"Polsce ucieka szansa na stworzenie leku na Covid-19"

Polska
"Polsce ucieka szansa na stworzenie leku na Covid-19"
PAP/EPA/RONALD WITTEK; Zdj. ilustracyjne
Firma z Lublina miała ruszyć z produkcją. Technologia jest, zabrakło dostaw

Właśnie ucieka szansa na stworzenie w Polsce leku, który może uratować życie milionom ludzi – podaje piątkowa "Rzeczpospolita". Firma Biomed Lublin bierze udział w projekcie dot. produkcji leku bazującego na osoczu ozdrowieńców z koronawirusa. Jako jedyna w regionie opatentowała technologię izolowania przeciwciał z osocza ludzkiego. Do rozpoczęcia produkcji zabrakło... dostaw osocza.

Jak wskazał dziennik, na Covid-19 zachorowało już ponad 7 mln osób z 213 krajów. Na całym świecie trwa gorączkowy wyścig badaczy chcących wynaleźć lekarstwo dla chorych. Biorą w nim udział także Polacy.

 

"Sytuacja jest dla wszystkich nowa"

 

"Trzy tygodnie temu ogłoszono uroczyście, że Biomed Lublin będzie brał udział w projekcie dotyczącym produkcji leku bazującego na osoczu ozdrowieńców. Jako jedyny w regionie ma opatentowaną technologię izolowania przeciwciał z osocza ludzkiego. Niestety utknął w blokach startowych – nie z własnej winy. Do tej pory produkcja nie ruszyła, bo do firmy nadal nie dostarczono osocza" - czytamy.

 

ZOBACZ: Wyleczony z koronawirusa minister oddał osocze. "Czas pomóc innym"

 

- Rozumiemy, że sytuacja jest dla wszystkich nowa. Do tej pory nie było procedur poboru osocza ozdrowieńców. Ale dziś trzeba działać w trybie pilnym i nadzwyczajnym – mówi "Rz" Marcin Piróg, prezes Biomedu.

 

"Firma podaje, że zebrano już ponad 400 litrów osocza, ale w większości poddano je tzw. inaktywacji, co wyklucza produkcję leku ze skoncentrowaną dawką immunoglobulin, który mógłby ochronić chorych na Covid-19. W Polsce jest już kilkanaście tysięcy ozdrowieńców, którzy zgłaszają się i oddają osocze. Ale pobór w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa odbywa się według innej procedury niż ta, która jest potrzebna do produkcji skutecznego leku przeciw wirusowi" - czytamy w dzienniku. 

bas/ PAP, "Rzeczpospolita"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie