Wybory prezydenckie. Sztab Dudy z listą pytań do kontrkandydatów

Polska
Wybory prezydenckie. Sztab Dudy z listą pytań do kontrkandydatów
PAP/Andrzej Lange
Sztab Andrzeja Dudy zwrócił się do kontrkandydatów z listą pytań

Program 500+, wiek emerytalny, relokacja uchodźców, małżeństwa homoseksualne i adopcja przez nie dzieci oraz waluta w Polsce - to kwestie, o które kontrkandydatów ubiegającego się o reelekcję prezydenta zapytał sztab Andrzeja Dudy. Pytania zostaną przekazane przez polityków PiS do sztabów kontrkandydatów.

W trakcie konferencji w środę zaprezentowano spot z różnymi wypowiedziami kandydatów w wyborach prezydenckich dotyczącymi m.in. programu 500+ czy adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

 

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przedstawił deklarację dotyczącą pięciu kwestii oraz wyraził oczekiwanie odpowiedzi od wszystkich kandydatów w poszczególnych obszarach.

 

"Chcemy jasnych odpowiedzi"

 

Wśród tych pięciu kwestii znalazły się: likwidacja programu 500+, podwyższenie wieku emerytalnego, ustawa o przymusowej relokacji uchodźców, ustawa wprowadzająca małżeństwa i adopcję dzieci przez pary homoseksualne oraz ustawa zastępująca złotówkę walutą euro.

 

- Chcemy jasnych odpowiedzi - koniec ze zmienianiem zdania, koniec z mówieniem opłotkami, chcielibyśmy jasno dowiedzieć się, co w tych pięciu sprawach, które interesują Polaków, o których Polacy mówią na spotkaniach, mają do zaproponowania nasi kandydaci - mówił Fogiel.

 

ZOBACZ: Prezydent w Polsat News: 500 plus ważniejsze niż projekt CPK i przekop Mierzei Wiślanej

 

Kolejne pytania i zagadnienia przedstawiali członkowie sztabu i parlamentarzyści PiS.

 

Prezydent "stawiał na rodzinę od początku"

 

Były rzecznik rządu, poseł PiS Rafał Bochenek podkreślał, że Andrzej Duda od początku "stawiał na rodzinę" i przywoływał w tym kontekście podpisanie przez prezydenta w środę Karty Rodziny. Pytał kontrkandydatów, czy opowiedzieliby się za utrzymaniem, czy likwidacją programu 500+ wprowadzonego przez rząd Beaty Szydło.

 

Z kolei poseł, członek Porozumienia Kamil Bortniczuk oceniał, że to rodzina jest "jedną z osi sporu" kampanii prezydenckiej. W tym kontekście pytał kontrkandydatów Dudy, czy opowiedzieliby się za ustawą wprowadzającą małżeństwa jednopłciowe i możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualnego.

 

ZOBACZ: "Jeśli nadal będę prezydentem, z całą pewnością nie dojdzie do likwidacji 500 plus"

 

Członek Solidarnej Polski, poseł Jan Kanthak natomiast akcentował konieczność utrzymania złotówki. Ocenił, że obecny kryzys pokazał "problem z europejską solidarnością" i potrzebę utrzymania własnej waluty.

 

Sprawy "kluczowe" dla Polski

 

Wiceszef MAP Janusz Kowalski przypominał deklarację rządu PO-PSL z 2015 r. dotyczącą przyjęcia uchodźców w ramach unijnego mechanizmu. Pytał także kontrkandydatów Dudy, czy podpisaliby ustawę akceptującą "sankcyjny system UE narzucania migracji nielegalnych migrantów do Polski".

 

Zastępca rzecznika PiS ocenił, że te pięć pytań porusza sprawy "kluczowe" dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz: bon turystyczny dyskryminuje seniorów i bezdzietnych

 

- Moi koledzy za chwile wyruszą do sztabów naszych kontrkandydatów, żeby poprosić o odpowiedzi, przekazać deklarację, którą prezentujemy i poprosić o odpowiedzi w tych kluczowych kwestiach - mówił Fogiel.

 

- Mówimy "sprawdzam", chcemy dowiedzieć się, kto ma jakie poglądy rzeczywiście, kto jest w stanie się i pod czym podpisać - dodał.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie