Kutno: w Oknie Życia po raz pierwszy znaleziono niemowlę

Polska
Kutno: w Oknie Życia po raz pierwszy znaleziono niemowlę
pasjonistki.pl
W Oknach Życia matki mogą anonimowo pozostawić swoje dzieci bez narażania ich życia i zdrowia oraz bez ponoszenia konsekwencji karnych

W Oknie Życia w Domu Parafialnym prowadzonym przez Siostry Pasjonistki św. Pawła Od Krzyża w Kutnie (woj. łódzkie) pozostawiono w piątek niemowlę. Stało się to pierwszy raz od 10 lat, czyli czasu, gdy w Kutnie powstało takie miejsce. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, które przewiozło dziecko do szpitala.

- Dziecko zostało pozostawione w oknie życia ok. godz. 14:30. Jest to chłopiec. Niezwłocznie po odnalezieniu został przewieziony do szpitala, gdzie przejdzie niezbędne badania - poinformowała sierż. szt. Daria Fraszczyk z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

 

Jedyne w Kutnie Okno Życia w Domu Parafialnym przy ul. Jana Pawła II istnieje od dziesięciu lat i po raz pierwszy znaleziono w nim dziecko.

 

ZOBACZ: Zostawili noworodka w rzeszowskim Oknie Życia. Teraz chcą go odzyskać

 

Dziecko jest zdrowe

 

Zgodnie z obowiązującymi procedurami, policja i prokuratura podjęły czynności, zmierzające do ustalenia tożsamości osoby, która pozostawiła niemowlę.

 

Po przebadaniu dziecka okazało się jednak, że jest ono zdrowe. - Policja nie będzie wszczynać poszukiwań jego matki; dziecko nie było narażone na niebezpieczeństwo - poinformowała sierż. szt. Daria Fraszczyk z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

 

Okno Życia to specjalnie dostosowane miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia oraz bez ponoszenia konsekwencji karnych.

 

Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w Krakowie przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej w marcu 2006 roku. Znajduje się w działającym od 1978 r. Domu Samotnej Matki. W całym kraju działa dziś kilkadziesiąt okien życia.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie