Matura z języka angielskiego. Zobacz arkusze egzaminacyjne

Polska
Matura z języka angielskiego. Zobacz arkusze egzaminacyjne
PAP/DAREK DELMANOWICZ/ Zdj. ilustracyjne
Środa to trzeci dzień obowiązkowych egzaminów

Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła na stronie internetowej tegoroczne arkusze maturalne z języka angielskiego. Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze. Od lat angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym.

W środę o godz. 9.00 rozpoczął się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. O godz. 14:00 rozpoczął się egzamin na poziomie rozszerzonym.

 

Arkusze zadań z języka angielskiego na poziomie podstawowym są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Opracowano dwie wersje: w "nowej" formule  (obowiązującej od 2015) i "starej" - obowiązującej do 2014 (aby zobaczyć arkusze, kliknij w link).

 

W arkuszu egzaminacyjnym znalazło się dziewięć zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagranych tekstów rozmów o programie lokalnej stacji radiowej, o podróży poślubnej przyjaciół i o spóźnieniu na ważną spotkanie z prezentacją, do którego doszło w wyniku korka na drodze.

 

Odnosiły się też do nagranych informacji i opowieści m.in. na temat luster umieszczonych w małym miasteczku w dolinie między górami po to by je lepiej doświetlić, dziewczynie w wiktoriańskiej sukni ukazującej się w starym lustrze, o Sali Lustrzanej w Pałacu w Wersalu, o wpływie wody gazowanej na rośliny, specjalnym spotkaniu dla miłośników teatru oraz o prima aprilisowym programie o uprawianiu i zbieraniu makaronu rosnącego na drzewach.

 

Mail do kolegi

 

Abiturienci musieli też rozwiązać zadania do zamieszczonych w teście tekstów, m.in. kosmicznym apartamencie w Grand Hotelu w Zurychu, w którym łóżko wydaje się unosić nad podłogą, konkursie na nazwanie dziewięciu niedawno odkrytych odległych planet, zostawianiu wieczorem ręczników na plaży, by mieć rano zarezerwowane miejsce. Zadania odnosiły się też do opowieści o tym jak William Waldorf znalazł właściwą osobę do kierowania Waldorf-Astoria Hotel w Nowym Jorku, a Anthony Hopkins znalazł w parku książkę z odręcznymi komentarzami autora, a następnie mu ją przekazał. Jedno z zadań odnosiło się do zacytowanego w arkuszu fragmentu powieści "Roboty i imperium" Isaaca Asimova.

 

ZOBACZ: Matura z języka polskiego. CKE opublikowała arkusze

 

Abiturienci musieli także napisać tekst własny w formie maila, w którym mieli podzielić się z kolegą z Anglii wrażeniami po powrocie z wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży. Mieli w nim napisać, dlaczego zdecydowali się na wycieczkę z biurem podróży, opisać ciekawe miejsce, które zwiedzili podczas wycieczki oraz wyrazić opinię na temat przewodnika wycieczki. Mieli też zrelacjonować sytuację, która spowodowała, że powrót z wycieczki się opóźnił. Tekst powinien mieć od 80 do 130 słów.

 

Maturzyści za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów: za każde zdanie, zależnie od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów. Najwyżej punktowane były zadania otwarte.

 

Aby zdać egzamin, maturzysta musi uzyskać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania.

 

Ponad 90 proc. wybrało język angielski

 

Chęć zdawania angielskiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 256 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli 94 proc. z nich. Część z nich w środę po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym. Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 163 tys. tegorocznych absolwentów, czyli blisko 60 proc. z nich.

 

ZOBACZ: Miał wysłać znajomemu zdjęcia matury. CKE powiadomi policję

 

Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy w środę pisali egzamin z angielskiego. Razem z nimi zdawali go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Takich osób jest łącznie ponad 9 tys. w całym kraju. Także wśród abiturientów z wcześniejszych roczników angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. Również wśród nich są osoby, które będą zdawać egzamin z tego języka na poziomie rozszerzonym.

 

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na poziomie rozszerzonym – 150 minut, a na dwujęzycznym 180 minut. Podczas obu egzaminów obowiązuje reżim sanitarny.

prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie