Urodziny Elżbiety II. Miniparada wojskowa na zamku w Windsorze

Świat
Urodziny Elżbiety II. Miniparada wojskowa na zamku w Windsorze
Twitter/ The Royal Family
To pierwszy raz od początku obowiązywania ograniczeń wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii, gdy królowa pokazała się publicznie na żywo

Na dziedzińcu zamku w Windsorze w bardzo ograniczonej formie i z zachowaniem zasad dystansu społecznego celebrowano w sobotę oficjalne urodziny brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Elżbieta II urodziła się w kwietniu 1926 r., ale - tak jak w przypadku jej poprzedników - oficjalne obchody urodzin odbywają się w drugą sobotę czerwca z powodu lepszej pogody. Ich głównym punktem jest Trooping the Colour, uroczysta parada wojskowa w centrum Londynu i przegląd wojska. W paradzie zwykle bierze udział ok. 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków, a śledzą ją tysiące widzów.

 

ZOBACZ: Johnson po raz pierwszy po wyjściu ze szpitala rozmawiał z królową

 

Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne uroczystości zostały odwołane już pod koniec marca. Pałac Buckingham aż do końca nie ujawniał, czy i w jakiej formie odbędą się uroczystości.

 

 

Kameralna ceremonia

 

Ostatecznie niewielka ceremonia odbyła się na zamku w Windsorze, do którego królowa wraz z mężem, księciem Filipem, przeniosła się na czas epidemii. Niewielka grupa Walijskich Gwardzistów przedefilowała - zachowując zgodnie z rządowymi wytycznymi dwumetrowy dystans między sobą - przez dziedziniec zamkowy, zaś orkiestra wojskowa odegrała marsze wojskowe.

 

ZOBACZ: Urodzinowa parada królowej Elżbiety II odwołana z powodu koronawirusa

 

Ceremonię oglądała sama królowa - na dziedzińcu zamkowym nie było żadnego innego członka rodziny królewskiej, nawet księcia Filipa. Zwykle obchody urodzin Elżbiety II są okazją do spotkania całej rodziny królewskiej, która z balkonu Pałacu Buckingham obserwuje przelot samolotów zespołu akrobacyjnego Royal Air Force.

 

 

To pierwszy raz od początku obowiązywania ograniczeń wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii, gdy królowa pokazała się publicznie na żywo. Wprawdzie w tym okresie dwa razy wygłosiła specjalne orędzia telewizyjne do narodu, ale były one nagrane wcześniej.

 

Po raz pierwszy od 1895 r. oficjalne urodziny monarchini odbyły się na zamku w Windsorze, a w nie w Londynie. Poprzedni przypadek, gdy odwołano Trooping the Colour, miał miejsce w 1955 r., trzy lata po objęciu tronu przez Elżbietę II - wówczas powodem był ogólnokrajowy strajk kolejarzy.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie