Matura z języka polskiego. CKE opublikowała arkusze

Polska
Matura z języka polskiego. CKE opublikowała arkusze
PAP/Lech Muszyński
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części

Elementy fantastyczne w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego i analiza wiersza Anny Kamieńskiej "Daremne" - takie tematy były do do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst. Mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

 

ZOBACZ: Matura 2020. Sprawdź terminy wszystkich egzaminów

 

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu czy filmu). Temat rozprawki na tegorocznym egzaminie brzmiał: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury"

 

- Myślałam, że będzie gorszy arkusz, ale całkiem mi się podobał. Było "Wesele" Wyspiańskiego. Gdy na początku zobaczyłam temat, ogarnęło mnie lekkie zwątpienie, ale potem wszystko się przypomniało. Miałam to szczęście, że poza lekturą naoglądałam się filmów i przeczytałam dużo opracowań i analiz - powiedziała polsatnews.pl tegoroczna maturzystka Maja Trzmiel z Olsztyna.

 

Wiersz Anny Kamieńskiej

 

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów w tym roku należało zinterpretować wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne".

 

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także rozwiązać test.

 

ZOBACZ: Jedna osoba napisze maturę z języka łemkowskiego. Które przedmioty są najpopularniejsze?

 

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym Centralna Komisja Egzaminacyjna ujawniła po południu na swojej stronie internetowej. Na arkuszu widnieje data "4 maja 2020 r.".

 

Maturzyści oprócz napisania własnego tekstu musieli m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące fragmentu książki Tadeusza Pszczołowskiego "Umiejętność przekonywania i dyskusji" oraz tekstu ks. Józefa Tischnera. W innym zadaniu przytoczono fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - maturzysta miał za zadanie podać tytuł utworu i jego autora.

 

"Sesja rekrutacyjna po wynikach"

 

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji czerwcowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w lipcu; termin jej wyznaczono na 8-14 lipca. Wyniki matur ogłoszone zostaną do 11 sierpnia.

 

ZOBACZ: "Od dziś życie przyspiesza. Zapnijcie pasy". Prezydent złożył życzenia maturzystom

 

- Wtedy, po uzyskaniu przez maturzystów zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego, będzie mogła rozpocząć się sesja rekrutacyjna do szkół wyższych - wskazał w poniedziałek minister edukacji Dariusz Piontkowski.

 

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 8 września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. - Egzaminy poprawkowe zostaną sprawdzone do końca września i na tych uczelniach, na których będą jeszcze wolne miejsca, będzie możliwość rekrutacji - zauważył szef MEN.

dk/hlk/bas/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie