Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/ANTONIO LACERDA
Protest na plaży Copacabana. Krzyże według demonstrantów symbolizują bezsilność rządu wobec pandemii

W Brazylii w ciągu ostatniej doby odnotowano więcej zgonów na Covid-19 niż w Stanach Zjednoczonych. Z danych z Nowego Jorku wynika, że do pracy po wznowieniu działalności gospodarczej, wróciła mniej niż połowa z przewidywanych 400 tys. pracowników. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że województwo śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmie go przywrócenie 15 czerwca normalnego ruchu granicznego. Czeskie urzędy będą wymagać testów na Covid-19.

Polska, z wyjątkiem Śląska, znalazła się w grupie "państw zielonych", do których od poniedziałku Czesi będą mogli pojechać bez żadnych ograniczeń, a przy powrocie nie będą wymagane testy ani kwarantanna. Województwo śląskie uznano za obszar o najwyższym stopniu ryzyka i na interaktywnej mapie publikowanej przez resorty zdrowia oraz spraw zagranicznych oznaczono je kolorem czerwonym.

Konsul RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz powiedziała, że została oficjalnie poinformowana przez stronę czeską o zasadach panujących wzdłuż całego odcinka granicy obejmującej kraj (województwo) morawsko-śląski. - Poinformowano mnie, że utrzymany zostaje obowiązujący dotąd reżim graniczny, pozostają kontrole graniczne, a pracownicy transgraniczni muszą przedkładać zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na Covid-19 - wyjaśniła.

Tym samym granica nie zostanie otwarta dla ruchu turystycznego oraz tranzytu obywateli polskich, którzy ze Śląska jechaliby np. do Austrii. Będą musieli przekroczyć czesko-polską granicę w innym miejscu.

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Turcji wzrosła w ciągu ostatniej doby o 1 195, po raz pierwszy od 29 maja przekraczając tysiąc - podało w piątek ministerstwo zdrowia. 1 czerwca Turcja zniosła większość ograniczeń związanych z pandemią. Łącznie w kraju doszło do zainfekowania 175 218 osób.

Minister zdrowia Fahrettin Koca powiedział, że po raz pierwszy od prawie dwóch tygodni liczba nowych przypadków zarejestrowana jednego dnia przekroczyła tysiąc, wcześniej oscylowała około 800 i 900. W ciągu ostatniej doby zmarło 15 osób, najmniej w skali jednego dnia w ciągu ponad dwóch miesięcy - podał minister. Od początku pandemii zmarło w Turcji na koronawirusa 4 778 osób.

1 czerwca w Turcji otwarte zostały m.in. restauracje, biblioteki i żłobki. Zniesiony został także obowiązujący przez dwa miesiące zakaz przemieszczenia się między największymi miastami. W maju otwarte zostały centra handlowe i salony fryzjerskie. Minister Koca powiedział, że "fałszywy optymizm" pozwala wirusowi ponownie się rozprzestrzeniać. Zachęcał społeczeństwo do noszenia masek i do przestrzegania rad dotyczących zachowania dystansu i higieny. 

We Francji odnotowano w ciągu ostatniej doby 28 zgonów związanych z Covid-19 w szpitalach, przez co łączna liczba ofiar śmiertelnych od wybuchu epidemii wynosi 29 374 - wynika z danych opublikowanych w piątek przez dyrekcję generalną ds. zdrowia (DGS).

- Stopniowe i ostrożne znoszenie kwarantanny skutkuje korzystnym rozwojem sytuacji epidemiologicznej na terytorium kraju - podkreśla ministerstwo zdrowia Francji.

Piątek to trzeci dzień z rzędu, w którym stwierdzono poniżej 30 zgonów. W czwartek odnotowano 27, a w środę 23 ofiary śmiertelne Covid-19. Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów w szpitalach zmniejszyła się o 341 do 11 124, a na oddziałach intensywnej terapii spadła o 24 - do 879.

Od wybuchu epidemii Covid-19 hospitalizowano we Francji ogółem 103 177 osób, w tym 18 185 było na intensywnej terapii; 72 572 osoby zostały wyleczone i wróciły do domu.

Od poniedziałku przywrócony zostanie swobodny ruch osobowy między Finlandią a krajami bałtyckimi, a także z Norwegią, Islandią oraz Danią. Największe restrykcje utrzymane będą na granicach ze Szwecją i Rosją – wynika z przyjętej w piątek decyzji rady ministrów.

Normalny ruch na fińskich granicach, w portach lotniczych oraz promowych przywrócony zostanie dla podróżujących z Estonii, Łotwy i Litwy oraz trzech krajów nordyckich - Danii, Islandii i Norwegii. Przyjezdni z tych państw nie będą podlegać kontroli ani też przechodzić dwutygodniowej kwarantanny. Ta zalecana będzie dla wszystkich przybywających do Finlandii z innych krajów.

Piątkowa decyzja fińskiego rządu jest częścią realizowanej przez władze tego kraju tzw. strategii hybrydowej mającej na celu stopniowe z punktu widzenia społecznego i gospodarczego znoszenie ograniczeń i monitorowanie sytuacji z koronawirusem. "Ruch pasażerski oraz transport będą ułatwiane w pierwszej kolejności między krajami o podobnej sytuacji epidemicznej" - podkreślono w decyzji.

W Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano 270 nowych infekcji. Oznacza to, że liczba dotychczas potwierdzonych zakażeń koronawirusem wynosi już 36 180.

Podczas piątkowej konferencji w Lizbonie Graca Freitas z ministerstwa zdrowia ogłosiła, że w ciągu ostatniej doby w Portugalii zmarła tylko jedna osoba chora na Covid-19. Przypomniała, że to najniższa dobowa liczba zgonów od wybuchu w marcu epidemii w tym kraju.

- W ciągu ostatnich 24 godzin zanotowaliśmy zgon pacjenta w północnej części kraju, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 1 505 - poinformowała przedstawicielka ministerstwa zdrowia Portugalii.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii ogłosiło, że w dalszym ciągu utrzymuje się liczba 27 136 ofiar śmiertelnych zakażenia koronawirusem, a od niedzieli nie nastąpił w kraju żaden zgon wśród zainfekowanych pacjentów.

Po raz kolejny dobowy bilans zgonów podany przez resort zdrowia Hiszpanii jest rozbieżny ze statystykami regionalnych władz sanitarnych. W piątek bowiem służby medyczne Katalonii ogłosiły, że podczas ostatniej doby zanotowano pięć zgonów wśród pacjentów chorych na Covid-19.

Z szacunków resortu zdrowia Hiszpanii wynika, że między czwartkiem a piątkiem liczba zanotowanych przypadków zakażeń zwiększyła się o 502 do poziomu 243 209.

Dwie osoby pracujące w salonie fryzjerskim w Springfield w stanie Missouri w USA, które były zakażone koronawirusem i miały objawy choroby, obsłużyły w ciągu ośmiu dni w maju 140 klientów. Nie stwierdzono nowych zakażeń SARS-CoV-2 powiązanych z wizytą w tym salonie. O sprawie poinformował w czwartek CNN.

Fryzjerzy i ich klienci mieli zasłonięte twarze, a salon wprowadził inne środki ostrożności, takie jak zachowywanie odpowiednich odległości między klientami. Spośród 140 klientów i siedmiu współpracowników, 46 osób wykonało testy na obecność koronawirusa. Dały one wynik negatywny.

Wszystkie pozostałe osoby zostały poddane kwarantannie na czas inkubacji koronawirusa. Minął on bez wystąpienia żadnych nowych przypadków Covid-19 powiązanych z salonem - poinformowały władze medyczne hrabstwa Springfield-Greene. Podczas kwarantanny ci, którzy nie zostali poddani testowi, dwa razy dziennie przez telefon informowali, czy mają objawy związane z koronawirusem.

- To ekscytujące wieści o tym, jak ważne jest noszenie maseczki w zapobieganiu Covid-19 - powiedział Clay Goddard, dyrektor ds. zdrowia w hrabstwie. Dodał, że władze medyczne dokładniej przyglądają się sprawie.

56 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - poinformowano w piątek w komunikacie Obrony Cywilnej. Tym samym łączny bilans zmarłych wzrósł do 34 223. Stwierdzono 393 nowe zakażenia, z czego 69 proc. w Lombardii.

Według danych OC we Włoszech jest obecnie 28,8 tys. osób zakażonych. Ich liczba zmniejszyła się w ciągu jednego dnia o 1 640. Potwierdzono dotąd w kraju ponad 236 tys. przypadków infekcji. Z tej liczby wyleczonych jest już 173 tys. osób. Przybyło ich około 1 750.

Rośnie ognisko zakażeń w ośrodku opieki medycznej i rehabilitacji San Raffaele Pisana w Rzymie, gdzie liczba infekcji wzrosła od czwartku o 22, do 99. Pięciu pacjentów tej placówki zmarło.

W Lombardii zmarło następnych 31 osób i wykryto ponad 270 nowych zakażeń. Dane z tego regionu utrzymują się na stałym poziomie. Żadnego nowego zgonu na Covid-19 nie stwierdzono kolejny dzień między innymi w Piemoncie, gdzie wcześniej zmarło prawie 4 tys. osób i zachorowało 30 tys.

Rząd Hiszpanii zniesie od 22 czerwca wszystkie obowiązujące w tym kraju od połowy marca ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli w przestrzeni publicznej, które zostały wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa - ogłosił w piątek gabinet Pedra Sancheza.

Szef MON Mariusz Błaszczak uchylił w piątek decyzję o użyciu oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych RP do pomocy Straży Granicznej. Żołnierze współpracowali ze strażnikami w ramach działań zwalczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, po tymczasowym przywróceniu kontroli granicznych.

W piątek minister Mariusz Błaszczak uchylił decyzję z 14 marca br. w sprawie użycia oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych RP do pomocy oddziałom Straży Granicznej. Decyzja wchodzi w życie w sobotę.

Wojsko współpracowało ze strażnikami od połowy marca. Z powodu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej oraz ograniczenia ruchu granicznego z związku z pandemią koronawirusa, szef MON polecił wydzielić do pomocy Straży Granicznej pododdziały wojska. Zadaniem żołnierzy było wspieranie ochrony granic.

W środę premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że od 13 czerwca granice Polski z państwami UE zostaną otwarte, zaś od 16 czerwca możliwe też będą loty międzynarodowe.

Do 11 wzrosła liczba pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) zakażonych koronawirusem. To pracownicy pionu technicznego, żadna z tych osób nie miała kontaktu ze zwiedzającymi - przekazała w piątek rzeczniczka placówki Katarzyna Bik.

U 49 osób testy dały wynik ujemny. Wzrosła liczba osób odsuniętych od pracy oraz przebywających na kwarantannie sanepidowskiej - to obecnie 52 pracowników muzeum.

Gmach Główny MNK jest zamknięty do odwołania. Dyrekcja zdecydowała o przesunięciu zaplanowanego na sobotę pokazu nowych nabytków w Domu Józefa Mehoffera i o bezterminowym przesunięciu wernisażu wystawy zdjęć Adama Bujaka "Karol Kardynał Wojtyła", który miał się odbyć 18 czerwca w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich.

Muzeum Narodowe w Krakowie jest w stałym kontakcie z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną i realizuje jej wytyczne.

Tylko sześcioro pacjentów z COVID-19 przebywa obecnie w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Grudziądzu. Od 15 czerwca placówka odmrozi wiele oddziałów - poinformowała rzecznik prasowa szpitala Izabela Hirsch-Lewandowska.

Obecnie w szpitalu, który dysponuje 1100 łóżkami, i został w okresie epidemii przekształcony w jednoimienny zakaźny, przebywa 23 pacjentów, w tym sześcioro z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Wojewoda kujawsko-pomorski podjął decyzję o pozostawieniu 110 łóżek na rzecz pacjentów z COVID-19, a od 15 czerwca uruchomione zostaną ponownie oddziały szpitala dla osób z innymi schorzeniami.

Komisja Europejska otrzymała w piątek od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa. Dzięki temu szczepionki mają być tańsze i szybciej dostępne.

Był to jeden z tematów piątkowej wideokonferencji ministrów zdrowia państw UE. Niemcy, Francja, Włochy i Holandia prowadzą już rozmowy z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionek. Reuters wskazuje, że jednostronne rozmowy mogą osłabić pozycję negocjacyjną całej UE i wspólną strategię do tej kwestii.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides, informując o mandacie politycznym, zaapelowała do krajów Unii, aby powstrzymały się od samodzielnych inicjatyw dotyczących wspólnych zakupów.

Kyriakides powiedziała, że poparcie dla planu KE wśród krajów członkowskich jest bardzo duże. Wskazała, że chodzi o to, aby takie zakupy były korzystne dla całej "27", a nie poszczególnych krajów. - Chodzi o współpracę, a nie rywalizację - zaznaczyła.

Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Ministerstwo spraw zagranicznych Czech przypomniało w piątek, że otwarcie w sobotę granicy z Polską nie oznacza nieograniczonych podróży jeszcze przez najbliższy weekend. Czeskie ograniczenia - testy lub kwarantanna - będą obowiązywały do poniedziałku 15 czerwca.

Bez ograniczeń Czesi mogą jeździć już na Słowację, do Austrii i na Węgry. MSZ w Pradze przypomniało, że ewentualny wyjazd do Polski i powrót przed poniedziałkiem oznaczają obowiązek posiadania negatywnego testu na obecność koronawirusa lub 14-dniową kwarantannę.

MSZ podkreśla, że czeskie ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE zostaną zniesione w poniedziałek, gdy zacznie działać system "światła drogowe". Kraje europejskie oznaczono w zależności od stanu zagrożenia epidemicznego, kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym.

Polska znalazła się w grupie "państw zielonych", do których od poniedziałku Czesi będą mogli pojechać bez żadnych ograniczeń, a przy powrocie nie będą wymagane testy ani kwarantanna. Państwa, które ministerstwo zdrowia oznaczyło kolorem czerwonym, to Wielka Brytania i Szwecja.

704 nowe infekcje i pięć zgonów to dobowy bilans epidemii Covid-19 na Białorusi. Według statystyki resortu zdrowia liczba nowych zakażonych maleje. Przedstawiciel WHO na Białorusi ostrzega jednak, że wirus wciąż jest w fazie lokalnego rozprzestrzeniania się.

Ogólna liczba zakażonych w kraju to już 52 520 osób, z tego 704 nowe przypadki zarejestrowano w ciągu minionej doby. To najniższy przyrost dobowy od półtora miesiąca.

Wyzdrowiało 27 760 osób, w tym 1 117 w ciągu doby. Od początku epidemii resort zdrowia potwierdził 298 zgonów z powodu koronawirusa, w tym pięć – z czwartku na piątek.

Przeprowadzono w sumie blisko 700 tys. testów, a liczba analiz wykonywanych w ciągu doby zbliża się do 20 tys.

Trzeba ustalić przyczynę wzrostu zachorowań na Covid-19 na Ukrainie - oświadczył w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. W ciągu minionych dwóch dni na Ukrainie wykryto po niemal 700 zakażeń. Stołeczne władze zapowiadają możliwość zaostrzenia restrykcji.

Ogniska nowych zachorowań są rozproszone, w kraju odnotowano zwiększoną liczbę osób zwracających się o pomoc medyczną z objawami zakażenia koronawirusem, a także większą liczbę przypadków zapalenia płuc i hospitalizacji osób z objawami zakażenia koronawirusem - oznajmił podczas piątkowej narady u prezydenta minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.

Zełenski zwrócił z kolei uwagę, że w kraju zwiększono liczbę przeprowadzanych testów na obecność SARS-CoV-2 w organizmie i średnio dziennie przeprowadza się ich ok. 20 tys. Według niego rosnący bilans wykrytych przypadków może wynikać ze wzrostu liczby badań. Jak dodał, przed podjęciem decyzji o zaostrzeniu ograniczeń trzeba ustalić przyczynę wzrostu liczby zachorowań.

O 202 wzrosła w ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w tym kraju wynosi 41 481 - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w środę a godz. 17 w czwartek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

202 nowe zgony to więcej niż w bilansie podanym w czwartek, kiedy informowano o 151 zmarłych. To zarazem mniej więcej tyle, ile wynosi obecnie średnia dobowa liczba zgonów z ostatnich siedmiu dni.

Na zdjęciu premier Boris Johnson podczas odwiedzin w laboratorium, gdzie wykonuje się testy na obecność koronawirusa; fot. PAP/EPA/ANDREW PARSONS / DOWNING STREET / HANDOUT

Co piąty Bułgar uważa, że ewentualna szczepionka na Covid-19 będzie wykorzystana do umieszczenia w ciałach ludzi układu scalonego, który ma kontrolować obywateli - pokazuje sondaż instytutu badawczego Trend opublikowany w piątek w dzienniku "24 czasa".

Taki sam odsetek respondentów, 21 proc., jest przekonany, że za pandemią koronawirusa stoi Bill Gates. 26 proc. badanych zgodziło się z twierdzeniem, że wirus SARS-CoV-2 został wyprodukowany w laboratorium; 40 proc., że jest to broń biologiczna, która ma zmniejszyć światową populację; 43 proc., że za pandemią stoi dążący do zysków sektor farmaceutyczny.

Z kolei 23 proc. ankietowanych uważa, że żadnego koronawirusa nie ma, a pandemia jest ogólnoświatowym spiskiem. Jedna trzecia zapytanych o to Bułgarów odpowiedziała, że technologia 5G jest niebezpieczna. Analitycy zwracają uwagę, że 44 proc. pozytywnych odpowiedzi na to pytanie udzieliły osoby z wyższym wykształceniem. Jednocześnie tylko 10 proc. ogółu badanych przyznaje, że koronawirus rozprzestrzenia się za pomocą technologii 5G.

W przeprowadzonym 7 czerwca na grupie 1000 dorosłych Bułgarów sondażu 76 proc. badanych oceniło, że w kraju udało się opanować epidemię. Dwie trzecie ankietowanych zadeklarowało, że całkowicie powrócili do trybu życie sprzed jej wybuchu epidemii.

Episkopat Włoch ogłosił w piątek, że możliwe jest wznowienie procesji religijnych pod warunkiem, że ich uczestnicy będą nosić maseczki. Pierwsze procesje odbędą się w związku z obchodzoną w niedzielę w kraju uroczystością Bożego Ciała.

W związku z otwarciem granic dla połączeń kolejowych, PKP Intercity wznawia kursowanie pociągów międzynarodowych od 22 czerwca - poinformował przewoźnik w piątkowym komunikacie.

Czytaj więcej: Pociągi międzynarodowe wracają na tory

O ponownym otwarciu Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i nowych wersjach prezentacji na ekspozycji stałej poinformował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Muzealnicy zapraszają publiczność od 15 lipca.

Nowe wersje prezentacji na ekspozycji stałej zostały przygotowane w nowej szacie graficznej, posiadają nieudostępnianą do tej pory ikonografię oraz zaktualizowane i rozbudowane teksty. Multimedia będą dostępne w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.

Specjalnie dla zwiedzających przygotowano także "strefę słuchania" w sali koncertowej, w której będzie można wysłuchać nagrań z występów pianistów z Konkursów Chopinowskich. W "strefie słuchania" będą zapewnione odstępy i limity słuchaczy zgodne z przepisami sanitarnymi dla sal koncertowych - poinformował IFC.

Opracowany przez australijskiego naukowca eksperymentalny lek przeciwzakrzepowy może zapobiec zgonom z powodu COVID-19. Wskazują na to wyniki badań pierwszej fazy na 72 zdrowych użytkownikach. Planowane są kolejne testy leku.

Czytaj więcej: Australijski lek przeciwzakrzepowy może pomóc chorym na COVID-19

Kina we Włoszech zostaną otwarte 15 czerwca - poinformowało w piątek zrzeszenie właścicieli sal kinowych po tym, gdy rząd zmienił decyzję w sprawie zasad organizacji seansów w reżimie sanitarnym i wycofał się z obowiązku maseczek.

Wcześniej stowarzyszenie zagroziło, że nie otworzy kin w przewidzianym przez rząd terminie i na postawionych warunkach, wśród których głównym - oprócz zachowania dystansu społecznego - był nakaz noszenia maseczki podczas projekcji.

W dekrecie podpisanym w czwartek wieczorem przez premiera Giuseppe Contego zarządzono ponadto, że w czasie seansów i spektakli teatralnych, które można wznowić od 15 czerwca, osoby mieszkające razem mogą siedzieć obok siebie. Pozostałych widzów ma dzielić dystans społeczny. Za najważniejszą decyzję właściciele kin uznali to, że nie ma obowiązku noszenia maseczki po zajęciu miejsca w sali. Uznali go za niezrozumiały biorąc pod uwagę nakaz odległości między widzami. Ponadto, jak odnotowano, mogą być otwarte bary w kinach.

Federacja przedstawicieli świata włoskich kin, dziękując za przychylenie się do jej apeli, podkreśliła, że ponowne wznowienie działalności po prawie czterech miesiącach przerwy i utracie wpływów z 30 milionów niesprzedanych biletów jest ważnym krokiem na drodze wychodzenia z kryzysu. Zapowiedziano, że za kilka tygodni odbędą się pierwsze premiery nowych filmów.

Fot. Pixabay/ Derks24

Indyjski przewodnik duchowy, który twierdził, że usuwa SARS-CoV-2 poprzez całowanie dłoni wiernych, zmarł na Covid-19. Koronawirusem zaraziło się od niego co najmniej 20 osób - poinformowała w piątek agencja TNN.

Czytaj więcej: Mężczyzna "uzdrawiał" przez pocałunki. Teraz zmarł na koronawirusa

Dziecko w żłobku na warszawskiej Woli zarażone koronawirusem - poinformowała  w piątek rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka. Żłobek nie został zamknięty.

Jak wyjaśniła, inspekcja sanitarna nie podjęła decyzji o zamknięciu całego żłobka, ale zamknięto grupę, do której chodziło chore dziecko. Chodzi o grupę 11 maluchów. Sanepid wytypował także trzy osoby personelu z bezpośredniego kontaktu. Dzieci i personel są obecnie w odosobnieniu.

Rzeczniczka przekazała także, że inspekcja sanitarna miała w piątek poddać testom trzyosobowy zespół personelu. Miasto zaproponowało ponadto, aby przebadać resztę pracowników żłobka pod kątem COVID-19. "To jest około 28 osób pracujących w żłobku. Będziemy testować w ciągu kilku najbliższych dni" - powiedziała Gałecka.

Drugi na Mazowszu punkt pobierania wymazów na koronawirusa typu drive-thru uruchomiły wojska obrony terytorialnej w piątek w Skaryszewie k. Radomia. Będą w nim obsługiwani cudzoziemcy podejmujący pracę sezonową u rolników i przedsiębiorców z subregionu radomskiego.

Utworzony w Skaryszewie punkt typu drive-thru, czyli punkt pobrań wymazów na obecność koronawirusa bez wysiadania z auta, będzie obsługiwał powiaty: radomski, zwoleński, kozienicki, lipski, szydłowiecki, przysuski, białobrzeski. Ma tu być wykonanych blisko 60 wymazów.

Jak poinformował na piątkowej konferencji prasowej w Skaryszewie wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, punkt utworzonym został głównie z myślą o rolnikach, którzy prowadzą gospodarstwa rolnicze czy ogrodnicze, i zatrudniają w nich obcokrajowców.

W punkcie w Skaryszewie pracownicy są badani bez konieczności wysiadania z samochodu. Punkt pobrań składa się z kontenerów oraz namiotów z podziałem na strefy: wyczekiwania, ewidencji, pobierania wymazów do badań oraz dekontaminacji i odpoczynku. Wymazy są przewożone do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu i tam jest przeprowadzana dalsza diagnostyka.

Do 26 czerwca zawieszono działalność przedszkola publicznego w Tułowicach. Powodem jest stwierdzenie zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników.

Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska poinformowała w piątek, że otrzymała pozytywny wynik testu na obecność w organizmie koronawirusa i jest leczona ambulatoryjnie. Test przeprowadzony u prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dał negatywny rezultat.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. facebook.com/olenazelenska.official

Siedmioro dzieci z radomskiego żłobka i ośmioro rodziców jest zakażonych koronawirusem – poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim. Liczba zakażonych osób może być większa, bo wszystkie wyniki jeszcze nie spłynęły.

Z siedmiu do dziewięciu wzrosła liczba pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. U 49 osób testy dały wynik ujemny - poinformowała w piątek rzeczniczka placówki Katarzyna Bik. Odsuniętych od pracy oraz przebywających na kwarantannie sanepidowskiej jest obecnie 46 pracowników muzeum.

Testy potwierdziły obecność koronawirusa u pięciu sióstr mieszkających w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski - poinformował w piątek rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zaznaczył, że u pracowników Sekretariatu KEP nie potwierdzono zakażenia.

Od 20 czerwca wznowione zostają loty na trasie Kraków-Olsztyn Mazury - podały w piątek Polskie Linie Lotnicze LOT. Przewoźnik przywraca to połączenie po zamrożeniu lotów.

Sanepid w Przysusze (Mazowieckie) apeluje o zgłaszanie się uczestników mszy świętej w kościele w Gielniowie, podczas której 31 maja dzieci przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Okazało się, że jedna z osób biorących udział w uroczystości jest zarażona koronawirusem.

8987 zakażeń koronawirusem odnotowano w Rosji w ciągu ostatniej doby, zmarły 183 osoby - poinformował w piątek sztab ds. walki z pandemią. Łączna liczba zakażeń sięga już 511 423, liczba zgonów - 6715. Wyleczonych zostało 269 370 osób.

Pierwsza fala zakażeń koronawirusem minęła szczyt we wszystkich państwach UE z wyjątkiem Polski i Szwecji - podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). W piątek na temat wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej rozmawiają unijni ministrowie zdrowia.

Do kancelarii premiera Włoch w Rzymie przybyli w piątek prokuratorzy z Bergamo, by wysłuchać zeznań szefa rządu Giuseppe Contego w ramach śledztwa w sprawie epidemii w Lombardii. Jego przedmiotem jest brak decyzji o zamknięciu dwóch stref zakażeń.

Rzecznik MŚP w związku z sygnałami otrzymanymi od przedsiębiorców świadczących usługi agencyjne chce korekty zapisów z Tarczy 4.0. Chodzi o to, by nie rozciągać na nich problematycznej regulacji - podało w komunikacie Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Kierownictwo linii lotniczych Turkish Airlines zapowiedziało w piątek, że jeszcze w czerwcu wznowią one regularne połączenia z Chinami, Koreą Płd. oraz Stanami Zjednoczonymi. W czwartek wznowiły one rejsy do Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Niemiec.

Bez Euro 2020 i Copa America

12 czerwca miał być świętem kibiców piłki nożnej. Tego dnia na Stadionie Olimpijskim w Rzymie Włochy i Turcja miały rozpocząć rywalizację o tytuł najlepszej drużyny kontynentu, zaś w Buenos Aires to samo miały zrobić Argentyna i Chile. Od 17 marca wiadomo jednak, że żadnego z tych turniejów nie uda się rozegrać w tym roku. Oba zostały przełożone na 11 czerwca - 11 lipca 2021.
(Na zdjęciu - ceremonia otwarcia Euro 2016; wikimedia.commons/H4stings/CC BY-SA 4.0)

Liczba nowych zakażeń koronawirusem zgłoszonych w Korei Płd. w ciągu doby znów przekroczyła 50. Władze ogłosiły w piątek przedłużenie restrykcji epidemicznych na obszarze metropolitarnym Seulu, gdzie wykrywanych jest najwięcej nowych infekcji.

14 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarły dwie osoby chore na Covid-19 – poinformowano w piątek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii. Do tej pory na Węgrzech zmarło 555 osób chorych na Covid-19 i wykryto w sumie 4053 zakażenia. 2447 osób uznano już za wyleczone.

Średnio o kilogram utyli Węgrzy od początku pandemii – wykazał opublikowany w piątek sondaż przeprowadzony m.in. przez Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (Nebih) i Uniwersytet w Debreczynie. W momencie badania jedno gospodarstwo domowe miało przeciętnie 36 kg zapasów żywności, co wystarczyłoby na 2 tygodnie. Około jednej trzeciej stanowiły napoje, przede wszystkim wody mineralne

Amerykańska platforma społecznościowa Twitter ogłosiła w czwartek zawieszenie 170 tys. kont używanych w kampanii dezinformacji, wspieranej przez rząd Chin i polegającej na przekazywaniu korzystnych dla niego treści, w tym dotyczących pandemii koronawirusa.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 683 przypadki zakażenia koronawirusem, 16 pacjentów z Covid-19 zmarło, a 426 wyzdrowiało - przekazało w piątek ministerstwo ochrony zdrowia. Bilans zakażonych wzrósł do 29 753, zgonów do 870, a wyleczonych do 13 567.

W czwartek skontrolowano 95 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 87,8 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej - poinformowała Straż Graniczna. Od najbliższej soboty Polska znosi wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE. W związku ze zniesieniem obostrzeń obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski, a Polacy - po powrocie do kraju - nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny.

Pierwsze pieniądze z Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm powinny trafić do przedsiębiorstw jeszcze w czerwcu - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zaznaczył jednak, że jest to tempo ekspresowe, a niektóre sprawy wymagają dłuższej analizy. Przypomniał, że średni czas rozpatrywania to 3-6 tygodni.

Właśnie ucieka szansa na stworzenie w Polsce leku, który może uratować życie milionom ludzi – podaje piątkowa "Rzeczpospolita". Firma Biomed Lublin bierze udział w projekcie dot. produkcji leku bazującego na osoczu ozdrowieńców z koronawirusa. Jako jedyna w regionie opatentowała technologię izolowania przeciwciał z osocza ludzkiego. Do rozpoczęcia produkcji zabrakło... dostaw osocza.

Właśnie ucieka szansa na stworzenie w Polsce leku, który może uratować życie milionom ludzi – podaje piątkowa "Rzeczpospolita". Trzy tygodnie temu ogłoszono uroczyście, że Biomed Lublin będzie brał udział w projekcie dotyczącym produkcji leku bazującego na osoczu ozdrowieńców. Jako jedyny w regionie ma opatentowaną technologię izolowania przeciwciał z osocza ludzkiego. Niestety utknął w blokach startowych – nie z własnej winy. Do tej pory produkcja nie ruszyła, bo do firmy nadal nie dostarczono osocza - czytamy.

Symboliczne 100 grobów na brazylijskiej plaży Copacabana. To protest przeciwko polityce rządu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do realizacji kolejnego zadania, czyli wypłaty dodatku solidarnościowego. Szacujemy, że z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać około 500 tys. osób - zapowiada prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o 1239 zgonach na Covid-19 podczas ostatniej doby. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 40 000.

941 osób zmarło na Covid-19 w ciągu 24 godzin-podał w czwartek wieczorem, w codziennym bilansie, Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Tym samym liczba przypadków śmiertelnych wzrosła w USA do 113 774. Łączna liczba zakażeń od początku epidemii sięgnęła w USA 2 021 990 przypadków. Ta liczba, jak oceniają eksperci, jest prawdopodobnie znacznie niższa niż w rzeczywistości, z powodu trudności napotkanych w dostępie do testów na początku epidemii.

Po wznowieniu działalności gospodarczej w mieście Nowy Jork mniej niż połowa, z przewidywanych 400 tys. pracowników, wróciła do pracy. Ludzie wciąż zaniepokojeni są groźbą zakażenia koronawirusem- powiedział w czwartek burmistrz Bill De Blasio.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie