdecydowano się na wprowadzenie dziecka w stan śpiączki farmakologicznej i podłączenie go do respiratora.

 

"Najpierw ulga, potem nieopisane szczęście"

 

Stan chłopca zaczął się poprawiać - stopniowo, ale powoli. Po 32 dniach lekarze zdecydowali się wybudzić dziecko. Niedługo potem, wyleczony chłopiec opuścił szpital.

 

- Najpierw poczułem ulgę, a później nieopisane szczęście. Przez ponad 50 dni marzyliśmy o tym, by wrócił do domu - przekazał Andrade.

 

 

Chłopiec skończy pół roku 14 czerwca, w otoczeniu bliskiej rodziny.

 

Do tej pory w Brazylii potwierdzono 531 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, 211 tys. osób uznano za wyleczone. Zmarło ponad 30 tys. osób.

 

W ciągu zeszłej doby przybyło 14 556 tys. zakażonych, zmarły 732 osoby. Według danych ministerstwa zdrowia, z powodu koronawirusa zmarło co najmniej 25 dzieci poniżej 1. roku życia.

bas/luq/ CNN, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie